| chiftelutacrocanta a întrebat:

Oare exista in spatiul cosmic obiecte formate din carne? Planetele si meteoritii de ce nu sunt din carne? Doar trupurile oamenilor si ale animalelor sunt din carne? Ce e sangele? Exista urme de sange in spatiul cosmic? Prin ce ne asemanam noi oamenii cu planetele fizic vorbind?

6 răspunsuri:
| IoNuTz96 a răspuns:

Noi ne asemanam cu planetele prin faptul ca suntem alcatuiti din CARBON care pot intra in structura chimica a multor planete/meteorit sau ce mai vrei tu din acest univers ( pentru ca intr-un univers exista un infinit de posibilitati) As putea numi cabronul elementul lui Dumnezeu (sau cum vrei tu sa il numesti) Acest element se afla in structura ADN-ului nostru iar impreuna cu alte elemente secundare ca hidrogenul, oxigenul si azotul de exemplu, acesta formeaza atumiti compusi care asezati intr-o anumita ordine si legate prin punti de hidrogen dau nastere unor coduri (unui limbaj Dumnezeiesc) prin care noi suntem "scrisi" in realitate... dar de cine? asta nu iti pot raspunde. Cand omul va ajunge la stadiul de a invata acest limbaj ar putea creea la proriu noi forme de viata de toate felurile.Dar pana acolo mai e mult si bine. Cuvantul carne este extrem de limitat pentru ceea ce ea reprezinta cu adevarat pentru ca printr-o asezare diferita in codul genetic "carnea" putea sa fie inlocuita cu fier sau alte structuri metalice din care sa fie format un organism viu.

| T0T a răspuns:

Carnea intră în componența unui organism biologic ceea ce corpurile cerești nu sunt. Sângele este o substanță ce asigură circulația substanțelor nutritive și oxigenarea organismului. În rest nu știu.

| untu a răspuns:

Imposibil! De unde ai mai auzit informatia asta?

| Porcusorul a răspuns:

Nu in acest univers. Carnea, ca structura celulara, n-ar rezista intenselor radiatii cosmice nici o ora. Daca mai vorbim si despre lipsa de presiune, celulele s-ar dezintegra in cateva secunde pana la nivel de atomi.

| WLMA a răspuns:

Ținând cont că universul e infinit, e posibil. Deși carnea e mușchiul. Mușchii sunt țesuturi vii, adică ele funcționează. Să găsești în spațiu o bucată de mușchi e cam ciudat. Că să fie format ar trebui să fi trecut printr-o mulțime de reacții chimice. Reacții între carbon, hidrogen, oxigen, azot, sulf sau chiar fier. Iar cât despre sânge, el e format din 44% elemente celulare și 56% plasă. Plasma conține 90% apă și 10% substanțe minerale. Iar elementele celulare sunt globulele. Nu știu unde poți găsi sânge, eventual într-un extraterestru. Fizic te compari cu alte planete și cu orice există în univers prin compoziția chimică (carbon, hidrogen, oxigen, etc...) și prin faptul că îndeplinești un rol, existând fizic.