| danut a întrebat:

Oare femeile sunt egale cu barbati? Opini si argumente.

Răspuns Câştigător
| oz a răspuns:

Carmi... uite cum sta treaba... femeile nu sunt, mult mai destepte decat barbatii...cum nici barbatii nu sunt, mult mai desteptii decat femeile.
Totul tine de "viziune"... un barbat are o anumita "tinta" o femeie are alta "tinta". De aici deja se diversifica treaba.Nici nu se pune problema egalitatii...pentru ca oamenii in general, nu sunt egali. Daca vorbim de drepturi... da... dar sunt oameni mai destepti...alti mai putin destepti.Trebuie doar sa acceptam cum suntem, si implicit sa ii acceptam pe ceilalti cum sunt."Suntem ceea ce suntem"

11 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Gogosi de tufa.Nu sunt egali.Niciodata nu au fost si nici nu vor fi.Pe principalele posturi de conducere vor fi mereu barbatii indiferent cat de competenta e femeia.Asta bineinteles daca nu ii face o vizita sefului inainte sa se faca promovareawinking

nony
| nony a răspuns:

Depinde la ce te referi. Daca te referi la drepturi, atunci, da.pentru ca nu ar trebui sa se faca diferente intre oameni, fie ei barbati sau femei.
Regis a zis bine.nu sunt egale intre ele, dar cu barbatii...

regis
| regis a răspuns:

Atunci cand le convine, da. In rest nu.
Egalitatea asta este doar o utopie. Nici barbatii nu sunt egali intre ei, nici femeile intre ele, cum sa fie atunci egalitate intre femei si barbatii.

cami
| cami a răspuns:

Egale la ce? Sunt uneori discriminate. Nu stiu de ce, am impresia cateodata ca femeile sunt mult mai destepte decat barbatii, doar ca. nu li se ofera sansa de a demonstra asta.

| fabiola a răspuns:

Si daca am fi, ce am castiga? Dar cand vor naste barbatii, atunci sigur vom fi egale cu ei!

Răspuns utilizator avertizat
| Orannginna a răspuns:

Eu nu prea cred in egalitatea intre sexe. Daca trebuia sa fim toti la fel, eram. Dar este clar ca e dat sa fim diferiti, din punct de vedere fizic, emotional, moral, ne comportam diferit, actionam in moduri diferite. Suntem egali numai in fata divinitatii, in rest...nu prea. tongue

| anaoi a răspuns:

Imi plac intrebarile talebig grin
la ce te referi folosind cuvantul "egal"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stam strimb si sa gindim drept.Atita timp cit sint femei mai sus valoric ca multi barbati si in cultura si in inteligenta si in multe alte chestii ar fi o mare dovada de inconstienta sa nu recunoastem ca, in drepturi sint egale cu noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o lege o naturi, nu o lege a unor mizerii de oameni cu burta pana la barbie. acum depinde si de cei 7 ani de acasa, care sincer sa va spun in Romania peste 60% nu ii au... o zi buna bogdan alexandru tartarau

| s100 a răspuns:

Intrebarea e foarte generala. Oricine a vazut un barbat sau o femeie dezbracati iti poate spune ca sunt cateva diferente. Diferente sunt din multe puncte de vedere o egalitate n-are cum sa existe.
Daca intrebarea se refera la egalitatea de drepturi atunci e cu totul altceva. Sunt de acord ca femeile trebuie sa aiba exact aceleasi drepturi ca si barbatii. ma gandesc aici la dreptul la vot, dreptul la salarii egale cu barbatii pentru acelasi tip de munca, etc. Imi e uneori greu sa inteleg de ce femeile vor sa fie egale cu barbatii in unele domenii cum ar fi culturismul, muncile fizice grele sau cele deosebit de periculoase.