| Catrice a întrebat:

Oare dacă vreau în Anglia să cumpăr caș, urda sau brânză de burduf, cum cer?!?

25 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la un magazin romanesc si ceri. Daca au iti vor da.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ma indoiesc amarnic ca exista cas si urda in Anglia

| mgtow a răspuns (pentru suntserios):

Branza lor speciala e cea cu mucegai si nu glumesc. Prost a fost ala care a creat reteta asta. Branza sticata la vanzare

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Man, cumpara niste sirloin de la sainsburry, ia niste branza de-aia de care zici tu, ca nu-ti place.
Este un gust care e aquired in timp. Nici eu nu mancam cand am ajuns aici.
Prajesti bucatile de sirloin, le bati inainte ca sa iasa fragede.
si pentru sos pui 25g de unt intr-o oala, ( sa nu fie prea incinsa),
si dupa ce se topeste pui o lingura de faina si amesteci cu telu.
Pui 150ml de lapte putin cate putin si continui sa amesteci.
Se numeste roux asta, la ei, e baza pentru sosuri albe mai mult.
Si la sfarsit pui 50 de grame de blue stilton, oxford blue, sau ce branza gasesti, ca nu trebuie neaparat de la o firma. Poti sa pui si mai multa branza.
Si sa-mi zici mie cutu daca n-o sa-ti placa.
Eu cand am venit aici am bagat bucatar vreo 2 ani, si a trebuit sa mananc toate tampeniile posibile, de la stridii crude, la scoici de-ala san-jack, la ei se numesc scallops, la melci, si toate prostiile. Daca esti open minded, si ii dai o sansa, poate o sa -ti placa, Da sosu ala cu beef, sigur o sa iti placa happy

| Catrice explică (pentru anonim_4396):

Pai noi suntem mai romani asa, mai ca la țară.
Dacă nu e pe masa leguma porc, nu e bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Nu gasesti la tesco la astea, branza de burduf sau telemea.
Gasesti in schimb haloumi, feta, goat`s cheese, (branza de capra)
branza cu stafide.
La magazinele turcesti s-ar putea sa gasesti, sau la polonezi happy

| Catrice explică (pentru anonim_4396):

Nu ma refeream la mine, ci la ce i-ai zis ăluia.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

In ce zona stai?

| Catrice explică (pentru mgtow):

Acum sunt în România, dar peste o luna plec în vizita la cineva în Manchester.

| mgtow a răspuns (pentru Catrice):

L.am intrebat pe celalalt

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Manchester si eu, dar am stat mult timp, in apropiere de oxford, mai spre sud. happy

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Departe de mine eu felixstowe

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Asa ceva nu poti gasi decat in magazine cu specific romanesc, care mai mult ca sigur au vanzatori romani.

| Iote a răspuns:

Ciudat. Toti stiti engleza "la perfectie" si intrebi aici cum se numesc branzeturile?

| Catrice explică (pentru Iote):

Ciudat. Te crezi deștept, dar nu știi sa răspunzi.

| ziftode a răspuns (pentru Iote):

Sa mori tu ca TUUUU STIIIII cum se numesc branzeturile PUR ROMANESTI?!? ce ar fi sa ne luminezi si sa traduci in inglij cele trei branzeturi din intrebare
daca nu stii
atunci...

STFU!

| Iote a răspuns (pentru Catrice):

Si ceilalti de ce i-au recomandat sa cumpere de la magazine romanesti? Pentru ca stiu engleza si pentru ca stiu denumirile? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iote):

Pentru ca nu exista asa ceva aici.

| Iote a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha! Si atunci de ce intreaba cum se spune in engleza?
Voi dati raspunsuri numai de dragul de a va certa cu cineva, pentru ca in casa nu vi se permite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iote):

Cred ca ai probleme mentale. N-auzi ca nu exista asa ceva in magazine aici? nu s-a certat nimeni cu nimeni, cine s-a certat cu cine?

| ziftode a răspuns:

Cauti pe net
sunt producatori care fac bani numai din asta (trimis produse traditionale romanesti in toata lumea), chiar am vazut asta la tembelizor, si chiar e pe bune

| Ensiferum a răspuns:

Can i have a cumshot please?

| Monyyyyy a răspuns:

In primul rând nu stiu dacă este de burduf.Cas este green cheese sau whey-cheese așa stiu.Eu zic ca restul cam vin din România și eu nu prea au