| Catrice a întrebat:

Oare e posibil să-ți amintești lucruri dinainte de vârsta de 3 ani sau sa ai imagini/amintiri despre ele fiindcă ți le-ai creat din povestirile altora?!?

40 răspunsuri:
| DeathIncarnate a răspuns:

Da

| RAY a răspuns:

Sunt amintiri false =asa se numesc, dar reale slabe sanse

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ambele variante sunt posibile. Amintirile majoritatea încep cam de la cinci ani totuși.

| LoveSleep a răspuns:

Nu era asta aia care făcea mult sex? Pff, uite câte întrebări pune

| Catrice explică (pentru LoveSleep):

Poftim?!?
Nu știu despre ce/cine vorbești.

| DeathIncarnate a răspuns (pentru LoveSleep):

Oo,ba da aia e.
S-a mai cumintit.

| Catrice explică (pentru DeathIncarnate):

Ce tot spui acolo?!?
Tu ești ala de ma întreabă în privat dacă vreau sex...
Îți faci 100 conturi și de pe toate dai același lucru...

| DeathIncarnate a răspuns (pentru Catrice):

Mi-ai dat Eronat si Nefolositor?!
De ce minti bai?

| Catrice explică (pentru DeathIncarnate):

Eu nu mint niciodată.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Catrice):

"Tu ești ala de ma întreabă în privat dacă vreau sex..."
Asta mi-a sugerat ca nici tu nu l-ai refuza rolling on the floor

| Catrice explică (pentru Mclaren12):

Dacă spui tu...

| Lioana a răspuns:

Da. Eu am amintiri proprii, nu din povestirile altora cam de la 2 ani.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Ce faceai tu la 2 ani?

| oprescudorin11 a răspuns:

Se spune 'oficial' sau se vrea ase crede ca, dupa statistici, nu poti sa-ti amintesti NIMIC, inainte de varsta de 2 si nu 3 ani, ceea ce cu generozitate ai evaluat!
Din experienta personala, imi amintesc de 2 ani si ceva, cand s-a nascut sora mea, si am privit-o ca pe un corp strain, la varsta de 2ani si ceva maruntis...
NU E VORBA DE POVESTIRILE ALTORA!
Este vorba de EXPERIENTA TA MARCATA DE INTAMPLARI!
Pe mine ma mira ca Psihiariatri interesanti, precum cei din scoala de la Viena, au ocolit acestea.
Gen: Freud, K.G. Jung sau Adler!
Sau altii ...astia erau antropologi, precum Claude Levy Strauss.
Iti poti aminti! si din burta mamei...ma rog...
Dar este adevarat ca doar dupa ce te-ai nascut, poti marca amintirile REALE!
Pe mine nu m-au marcat 'amintirile altora ' care sunt distorsionate.
Stiu ce mi s-a intamplat mie!
Raspunsul este DA, DA, Da!

Caci am trait episoade pe care mi le amintesc si de la un an!
Celelalte iti revin in minte prin vise, reprimate de povestirile altora!
Lumii nu-i convine, mai ales familiei sa-ti amintesti de fapte anterioare. Dar sinele tau nu accepta asa ceva...mai tarziu totul va rabuvni.
Cred ca ar trebui sa citesti pe C. G. JUNG, cel mai mare psihiatru al tuturor vremurilor, sunt pe site. Lamureste ceva din ce-ti zic.
Nu prea mai am chef sa dezvolt, doar daca vei voi!

| Ineys a răspuns:

Nu, nu este posibil deoarece creierul nu este inca complet dezvoltat.

De Hipocamp depinde foarte mult amintirile si stocarea lor. Aceasta componenta a creierului inca se dezvolta in perioada aia.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Hipocamp

| Steregoi a răspuns:

Nu. Eu am amintiri de când aveam 1 an.

| Mclaren12 a răspuns:

Toate amintirile sunt "stocate" in subconstient. Tu constient uiti poate si ce ai mancat cu 2 zile in urma dar informatia ramane in subconstient toata viata. De asta iti poti aduce aminte dupa mult timp de amintiri foarte vechi. Daca ti-ai putea accesa subconstientul atunci ai avea acces si la amintirile de dinainte sa ai 3 ani.

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Informatia este stocata in memoria de scurta durata apoi in cea de lunga durata, cea de scurta durata nu poate fi accesata ulterior ea poate deveni de lunga durata prin repetitie, creierul nu stocheaza totul, ar fi imposibil, creierul pastreaza doar ceea ce a fost de mare importanta, memoria rationala =cand am invatat ceva, memoria emotionala =primul sarut, o amintire care e supusa mai multor simturi este mai bine stocata in creier

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Sunt multe lucruri importante pe care creierul le uita si din contra, tine minte o gramada de amintiri vechi si lipsite de importanta. De exemplu eu nu-mi aduc aminte cand am avut interviul pentru jobul actual, desi este ceva important care a avut loc cu vreo 10 luni in urma. Pe de alta parte tin minte multe tampenii de cand eram mic.

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Poate pentru tine acum nu are rost dar au avut un impact emotional poate, eu imi amintesc primul sarut cu o fata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu tin minte de la 2 ani si ceva, intamplari, nu multe da tin minte.
Mama era la scara, si eu o plimbam pe sora mea in carut, e diferenta de un an si ceva intre noi.
Si tin minte ca venea o masina, si maica-mea a tipat la mine, vezi ca vine masina, si eu am lasat carutu in mijlocu drumului si am fugit laughing Tin minte ca si cum a fost ieri.
Sau ca tata avea o gradina, cu fantana cu mai multe, cum era pe timpuri gradini la marginea orasului. Si ca mi-a cumparat un leagan misto.
Sau cand ne ducea in parc la 5, cand scapau toti parintii de la munca, si era parcu plin de parinti cu paturica dupa ei, la iarba verde, vorbeau intre ei, si noi ne jucam ne dadeam in tobogane. Ce vremuri. Era parcu ala plin de parinti, toti vecinii. Pana au facut un mall acolo, bineinteles happy

| Dandinelle a răspuns:

La fel se pot crea din imagini gen fotografii cu tine sau membrii familiei si o poveste la mijloc.
Daca te reconectezi cu tine (suna prost stiu) atunci ajungi sa ai vise vivide pe care le poti controla si ajungi sa-ti accesezi starile anterioare ca si cum ai accesa un fisier intr-un mare calculator si sa le urmaresti.
Imi place intrebarea ta happy

| Ensiferum a răspuns:

Eu imi aduc aminte lucruri de la 3 ani si dinnainte de 3 ani dar foarte putin adica doar lucruri care m-au marcat gen moartea bunicului sau prima masinuță primită, moș craciun, ziua mea, etc.

Răspuns utilizator avertizat