| anonim_4396 a întrebat:

"Oamenii trebuie cunoscuți pentru a fi iubiți.
Dumnezeu trebuie iubit pentru a fi cunoscut." - Blaise Pascal

Ce părere aveți despre acest citat?

Răspuns Câştigător
| chuckmanson a răspuns:

Pariul lui Pascal este probabil cel mai ilogic argument pro dumnezeu, împreună cu liberul arbitru și "ești ateu pentru că vrei să păcătuiești"
1. A crede ceva nu este un act voluntar. Nu m-aș putea forța să cred din nou în zeul abrahamic nici dacă mi-aș dori foarte tare.
2. Argumentul ăsta nu dovedește existența zeului biblic, doar un beneficiu imaginar al credinței.
3. Acest argument este o eroare de logică numită dilemă falsă, de parcă creștinismul și ateismul ar fi singurele opțiuni. Sunt o mulțime de alte religii pe lume: iudaismul, islamul, hinduismul, budismul, jainismul, zoroastrianismul, credința bahai, rastafarianismul, shamanismul, shintoismul, voodoo, taoismul, confucianismul, religiile tradiționale chinezești, religiile tradiționale vietnameze, sikhismul, religiile tradiționale africane, new age, neo păgânism etc. etc. etc. Să nu mai vorbesc de toate religiile păgâne care nu se mai practică, care sunt cu miile. De asemenea, ar trebui să facem loc pentru religii viitoare. Dacă e să luăm în considerare posibilitatea vieții extratereste și a multiversului, atunci posibilitățile sunt infinite, iar șansa de a alege zeul corect este de 1 la infinit, deci mai bine nu te obosi.
4. Aceeași logică se poate aplica și la zeii din religiile menționate mai sus.
5. Creștinismul nu este nici el o singură chestie. Avem biserica ortodoxă răsăriteană și cea apuseană, romano-catolică, greco-catolică, luterană, anglicană, episcopaliană, ecumenică, calvinismul, multe biserici baptiste, metodismul, mormonismul, martorii lui iehova, adventiștii de ziua a șaptea, penticostalii, unitariană, anabaptistă, puritani, quackers, arianismul, amish etc. etc. etc. O să presupun că ești ortodox/ă. Deci de ce folosești argumentul unui catolic/jansenist?
6. Dacă dumnezeu nu există dar tu ai crezut că există, ai pierdut multe lucruri. Dacă alt zeu e real, ai pierdut viața eternă fericită, iar dacă niciun zeu nu e real, ai pierdut o grămadă de timp, bani și energie din singura viață pe care o ai.
7.Acest argument dovedește că zeul biblic este un monstru malefic dincolo de orice limite.
8. Acest gen de credință nu ar fi una sinceră și nici bazată pe rațiune și fapte, ar fi numai frica unei consecințe imaginare a necredinței. Psihologia religiei, dar nu a oamenilor raționali.
9. Până și preoți au refutat acest "argument": https://www.youtube.com/watch?v=VqJs7QYpq7g
10. Este un argument așa ridicol, că până și Homer Simpson îl poate demonta: https://www.youtube.com/watch?v=Rg-AjdCpsvo
Faptul că voi creștinii mai folosiți acest argument e semn de cât de lipsiți de argumente sunteți.

44 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Si inversul e valabil. Daca iubesti un om, el se va deschide si ti se va face cunoscut. Si cand ajungi sa Il cunosti pe Dumnezeu asa cum e, ajungi sa Il si iubesti. Cred ca cele doua, dragostea si cunoasterea se intrepatrund. Nu degeaba zice Biblia ca "Adam a conscut-o pe sotia sa Eva, si aceasta i-a daruit un fiu". Eu cred ca dragostea in cea mai inalta forma a sa e cunoastere, si cunoasterea duce la dragoste, daca cel cunoscut e vrednic de a fi iubit.

| RAY a răspuns:

Faza e ca tu esti limitata doar la religia ta

| doctorandus a răspuns:

Petitio principii.

| Mosotti a răspuns:

Aia cu oamenii e corecta, ailalta nu.
Inta sa te cunosc si apoi vad daca meriti sa te iubesc, daca ne intelegem, daac se leaga ceva emotional intre noi sa se ajunga la iubire! Altfel nu merge.

Exceptie facand la relatii cand iubesti de la atractia fizica si de multe ori abia apoi cunosti persoana, dar nu e cazul aici.

| T0T a răspuns:

Cred că Pascal a descris extrem de bine relația omului cu divinitatea în acest citat. Aceasta pornește de la iubirea omului. Știm că iubirea se simte și manifestă diferit de la un om la altul. Practic acest fapt îți construiește automat un ideal în care să și crezi. E unul dintre motivele pentru care religia și credința au prins așa de mult. Însă e cam același mecanism cu cel în care îți imaginezi „sufletul pereche". Inexistent și de negăsit așa cum îl percepi tu, dar acea imagine îți dă un sentiment aparte. Dacă ajungi și să crezi în acel ideal intri într-o iluzie consistentă pe care o percepi ca și realitate. Ăsta e un mecanism prin care se „nasc" fanatici. Nu spun credincioși, pentru că oamenii cred din diverse motive în divinități. Mulți o fac din frică și pur egoism, alții că așa e normal.

| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu e un personaj imaginar de poveste primitiva, puerila, fantezista si absurda scrisa pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori.
Daca ar exista Dumnezeu, atunci iubirea si puterea lui inseamna ca e invizibil, orb, surdomut si ascuns in cartile cu povesti, iubirea si puterea lui insemna ca a facut purici, paduchi, viermi, plosnite, capuse, tantari ca sa ii fie omului mai bine si aceeasi iubire si putere mai inseamna ca lasa oamenii in intunericul nestiintei si primitivismului, sa moara de frig, de boli, de foame, de sete, in accidente si in razboaie.
Concluzia fireasca e ca asemenea personaj nu exista si daca ar exista nu ar avea de ce sa fie iubit.

| YoyoDeTara12345 a răspuns (pentru halogen001):

Hai să te întreb ceva :
Cum explici faptul ca atâția oameni au fost salvați de la moarte de către Dumnezeu? Atâtea minuni s-au întâmplat care le-a schimbat viața oamenilor și tu te c**i aici încercând să găsești o scuză de 2 lei în care să explici tu faptul că Dumnezeu nu există. Pun pariu că nici nu ai facultate dar tu ști că Dumnezeu nu există?

| chuckmanson a răspuns (pentru YoyoDeTara12345):

"Cum explici faptul ca atâția oameni au fost salvați de la moarte de către Dumnezeu? "
Ești drăguț să îmi dai un singur exemplu?

| halogen001 a răspuns (pentru YoyoDeTara12345):

Minunile sunt minciuni sau coincidente rare. Din 1000 bolnavi care se roaga, e normal ca unul sa se vindece si atunci aceea e "minunea". Minunea fiind ceva ce se intampla rar, e doar exceptia care confirma regula, dar nu e regula. Deci ne luand in seama faptul ca acea minune e o minciuna sau o coincidenta, prin raritatea ei, deducem ce e exceptia si regula e ca Dumnezeu de regula nu ajuta. In realitate minunile nu exista si un zeu iubitor si atotputernic e nefiresc sa lase fara ajutor pe toti si sa se ocupe cu minuni.
Facand abstractie de realitatea bine cunoscuta ca toate religiile se bazeaza pe minciuna si au drept scop prostirea naivilor creduli si nestiutori avem urmatoarele consideratii:

Dumnezeu e un personaj imaginar de poveste primitiva, puerila, fantezista si absurda scrisa pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori.
Daca ar exista Dumnezeu, atunci iubirea si puterea lui inseamna ca e invizibil, orb, surdomut si ascuns in cartile cu povesti, iubirea si puterea lui insemna ca a facut purici, paduchi, viermi, plosnite, capuse, tantari ca sa ii fie omului mai bine si aceeasi iubire si putere mai inseamna ca lasa oamenii in intunericul nestiintei si primitivismului, sa moara de frig, de boli, de foame, de sete, in accidente si in razboaie.
Concluzia fireasca e ca asemenea personaj nu exista si daca ar exista nu ar avea de ce sa fie iubit.

Credinta e nestiinta. Cu nestiinta nu faci treaba buna.
Credinciosul crede ce nu vede si nu crede ce vede.

Daca vrei sa pui pariul ca nu am facultate, il vei pierde negresit.

In continuare iti propun pentru lectura cateva citate care imi plac si care cu siguranta nu vor fi pe placul tau:

"Toţi oamenii care gândesc sunt atei." - Ernest Hemingway
"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire
"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva." - Stendhal
"Una din marile tragedii ale omenirii este că moralitatea a fost răpită de către religie." - Arthur C. Clarke
"Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească." - Arthur Schopenhauer
"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii." - Benjamin Franklin
"Puneţi la îndoială cu îndrăzneală până şi existenţa lui Dumnezeu pentru că, dacă ar fi unul, trebuie cu atât mai mult să fie de acord cu omagiul raţiunii decât al fricii oarbe." - Thomas Jefferson
"Proştii resping ceea ce văd dar nu ceea ce cred; înţelepţii resping ceea ce cred şi nu ceea ce văd." - Huangbo Xiyun
"E nevoie de religie pentru ca oameni buni să facă lucruri rele." - Steven Weinberg
"Cele mai groaznice şi cele mai crude crime pe care istoria le-a înregistrat au fost comise sub adăpostul religiei sau al altor motive la fel de nobile." - Mahatma Gandhi
"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens
"Religia este considerată de oamenii obişnuiţi ca fiind adevărată, de către înţelepţi ca fiind falsă, de conducători ca fiind utilă" - Seneca cel Tânăr
"Oamenii nu comit vreodată crime cu atâta dedicare şi cu atâta bucurie ca atunci când o fac din motive religioase" - Blaise Pascal
"Toate religiile sunt inventate de catre oameni." - Napoleon Bonaparte
"Religia este unul din motivele pentru care cei saraci nu ii omoara pe cei bogati" - Napoleon Bonaparte
"Religia este excelenta pentru a controla oamenii obisnuiti." - Napoleon Bonaparte
"Cel care nu vrea să gândească e bigot, cel care nu poate să gândească e prost, cel care nu îndrăzneşte să gândească e sclav." - William Drummond
"Nu ai nevoie de Biblie pentru a justifica iubirea, dar nu a fost inventată o metodă mai bună pentru a justifica ura." - Richard A. Weatherwax
"Dumnezeu ar trebui executat pentru crime împotriva umanităţii." - Bryan Emmanuel Gutierrez
"A numi ateismul religie e ca şi cum ai numi chelia o culoare de păr." - Don Hirschberg
"A spune că ateismul necesită credinţă este la fel de cretin ca a spune că necredinţa în zâne şi spiriduşi necesită credinţă. Chiar dacă însuşi Einstein mi-ar zice că este un spiriduş pe umărul meu, tot i-aş cere dovezi şi nu aş greşi cerându-i-le." - Geoff Mather
"Din câte pot să-mi dau seama după studiul scripturii, tot ce faci în rai este să stai degeaba toată ziua şi să-l slăveşti pe Dumnezeu. Nu ştiu ce ai face tu, dar cred că după primii, oh, nu ştiu, 50.000.000 de ani de făcut asta aş începe să mă plictisesc puţin." - Rick Reynolds
"Credinţa nu îţi dă răspunsuri, doar te opreşte din a pune întrebări." - Frater Ravus
"Zeii nu omoară oameni, oamenii cu zei omoară oameni." - David Viaene
"O minciună este o minciună chiar dacă toţi o cred. Adevărul este adevăr chiar dacă nimeni nu îl crede." - Douglas Adams
"Când un om delirează se numeşte nebunie. Când mulţi oameni delirează se numeşte religie." - Robert Pirsing
"Sunt împotriva religiei pentru că ne învaţă să fim satisfăcuţi cu neînţelegerea lumii." - Richard Dawkins
"Un om este primit intr-o religie pentru ce crede si este izgonit pentru ce stie." - Samuel Clemens
"Religia - o fraza de dânsii inventata
Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug,
Caci de-ar lipsi din inimi speranta de rasplata,
Dupa ce-amar muncirati mizeri viata toata,
Ati mai purta osânda ca vita de la plug?

Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea
Si v-a facut sa credeti ca veti fi rasplatiti...
Nu! moartea cu viata a stins toata placerea -
Cel ce în asta lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, caci morti sunt cei muriti." - M. Eminescu- Împarat si proletar
"Religia este opiumul maselor." - Karl Marx
"Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot." - Denis Diderot
"Cuvantul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti". "Niciun fel de interpretare, indiferent cat de subtila, nu-mi poate schimba opinia", Albert Einstein (intr-o scrisoare scrisa de Einstein catre filozofului Eric Gutkind,, 3 ianuarie 1954)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca le este frica de pedeapsa si pentru ca spera la o recompensa, atunci suntem într-o stare jalnica." A. Einstein
"Biserica spune că Pământul este plat, dar eu ştiu că este rotund pentru că am văzut umbra lui pe Lună şi am mai multă încredere în o umbră decât în Biserică." - Ferdinand Magellan
"Se poate ca rolul nostru pe această planetă să nu fie slăvirea lui Dumnezeu, ci crearea lui." - Arthur C. Clarke
"Citită cum trebuie, Biblia este cea mai puternică forţă pentru ateism concepută vreodată." - Isaac Asimov
"Religia este o rămăşiţă a copilăriei inteligenţei noastre." - Bertrand Russel
"Şi dacă ar exista un Dumnezeu, cred că este foarte improbabil ca el să aibă atâta vanitate încât să se simtă jignit de cei care se îndoiesc de existenţa lui." - Bertrand Russel
"Nu mă deranjează părţile pe care nu le înţeleg din Biblie, ci părţile pe care le înţeleg." - Mark Twain
"Credinţă înseamnă a crede ceea ce ştii că nu e adevărat." - Mark Twain
"Vrea Dumnezeu să împiedice răul dar nu poate? Atunci este neputincios. Poate dar nu vrea? Atunci e răuvoitor. Vrea şi poate? Etunci este diabolic." - Epicurus
"Ar fi foarte frumos dacă ar exista un Dumnezeu care a creat lumea şi care a fost o forţă benevolentă, dacă ar exista o ordine morală în Univers şi viaţă după moarte; dar este frapant faptul că toate acestea sunt exact ceea ce suntem obligaţi să ne dorim." - Sigmund Freud
"Religia este o iluzie şi îşi derivă puterea din faptul că se potriveşte cu dorinţele noastre instinctuale." - Sigmund Freud
"Nu pot crede că acelaşi Dumnezeu care ne-a înzestrat cu simţ, raţiune şi intelect, a făcut asta cu scopul ca noi să uităm să le folosim." - Galileo Galilei
"Credinţa = să nu vrei să ştii ce este adevărat." - Friedrich Wilhelm Nietzsche
"Din paradis lipsesc toţi oamenii interesanţi." - Friedrich Wilhelm Nietzsche
"Dacă ignoranţa faţă de natură a dat naştere la zei, atunci cunoştinţele despre natură îi vor distruge." - Baron D'Holbach
"Nu este la fel ca în Biblie, că Dumnezeu a creat omul în propria sa imagine. Dar, dimpotrivă, omul l-a creat pe Dumnezeu în propria sa imagine." - Ludwig Feuerbach
"Nu poţi convinge un credincios de nimic; credinţele lor nu se bazează pe dovezi, ele se bazează pe nevoia adânc înrădăcinată de a crede." - Carl Sagan
"Este de departe mai bine să se înţeleagă universul aşa cum este el de fapt decât să se persiste în amăgire, oricât de satifăcătoare şi liniştitoare ar fi." - Carl Sagan
"Tot mai sunt de părere că o clopotniţă cu paratrăznet denotă lipsă de încredere." - Doug McLeod
"Susţin că amândoi suntem atei. Eu doar cred mai puţin cu un zeu decât tine. Când vei înţelege de ce îi respingi pe ceilalţi zei posibili, vei înţelege de ce îl resping pe al tău." - Stephen Roberts
"Trebuie să punem la îndoială logica poveştii de a avea un atotştiitor şi atotputernic Dumnezeu care a creat oameni cu defecte şi apoi îi învinovăţeşte pentru propriile sale greşeli." - Gene Roddenberry
"Dă-i unui om un peşte şi va mânca o zi, învaţă un om să pescuiască şi va mânca o viaţă, dă-i unui om religie şi va muri rugându-se să primească un peşte." - necunoscut
"Cum e, e omul una din greşelile lui Dumnezeu sau e Dumnezeu una din greşelile omului?" - Friederich Nietzche
"Dumnezeu spune: refuz să dovedesc că exist deoarece dovezile nu necesită credinţă şi fără credinţă sunt nimic." - Douglas Adams
"Omul a avut dintotdeauna nevoie de o explicaţie pentru toate lucrurile din lume pe care nu le înţelegea. Dacă nu exista o explicaţie, inventa una." - Jim Crawford
"Dacă Dumnezeu este alpha şi omega, începutul şi sfârşitul, cunoaşte trecutul şi viitorul, după cum scrie în Biblie, de ce se roagă oamenii şi cred că pot schimba ceva?" - Mark Fairclough
"Religia invata cel mai mare neadevar, ca moartea nu este sfarsitul."

| YoyoDeTara12345 a răspuns (pentru halogen001):

Bla bla nu am chef și timp să iți citesc povestea plictisitoare pe care ai scris-o
Normal că tu încerci să inventezi o scuză pentru neexistența Lui preluând citate de la marii masoni și bogătani care încearcă să te facă să crezi că Dumnezeu nu există și că doar ei sunt cei mai mari și tari
Mai sunt și oamenii ăia de știință care dacă au observat că universul este atât de mare și este infinit și că ei nu știu mai nimic despre el îți dai seama că nu vor sub nici o formă să afirme existența Lui. Bă deșteptule tu vorbești ceea ce nu ști și ceea ce ți sa impus să ști. Îți recomand să cauți pe internet Miracles from Heaven și să îi citești povestea. Știu că o să crezi că ceea ce i s-a întâmplat.a fost o simplă coincidență. ( tipic ateilor încercând să scormonească o scuză) Copila aia avea 100% șanse să moară pentru că avea o boală incurabilă la care nici măcar oamenii tăi ăia nu au putut să găsească un leac. După a picat de la o înălțime de la care este imposibil să mai trăiești. Mai departe îți sugerez să citești că și așa îți pierzi vremea dând copy pasteuri la citate de bogătani și încuiați la minte.

| YoyoDeTara12345 a răspuns (pentru halogen001):

Tu ai mai multe întrebări decât răspunsuri. Dacă întrebarea ta este : De ce Dumnezeu fiind atotputernic și Creatorul acestei lumi și fiind Bunătate, de ce lasă lumea asta de izbeliște, de ce lasă oamenii nevinovați să moară și etc.
Ia uite de ce : omul a fost creat de Dumnezeu. El aflând că Dumnezeu este mai mare decât el și din curiozitate a dorit să fie mai mare decât El și să se facă deopotrivă Lui. Atunci Dumnezeu la lăsat să facă ce vrea iar mai apoi venind vreme grea și el în,, deștepțiunea" lui nu avea ce să facă, Dumnezeu îi putea demonstra că fără El nu putea face nimic. Dar mai apoi omul aflând că Dumnezeu este Bun și Drept și că fiind creația lui iubită nu avea ce să facă a zis că oricum el își face toate poftele și voințele lumești că oricum Dnzeu nu avea ce să ii facă. A început prin ai strica legile si locașurile iar mai apoi prostise oamenii că El nu ar exista tocmai ca oamenii să facă toate nebuniile dracești de pe lume. Atunci Dumnezeu sa săturat să vadă oamenii așa răi și nesimțiți și le-a dat pedepse și neputințe. Tu te-ai gândit vreodată că oamenii care au făcut rău altora nu și-au primit pedeapsa lor? Oh ba da crede-mă și încă cât. Crede-mă că Dumnezeu ne ajută mult, poate prea mult. Dacă Dnzeu ar vrea ca tu să mori acum din nimic adică efectiv să pici jos și să mori, ai muri în prostia ta. Așa că lasă tu masonii și bogătanii aia ca ei vor să arate ca numa ei există și numa ei sunt cei mai mari.

| halogen001 a răspuns (pentru YoyoDeTara12345):

E normal sa nu citesti cand nu-ti place ceea ce vezi.
Mai scurt:
"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire
"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva." - Stendhal
"Una din marile tragedii ale omenirii este că moralitatea a fost răpită de către religie." - Arthur C. Clarke
"Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească." - Arthur Schopenhauer
"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii." - Benjamin Franklin
"Proştii resping ceea ce văd dar nu ceea ce cred; înţelepţii resping ceea ce cred şi nu ceea ce văd." - Huangbo Xiyun
"Religia este considerată de oamenii obişnuiţi ca fiind adevărată, de către înţelepţi ca fiind falsă, de conducători ca fiind utilă" - Seneca cel Tânăr
"Toate religiile sunt inventate de catre oameni." - Napoleon Bonaparte

| halogen001 a răspuns (pentru YoyoDeTara12345):

"Cel care nu vrea să gândească e bigot, cel care nu poate să gândească e prost, cel care nu îndrăzneşte să gândească e sclav." - William Drummond
"O minciună este o minciună chiar dacă toţi o cred. Adevărul este adevăr chiar dacă nimeni nu îl crede." - Douglas Adams
"Când un om delirează se numeşte nebunie. Când mulţi oameni delirează se numeşte religie." - Robert Pirsing
"Sunt împotriva religiei pentru că ne învaţă să fim satisfăcuţi cu neînţelegerea lumii." - Richard Dawkins
"Un om este primit intr-o religie pentru ce crede si este izgonit pentru ce stie." - Samuel Clemens
"Religia - o fraza de dânsii inventata
Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug,
Caci de-ar lipsi din inimi speranta de rasplata,
Dupa ce-amar muncirati mizeri viata toata,
Ati mai purta osânda ca vita de la plug?

Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea
Si v-a facut sa credeti ca veti fi rasplatiti...
Nu! moartea cu viata a stins toata placerea -
Cel ce în asta lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, caci morti sunt cei muriti." - M. Eminescu- Împarat si proletar
"Religia este o rămăşiţă a copilăriei inteligenţei noastre." - Bertrand Russel
"Şi dacă ar exista un Dumnezeu, cred că este foarte improbabil ca el să aibă atâta vanitate încât să se simtă jignit de cei care se îndoiesc de existenţa lui." - Bertrand Russel
"Nu mă deranjează părţile pe care nu le înţeleg din Biblie, ci părţile pe care le înţeleg." - Mark Twain
"Credinţă înseamnă a crede ceea ce ştii că nu e adevărat." - Mark Twain
"Vrea Dumnezeu să împiedice răul dar nu poate? Atunci este neputincios. Poate dar nu vrea? Atunci e răuvoitor. Vrea şi poate? Etunci este diabolic." - Epicurus
"Ar fi foarte frumos dacă ar exista un Dumnezeu care a creat lumea şi care a fost o forţă benevolentă, dacă ar exista o ordine morală în Univers şi viaţă după moarte; dar este frapant faptul că toate acestea sunt exact ceea ce suntem obligaţi să ne dorim." - Sigmund Freud
"Religia este o iluzie şi îşi derivă puterea din faptul că se potriveşte cu dorinţele noastre instinctuale." - Sigmund Freud
"Nu pot crede că acelaşi Dumnezeu care ne-a înzestrat cu simţ, raţiune şi intelect, a făcut asta cu scopul ca noi să uităm să le folosim." - Galileo Galilei
"Credinţa = să nu vrei să ştii ce este adevărat." - Friedrich Wilhelm Nietzsche
"Din paradis lipsesc toţi oamenii interesanţi." - Friedrich Wilhelm Nietzsche
"Dacă ignoranţa faţă de natură a dat naştere la zei, atunci cunoştinţele despre natură îi vor distruge." - Baron D'Holbach
"Nu este la fel ca în Biblie, că Dumnezeu a creat omul în propria sa imagine. Dar, dimpotrivă, omul l-a creat pe Dumnezeu în propria sa imagine." - Ludwig Feuerbach
"Nu poţi convinge un credincios de nimic; credinţele lor nu se bazează pe dovezi, ele se bazează pe nevoia adânc înrădăcinată de a crede." - Carl Sagan
"Este de departe mai bine să se înţeleagă universul aşa cum este el de fapt decât să se persiste în amăgire, oricât de satifăcătoare şi liniştitoare ar fi." - Carl Sagan
"Susţin că amândoi suntem atei. Eu doar cred mai puţin cu un zeu decât tine. Când vei înţelege de ce îi respingi pe ceilalţi zei posibili, vei înţelege de ce îl resping pe al tău." - Stephen Roberts

| YoyoDeTara12345 a răspuns (pentru halogen001):

Nu mă interesează copy pasteurile tale, nici măcar nu cred că ai citit ce ai scris. Spui ce vrei, că tot prost ești. Lasă că o să vezi tu

| YoyoDeTara12345 a răspuns (pentru halogen001):

Toate citatele copiate de tine de pe internet sunt citate de la toți științifico proștii care de la atâta faimă au ajuns să creadă că numa ei știu tot și toți sunt nimic așa că nu mai are rost să îmi pierd vremea cu tine că nici nu ști să răspunzi

| halogen001 a răspuns (pentru YoyoDeTara12345):

Am raspuns bine. Cu "minuni" inchipuite si valoare zero si cu povesti fanteziste, primitive, puerile si absurde pot fi prostiti doar naivii creduli si nestiutori care traiesc intr-o lume a fanteziei si care cred ce nu vad si nu cred ceea ce vad.

| YoyoDeTara12345 a răspuns (pentru halogen001):

Crezi ce vrei. Vorbind cu tine mi-am dat seama cât de prost ești și toate chestiile ce le-ai spus despre mine sunt de fapt despre tine. Mori în prostia ta că și așa din prostie te-ai născut.

| halogen001 a răspuns (pentru YoyoDeTara12345):

Eu la capitolul credinta stau mai prost. Prefer adevarul, realitatea, stiinta, ratiunea, iar fantezia puerila, primitivismul, superstitiile, misticismul si dogmatismul religios sunt rezervate acelora care gandesc mai putin sau deloc si care traiesc rupti de realitate intr-o lume a povestilor.
Despre tine n-am spus nimic, deci n-ai de ce sa te superi.

| YoyoDeTara12345 a răspuns (pentru halogen001):

Ce legătură au superstițiile și misticismul cu religia? Cel puțin religia mea nu are acestea. În plus tu vorbești ca să vorbești că nici nu ști, nici nu ai trecut prin alea. Așa că vezi de treaba ta și nu mai vorbi de niște treburi pe care nici nu le ști dar nici nu ai trecut prin ele ci doar îți dai cu părerea. Întradevăr există religii cu prea multe fantezi că vezi doamne dacă își bagă țepi în ei și nu mai stiu eu ce, o să aibă ei puteri sau prostii de astea. Încă multe cum ar fi reîncarnarea și altele

| halogen001 a răspuns (pentru YoyoDeTara12345):

Toate religiile se bazeaza pe credinta = nestiinta.

Orice lucru faci, cand il faci cu stiinta, sansele de a face un lucru bun sunt mai mari decat atunci cand faci acel lucru cu nestiinta.

Poti crede in ceva plauzibil, dar cand e vorba de fantezii primitive care au doar scopul de a prosti credulii naivi si nestiutori, atunci in mod firesc credinta trebuie sa dispara.

"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii." - Benjamin Franklin
"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens

Religia e facuta de oameni si pentru oameni. Nu te nasti cu ea si nici nu poti inventa o religie identica cu ce exista pe piata fara sa ai contact cu acea religie. Si asta se intampla deorece religia nu are la baza stiinta.
Un om daca nu stie legea lui Arhimede, o poate reinventa fara sa aiba cunostinta de existenta ei pentru ca e vorba de un lucru real, un adevar care nu e imaginatia unor oameni ca sa nu fie reproductibil.

Deci citind niste carti care nu se verifica in realitate nu poti spune ca te afli in posesia adevarului, e doar credinta in fantezie.

"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire

Cu ajutorul religiei e prostit omul naiv si nestiutor care refuza sa gandeasca.

"Toţi oamenii care gândesc sunt atei." - Ernest Hemingway
"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva." - Stendhal
"Proştii resping ceea ce văd dar nu ceea ce cred; înţelepţii resping ceea ce cred şi nu ceea ce văd." - Huangbo Xiyun
"Toate religiile sunt inventate de catre oameni." - Napoleon Bonaparte
"Religia este unul din motivele pentru care cei saraci nu ii omoara pe cei bogati" - Napoleon Bonaparte
"Religia este excelenta pentru a controla oamenii obisnuiti." - Napoleon Bonaparte
"Cel care nu vrea să gândească e bigot, cel care nu poate să gândească e prost, cel care nu îndrăzneşte să gândească e sclav." - William Drummond
"O minciună este o minciună chiar dacă toţi o cred. Adevărul este adevăr chiar dacă nimeni nu îl crede." - Douglas Adams
"Când un om delirează se numeşte nebunie. Când mulţi oameni delirează se numeşte religie." - Robert Pirsing
"Sunt împotriva religiei pentru că ne învaţă să fim satisfăcuţi cu neînţelegerea lumii." - Richard Dawkins

| YoyoDeTara12345 a răspuns (pentru halogen001):

Nu are rost să mai vorbim că nu rezolvăm nimic, eu cred într-un fel tu crezi în alt fel

| halogen001 a răspuns (pentru YoyoDeTara12345):

Asa este. Eu nu nici nu ma bazez pe credinta. Ce se vede e real si ce nu merge la fantezie.

| Mosotti a răspuns (pentru YoyoDeTara12345):

Halogen001 zice corect dupa fapte! Se verifica ce zice, nu inventeaza motive.

Hai sa luam diabetul de tip 1, din 1000000 oameni, nici unu nu se vindeca, aici nici macar intamplare nu exista, deci nu exista nici o aparenta "minune".
Si multi din astia is credinciosi!

Cine f rar se vindeca de o boala aparent incurabila, inseamna ca era curabila de fapt, era o forma usoara care poate nu a fost detectata ca usoara, si aia a fost.

Adu tu concret fapte si dovezi ca exista, ca noi am adus ca nu.
N-am vazut picior, mana crescuta, n-am vazut orb nascut asa, ca a vazut, si asa mai departe.

| cristi202 a răspuns (pentru chuckmanson):

Eu sunt un exemplu. Unul din miile. M-a salvat de la sinucidere cu o zi inainte de a o face. De nu era El, o faceam, din cauza durerilor atroce ce cresteau constant de un an si jumatate, si medicii nu aveau nici o solutie

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru halogen001):

Deci crezi ca ceea ce se vede e real.Inseamna ca ai si tu credinta.Iar daca nu te bazezi pe credinta ca ceea ce se vede e real, inseamna ca ceea ce se vede nu e real?

| halogen001 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Eu nu cred ca ceea ce se vede e real. Eu stiu ca ceea ce se vede e real si cand zic ca se vede, asta inseamna folosirea tuturor simturilor, ratiunii si experientei care inseamna stiinta. A crede inseamna nestiinta, nesiguranta.
Un lucru facut cu stiinta are mai multe sanse sa aiba rezultatul asteptat decat un lucru facut cu credinta = nestiinta.

A crede in povesti inventate si care nu se verifica nu mai e semn de inteligenta. Inseamna naivitate, credulitate, nestiinta.

"Toţi oamenii care gândesc sunt atei." - Ernest Hemingway
"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire
"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva." - Stendhal
"Una din marile tragedii ale omenirii este că moralitatea a fost răpită de către religie." - Arthur C. Clarke
"Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească." - Arthur Schopenhauer
"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii." - Benjamin Franklin
"Puneţi la îndoială cu îndrăzneală până şi existenţa lui Dumnezeu pentru că, dacă ar fi unul, trebuie cu atât mai mult să fie de acord cu omagiul raţiunii decât al fricii oarbe." - Thomas Jefferson
"Proştii resping ceea ce văd dar nu ceea ce cred; înţelepţii resping ceea ce cred şi nu ceea ce văd." - Huangbo Xiyun
"E nevoie de religie pentru ca oameni buni să facă lucruri rele." - Steven Weinberg
"Cele mai groaznice şi cele mai crude crime pe care istoria le-a înregistrat au fost comise sub adăpostul religiei sau al altor motive la fel de nobile." - Mahatma Gandhi
"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens
"Religia este considerată de oamenii obişnuiţi ca fiind adevărată, de către înţelepţi ca fiind falsă, de conducători ca fiind utilă" - Seneca cel Tânăr
"Oamenii nu comit vreodată crime cu atâta dedicare şi cu atâta bucurie ca atunci când o fac din motive religioase" - Blaise Pascal
"Toate religiile sunt inventate de catre oameni." - Napoleon Bonaparte
"Religia este unul din motivele pentru care cei saraci nu ii omoara pe cei bogati" - Napoleon Bonaparte
"Religia este excelenta pentru a controla oamenii obisnuiti." - Napoleon Bonaparte
"Cel care nu vrea să gândească e bigot, cel care nu poate să gândească e prost, cel care nu îndrăzneşte să gândească e sclav." - William Drummond

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

Si de ce ma rog n-a facut de dinainte sa nu mai ai starea aia si gandurile de suicid?! Nu iti pui problema? Deci e nonsens sa te salveze de ceva ce putea evita de dinainte.
Si de ce n-a facut inainte sa nu ai dureri?

Deci fi serios, gandeste putin logic.

Ai avut noroc ca ti-a disparut gandul sau s-a diminuat si ai constizat tu ca nu e bine ce vrei sa faci.
Daca ti-au scazut durerile, normal ca ti-a luat gandu de suicid situatia.

| chuckmanson a răspuns:

Nu pot iubi ceva pentru care nu există dovezi că ar exista. Cu atât mai puțin un personaj fictiv cu tendințe spre genocid.

| anonim_4396 explică (pentru chuckmanson):

Dovezi există pentru cine își dorește din suflet să creadă...și pentru cine este gata de sacrificiu în numele Adevărului.

| Andresso a răspuns (pentru chuckmanson):

Dacă mă încred în Dumnezeu şi El există, câştig infinit. Dacă mă încred în Dumnezeu şi El nu există, nu pierd nimic. Dacă nu am încredere în Dumnezeu şi El există, pierd infinit. Dacă nu am încredere în Dumnezeu şi El nu există, iarăşi nicio pierdere

| anonim_4396 explică (pentru Andresso):

Frumooos...pariul lui Pascal. Deși... când e vorba de credința adevărată, acel "dacă" nu își are locul. În orice caz, e una din ideile mele preferate din prea puțina filosofie pe care o cunosc.

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai pe românește: trebuie deja să îți asumi că propria concluzie e adevărată și să ignori toate faptele contrare. De asemenea, să te forțezi să crezi în povești antice până ajungi subconștient să le crezi. Make believe, fake it till you make it. Cea mai nesinceră și ridicolă poziție pe care o persoană o poate avea.
Și ce anume ar trebui să sacrific? Banii și timpul pentru niște oameni de afaceri corupți? Energia, rațiunea și sănătatea mintală pentru o creatură din folclorul evreiesc? Nu mulțumesc!
Atâta timp cât nu poți să îmi dovedești că ceva este adevărat, nu poate fi considerat adevăr și nu ar trebui promovat drept adevăr. Deci vino înapoi când ai fapte obiective care indică în mod pozitiv sau exclusiv ipoteza lui dumnezeu, până atunci nu ai dreptul să îți declari credințele drept adevăr. Dar știu că nu vei avea niciun fel de fapte pentru a susține existența vreunei divinități. Niciun teist din istorie nu a avut vreodată așa ceva.

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

Se vede că nu ești prea familiară cu filosofia sau logica de consideri acest argument ceva "frumos"!

| anonim_4396 explică (pentru chuckmanson):

Un astfel de comentariu s-ar fi cuvenit în cazul în care aș fi afirmat că pariul lui Pascal ar fi un argument al existenței Lui Dumnezeu, pe când nu am făcut-o. E doar o idee adevărată. Atât doar că atunci când vorbim de credința autentică, nu rămâne loc de insecurități.

| Holiday a răspuns (pentru Andresso):

"Dacă mă încred în Dumnezeu şi El există, câştig infinit. Dacă mă încred în Dumnezeu şi El nu există, nu pierd nimic. "

Care dintre dumnezei?! Ca sunt mii. In plus, daca iti alegi unul si faci tot felul de traznai in numele lui, iar el nu exista, evident ca iti pierzi timpul, energia, ba chiar si banii sau ratiunea pentru o cauza pierduta din start.

| Andresso a răspuns (pentru Holiday):

Pentru o minte bleaga sunt mii. Laptele e negru pentru tine. Tine-o pe a ta.

| chuckmanson a răspuns (pentru Andresso):

Pariul lui Pascal este probabil cel mai ilogic argument pro dumnezeu, împreună cu liberul arbitru și "ești ateu pentru că vrei să păcătuiești"
1. A crede ceva nu este un act voluntar. Nu m-aș putea forța să cred din nou în zeul abrahamic nici dacă mi-aș dori foarte tare.
2. Argumentul ăsta nu dovedește existența zeului biblic, doar un beneficiu imaginar al credinței.
3. Acest argument este o eroare de logică numită dilemă falsă, de parcă creștinismul și ateismul ar fi singurele opțiuni. Sunt o mulțime de alte religii pe lume: iudaismul, islamul, hinduismul, budismul, jainismul, zoroastrianismul, credința bahai, rastafarianismul, shamanismul, shintoismul, voodoo, taoismul, confucianismul, religiile tradiționale chinezești, religiile tradiționale vietnameze, sikhismul, religiile tradiționale africane, new age, neo păgânism etc. etc. etc. Să nu mai vorbesc de toate religiile păgâne care nu se mai practică, care sunt cu miile. De asemenea, ar trebui să facem loc pentru religii viitoare. Dacă e să luăm în considerare posibilitatea vieții extratereste și a multiversului, atunci posibilitățile sunt infinite, iar șansa de a alege zeul corect este de 1 la infinit, deci mai bine nu te obosi.
4. Aceeași logică se poate aplica și la zeii din religiile menționate mai sus.
5. Creștinismul nu este nici el o singură chestie. Avem biserica ortodoxă răsăriteană și cea apuseană, romano-catolică, greco-catolică, luterană, anglicană, episcopaliană, ecumenică, calvinismul, multe biserici baptiste, metodismul, mormonismul, martorii lui iehova, adventiștii de ziua a șaptea, penticostalii, unitariană, anabaptistă, puritani, quackers, arianismul, amish etc. etc. etc. O să presupun că ești ortodox/ă. Deci de ce folosești argumentul unui catolic/jansenist?
6. Dacă dumnezeu nu există dar tu ai crezut că există, ai pierdut multe lucruri. Dacă alt zeu e real, ai pierdut viața eternă fericită, iar dacă niciun zeu nu e real, ai pierdut o grămadă de timp, bani și energie din singura viață pe care o ai.
7.Acest argument dovedește că zeul biblic este un monstru malefic dincolo de orice limite.
8. Acest gen de credință nu ar fi una sinceră și nici bazată pe rațiune și fapte, ar fi numai frica unei consecințe imaginare a necredinței. Psihologia religiei, dar nu a oamenilor raționali.
9. Până și preoți au refutat acest "argument": https://www.youtube.com/watch?v=VqJs7QYpq7g
10. Este un argument așa ridicol, că până și Homer Simpson îl poate demonta: https://www.youtube.com/watch?v=Rg-AjdCpsvo
Faptul că voi creștinii mai folosiți acest argument e semn de cât de lipsiți de argumente sunteți.

| Cheo0S a răspuns:

Ca e taman pe dos. laughing

| anonim_4396 explică (pentru Cheo0S):

Poți iubi cu adevărat un om fără a-l cunoaște, atât cât se poate cunoaște?

| Ana2920 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poți, dar ai regreta. Pentru că dacă îl iubești, apoi ajungi să îl cunoști și descoperi că are un comportament rău, atunci nu prea merită iubit. (Părerea mea)

| Cheo0S a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, de ce sa nu poti? De fapt poti iubi un om numai sa nu-l cunosti pentru ca dupa ii vezi partile negative, defectele.
Ca un iceberg sau animale sunt frumoase, dar daca le cunosti sunt scarboase.

| anonim_4396 explică (pentru Cheo0S):

Pentru că fără să îl cunoști, nu îl iubești pe el...ci doar iluzia din capul tău cu privire la el.

| Cheo0S a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca e s-o iei asa tot iluzia din capul Tau o iubesti si daca-l cunosti, nu cred ca poti sta 24/24 cu o Persoana in cat sa o cunosti la perfect, numai daca chiar esti persoana aia, stii ce gandeste ce simte, intelegi tu.

| CelCareRamaneInUrma a răspuns:

E vorba de stiinta si filosofie, cred ca se cam bat in cap.(cel putin in unele cazuri)

| Ana2920 a răspuns:

Este perfect adevărat. Oamenii trebuie cunoscuți, mai ales dacă vrei o relație cu acea persoană.