| bosu09 a întrebat:

Oare de unde a venit primul om si de unde sau nascut toti oamenii, sa va vad acum

5 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

O teorie larg acceptata spune ca oamenii se trag din estul africii.
Mai precis dintr-un platou inchis de munti care a devenit secetos intr-un interval brusc de timp *am uitat cum se numeste *
Astfel ca unele primate *un stramos comun al nostru si al primatelor din ziua de azi * au coborat din copaci si au inceput sa traisca la nivelul solului.
Altele au ramas in copaci si evoluat in unele specii de maimute pe care le intalnim astazi.
Dar cei care au coborat din copaci s-au dezvoltat in omul modern. Mai intai prin Homo erectus apoi prin homo sapiens si neanderthali si pana in prezent cu homo sapiens sapiens.
S-au dezvoltat in africa si cei mai multi cred ca au patruns in Europa si Asia traversand Marea rosie pana in arabia saudita de astazi * e ceva pentru niste oameni de acum cateva sute de mii de ani *
Apoi s-au raspandit si in europa au inalnit neanderthalienii *cum au ajuns ei acolo inca nu se stie precis ...se crede ca si cu ei am avut un stramos comun *
Noi i-am exterminat pe ei, si ne-am raspandit in America de N in timpul ultimei ere glaciare cand Rusia si America de N erau unite prin ghetari.
Si cam asta a fost...restul se cunoaste.

| mona a răspuns:

Se zice ca omul se trage din maimuta

| TheAce a răspuns:

O intrebare fara raspuns pentru oameni. Atentie insa cu gramatica. Asta ar trebui sa te preocupe acum.

| KaRa23S a răspuns:

Depinde in ce crezi, in povestea oamenilor de stiinta cu maimuta, sau in biblie cu adam si eva. Eu una as alege varianta a doua a avand in vedere ca oamenii de stiinta nu pot explica decat foarte putin din tot ce exista pe pamant, si cateodata dau explicatii gresite. Pamantul cu tot ce contine e ceva miraculos, inexplicabil, ceva divin. Maimuta mi se pare o povestea mult mai comica decat adevarata, insa nu comentez mai mult pentru ca nu vreau sa deranjez pe cineva cu opinie diferita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evolutie cel mai probabil, nu prea am incredere in teoria formulata de Biblie...