| anonim_4396 a întrebat:

Oamenii de stiinta au descoperit ca pe linga eul personal mai exista si un non eu, se refera cumva la subconstient?

9 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Mai neica, poate e vorba de dubla personalitate.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai neica, vrei sa-mi strici ziua, eu vreau sa trandavesc si tu ma pui pe citanie.

| harciog a răspuns:

E o traducere gresita.Se refera doar la existenta pozitivului si negativului in acelasi timp neputind exista una fara cealalta.

| Sentinel a răspuns:

Non-Eu-ul e de fapt Eu-ul superior sau Sinele superior. Este o super Constiinta (Dumnezeu) care a ales sa se intrupeze in realitatea fizica pe Pamant din motive numai de Ea stiute.

| Dumnezău a răspuns:

Sau poate avem cu totii ceva schizofrenie si dedublare care germineaza cu succes.Ar fi plauzibil,mai ales cand de gandim cat de duplicitar poate fi oricine, daca isi baga ideea asta in cap. Ceea ce se numeste aici non-eu, poate fi foarte bine catalogat si ca "the devil inside", elementul acela care te determina sa faci lucruri necontrolat, si bagi imediat placa cu "eram inconstient de ceea ce faceam".

| MenInShadow a răspuns:

Nu prea cred in asta, dar sa zicem ca analizam putin.
Subconstientul este cunoscut de ceva timp de om, si este deja catalogat ca un "eu" al omului.
Nu stiu ce fel de "eu" au descolperit oamenii de stiinta, dar fiecare "eu" este o forma de gandire, si un impuls, ca un instinct.
De ex, atunci cand esti nervos, sa zicem ca dai cu pumnul in tastatura, si o rupi. Acea actiune ar putea fi catalogata ca o actiune a "eului" tau. De ce? Pentru ca tu in mod normal nu ai fi rupt tastatura, pentru ca stii ca nu ai de ce, dar eul acela al tau al nervozitatii a facut-o, pentru ca lui nu-i pasa.
Oricum, asta a fost DOAR parerea mea, deci nu luata din nu stiu cate surse, ok? Corpul uman e greu de inteles, si ori de cate ori apare un "destept" care sa spuna ca stie tot despre corpul uman, este cel mai mare prost care poate exista...

| MARIUS0987 a răspuns:

Respectivi oameni de stiinta nu au explicat la ce se refera decoperirea lor?
Totusi, cine a facut descoperirea?

| anonim_4396 explică (pentru MARIUS0987):

un nene