| inflicted a întrebat:

Oamenii chiar sunt atat de rationali din moment ce toti fac greseli si iau decizii proaste toata viata?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Omul are doua parti de gandire
unul emotional, subconstient, memoria de lunga durata, natura umana, educatie etc
unul rational
e modul 1 este unul rapid el nu necesita gandire analitica, ratiune, in schimb modul 2 necesita timp, de asta deci oameni se vor a fi rationali daca se privesti vezi ca se folosesc mai mult de modul 1, iar modul este plin de credinte,prejudecati,frustrari, complexe, nu exisa om rational, dar partea asta animalica ne da un sens, scop in existenta noastra, iti dai seama cum ar fi sa nu simti nimic?
auto controlul tine de modul 2 cel rational

| Donsavas a răspuns:

Sunt raționali din fire dar nu și stăpâni pe ei. Degeaba judeci corect dacă nu ai incredere suficientă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu toți facem greșeli

| Dandinelle a răspuns:

Cred ca este destul de relativa situatia asta. Cum definesti tu o greseala poate fi altfel decat cum altii o definesc. La fel si cu deciziile proaste, poate din punctul tau de vedere e gresit, poate din punctul de vedere a persoanei care face acea actiune e cel mai logic lucru atunci.

| RAY a răspuns (pentru Dandinelle):

Un argument foarte inteligent, asa e, totul e relativ, dar nu stim daca totul e relativ pentru ca nu stim totul, desi e o nebunie