| sadfdsfds a întrebat:

O sa vedem in urmatorii 5 ani un bum tehnologic in majoritatea ramurilor datorita avansului in domeniul inteligentei artificiale sau nu? Progresul tehnologic avanseaza treptat cu aceeasi intensitate sau avanseaza cu un debit tot mai mare de la an la an?

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Tu ai o trauma serioasa cu inteligenta artificiala, au difuzat astia iar Matrix? Sa vezi cand o sa afli de procesoarele cuantice.

Nu va fi nimic maret in urmatorii 5 ani. poate in 50. Momentan cu inteligenta artificiala sunt putin in gaura ca nici un program nu reuseste sa treaca testul Turing.

Cat despre viteza cu care evolueaza.Un tip care a fost boss la Intel prin anii 60' a zis ca puterea de proceasare va creste exponential pentru ca numarul de tranzistori pe care o sa reusim sa-i indesam intr-un integrat se va dubla de la an la an..insa de prin 2010 nu se mai aplica as ca nu stiu ce sa zic de paranoia ta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să vedem nu în următorii 5 ani, ci mult mai repede, pe măsură ce se implementează tehnologia 5G.

| johnnny123 a răspuns:

Prima formulare corectă a principiilor zborului și primul concept teoretic de avion modern au apărut în 1799 (George Cayley).

A fost nevoie să treacă 104 ani pentru ca frații Wright să construiască primul avion capabil să decoleze prin mijloace proprii. Zborul a avut loc în 1903, a durat 59 de secunde și a avut o distanță de 206 metri.

44 de ani mai tarziu, in 1947, primul aparat de zbor a depășit viteza sunetului.

22 de ani mai târziu, în 1969, omul a pășit pe Lună, după o călătorie dus-întors de 770.000 de km.

Iar dacă ne uităm la domeniul computerelor, vedem un progres mult mai accelerat.