| Catrice a întrebat:

Oare chiar existăm sau suntem doar o materie împrăștiata prin univers fara forma fizica?

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Existam

Bula
| Bula a răspuns:

Noi, oamenii ne-am creat notiunile, ca: materie, distanta, timp, forma etc., pentru a descrie lucrurile din jurul nostru.
Dar s-a demonstrat ca, animalele vad altfel formele decat noi (de exemplu albinele), deci nu se poate spune care vedere este ceea corecta (sunt mai multe albine pe Pamant decat oameni).

Deci: TOTUL ESTE RELATIV.

| RoCkKiD a răspuns:

Trecand peste faptul ca nu intelegi deloc termenii pe care ii folosesti chiar esti praf de stele, atomii mai grei din tine au fost formati in nucleul unei stele care a fuzionat hidrogenul pana a ajuns la magneziu, oxigen, bismund etc, apoi la finalul cliclului ei de viata daca a fost suficient de mare si-a incheiat vaita aruncand statrurile superioare sub forma unei supernove, o explozie de mari proportii. Acum, ce a ramas in locul nasterii atomilor tai (cel putin a catorva ca e posibil ca fiecare sa vina de la alta stea) e sau o stea de neutroni sau o gaura neagra. Daca steaua a fost mai mica (gen ca soarele nostru) si-a aruncat straturile exterioare si e posibil sa fi format o nebuloasa (chestiile care le vezi ca background pe telefoane) iar nucelul a ramas ca o pitica alba care se va raci incet incet pana va muri de tot.

Mai departea trebuie sa te pui de acord cu ce intelegi prin "existam", "materie", "forma fizica" pentru ca dupa toate masuratorile existi, esti formata din materie si ai o forma fizica bine definita. Chestii pe care le poti afla in mare parte uitandu-te in oglinda.

| RAY a răspuns:

Suntem praf de stele sau urmarea unei explozii de supernova

| Catrice explică (pentru RAY):

Wow ce interesant.

| RAY a răspuns (pentru Catrice):

Hidrogenul prin fusiune nucleara a creat absolut totul, nori aia de hidrogen a dus la primele stele, stelele la presiune si la temperaturi a dus la aparitia a multor noi elemente dar doar o explozie poate creea anumite elemente,, de exemplu soarele =hidrogen + heliu atat, si eu ma intreb chesti de astea, stiu cum e

| Catrice explică:

Interesanta abordare...

| J0B0MAT a răspuns:

Poate că fiecare e captiv în lumea lui iluzorie fără să ştie asta şi trebuie să se trezească la realitate cumva.

| Plato a răspuns:

Suntem doar in visul unei pisici, de ce nu?

| Dismally a răspuns:

Existam, altfel nu cred ca stiam ce este durerea sau suferinta, placerea ori fericirea.

| syd2 a răspuns:

Mm nu totul e cu mult mai trist. Sunt doar un nimic, un rezultat nesemnificativ al haosului

| ziftode a răspuns:

Habar n-am
exista o teorie cum ca universul a fost creat martea trecuta
si, teoria nu poate fi dovedita (evident) dar nici nu poate fi contestata, in nici un fel, pentru ca orice dovada ai ca universul e mai vechi decat martea trecuta, a fost de asemenea creata martea trecuta, si nu ma refer numai la materie ci si la amintiri, sentimente, etc. big grin

| Mclaren12 a răspuns:

Pai tu ce zici, ai forma fizica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da existãm, oarecum. Doar cei cu probleme psihice sunt imprastiati peste tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Existam, altfel nu ne-ar durea.
Existam, altfel nu am iubi.
Existam, altfel nu am scrie si/sau citi asta. laughing

| 6684464 a răspuns:

Da, noi existam, tu nu.
laughing

| christine99 a răspuns:

Avem forma fizica, nu suntem gaze sau lichizi, obviously. Daca te lovesti de un perete vei vedea intensitatea existentei lol. Si a exista e doar ceea ce e, si planta/animalul exista si n-au nevoia de a se simti speciali.

| DorofteiGabriel a răspuns (pentru christine99):

Corectie, un om vi are in componenta lui mai multe stari de agregare:gaze, lichide***, si solide,

Gaze:oxigen, azot etc...
lichide:sange, saliva, lichidul din creier acid stomacal etc
solid; oase, muschi samd

| Roelly202 a răspuns:

Suntem niste micro organisme multe la un loc formand celule producatoare si reproducatoare cu ajutorul apei din prafului stelar care a fost tras din suflul inter galaxic ce a fost maturat de extraterestii unicelulari din cauza ca au fost creati odata cu UNIVERSUL

| DorofteiGabriel a răspuns (pentru Roelly202):

Nu totul relativ, insa multe chesti pot fi, cum si multe chestii pot fi interpretabile, pai o musca daca imi aduc eu bine aminte are nu stiu cati ochi (asta daca nu era un cliche din filme), intr-un timp se credea (sau inca se crede nu prea am cunostinta de cauza ) ca prieteni nostri caini, vad alb negru, dar nu avem cum sa cunoaste secretele lumi, pana di cea mai buna camera din lume nu poate imita ochii umani, cat despre conceptul de relativ, timpul e relativ pentru ca i am dat noi o valoare, secunda minunt ora o zi (24 de ore care de fapt nu sunt 24 de ore exact), secunda cum o putem masura printr o distanta, prin grade ( ceas)... e greu sa gasesti raspunsuri concrete in viata, SABALIwinking

| DorofteiGabriel a răspuns:

Forma fizica avem, suntem cu aproximare cred? in proportie de 70 la suta apa, sistem osos, muscular vascular, cu creierul e o poveste mai lunga, lucram pe baza de impulsuri electrice daca nu ma insel, daca te intereseaza chestiile astea astracte de genul, spiritualism etc, cauta non dualitate, nonconceptual, is multe chesti fascinante, irisul uman se aseamana cu galaxii etc...