| Catrice a întrebat:

Oare merita sa mai ai încredere în sexul opus?

58 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pe termen scurt da, pe termen lung ma refer a avea o relatie in care sinceritatea sa fie baza nu stiu nu cred in asa ceva, nu vorbesc doar despre fete, vorbesc despre ambele sexe

| DeathIncarnate a răspuns (pentru RAY):

Daca nu pornesti o relatie pe baza de sinceritate, o pornesti degeaba ca nu duce nicaieri.

| RAY a răspuns (pentru DeathIncarnate):

Asa e

| RAY a răspuns:

Ma sobolane ca ma tot pomenesti pe aici, esti obsedat de mine, esti maro la fundulet am inteles si noi, increderea este dovedita prin fapte, daca esti atat de tampit incat nu intelegi ca trecerea unui pod legat la ochii cu cineva este testul suprem de incredere, cica desene animate, mai ma citesti mult sa stiu, ai noroc ca nu stai in Timisoara si ca orice sobolan jignesti pe net

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru o jigodie care te-a deceptionat, nu trebuei sa-i bagi pe toti in aceeasi oala.
Cand faci alegerea gresita, nu-i intotdeauna jigodia aia de vina.

| Frank51 a răspuns:

Nu doar in sexul opus, increderea se obtine greu de catre orice persoana, depinde tu cat de usor dai incredere persoanelor de langa tine. La mine merge rapid, dupa ce cunosc o persoana indeajuns, imi pot da seama ce merita si cata incredere merita, iar de acolo ramane sau nu prieten. De asta prin filtrul meu intra 2-3 oameni pe an laughing

| Steregoi a răspuns (pentru Frank51):

Fara credinta in Dumnezeu filtrul tau e defect.

| Frank51 a răspuns (pentru Steregoi):

Te rog frumos sa nu imi mai dai detalii de acum ca nu am nevoie. Mersi foarte frumos.

| OldSoul a răspuns:

In opinia mea, prioritar e sa ai incredere in tine, mai apoi poti sa ai asteptari de la ceilalti.
Daca tu nu ai incredere in tine, cum poti sa ai in ceilalti?
In general majoritatea acestor probleme bazate pe incredere apar ca urmare a unei stime de sine scazute.
Respectivele persoane, nu au suficienta incredere in ele, iar de aici, se ajunge la o oarecare paranoie, astfel, orice s-ar intampla, tind sa gandeasca negativ, sa se simta in pericol, si in felul acesta ajung sa respinga indirect celelalte persoane, care, de cele mai multe ori se vor conforma.

Cand ai incredere in tine, deja nu prea mai ai nevoie sa-ti pui increderea in alte persoane.

| NLS a răspuns:

Din pacate (sau din fericire) nu ai cum sa generalizezi la o asemenea intrebare.

Insa da, si eu mi-am pus de multe ori intrebarea asta, si mereu am ales bine.
Face mult sa ai intuitie buna.

| Sn4k3 a răspuns:

Toti oamenii sunt diferiti, deci intrebarea asta e cam prosteasca. Parca ar fi toti clone.
"A mind is like a parachute. It doesn't work if it is not open." -Frank Zappa

| Hammurabi a răspuns:

În sexul opus am foarte mare încredere.
În persoana care îl poartă... nu știu, hotărăsc pe moment.

| RainmakerX a răspuns:

I'm sad now sad
DA, merita!
Recunosc ca per total fetele au un caracter mult mai ok decat baietii (cel putin dintre persoanele pe care le cunosc eu) dar asta nu inseamna ca nu exista si baieti super.

Incearca sa observi mai bine persoanele si sa nu te lasi inselata atat de usor de niste mici gesturi. Am avut si eu un fost coleg care parea "prince charming" si dupa cateva saptamani se plictisea si isi cauta alta "victima".

Un partener este ca o investitie (de preferat pe termen lung).
Daca stai cu cineva atunci trebuie sa vezi si un anumit potential (si nu ma refer la cel material ). Evita persoanele nocive, fii optimista!

| Catrice explică (pentru RainmakerX):

Now I'm sad too crying

| RainmakerX a răspuns (pentru Catrice):

Sper ca nu vorbesti serios laughing
Mai, nu ai nevoie de un baiat pentru a fi fericita! Urmeaza-ti pasiunile si o sa gasesti persoana potrivita la momentul potrivit!

| Catrice explică (pentru RainmakerX):

Sunt atât de serioasa încât îmi vine sa rad rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru RainmakerX):

Recunosc ca per total fetele au un caracter mult mai ok decat baietii (cel putin dintre persoanele pe care le cunosc eu) dar asta nu inseamna ca nu exista si baieti super.

aici ai maxima dreptate

| RainmakerX a răspuns (pentru Catrice):

Vezi si tu pe langa ce specimene stai...
Observa-i prietenii. De multe ori grupul de prieteni poate spune multe lucruri despre el.

Daca tot nu te-am convins poti sa fii oricand o femeie de afaceri laughing

| Catrice explică (pentru RainmakerX):

Uiți ma ca am spus ca vreau sa fiu președinta țării? rolling on the floor

| RainmakerX a răspuns (pentru Catrice):

Nu uit... poti sa faci mai multi bani asa laughing

| Catrice explică (pentru RainmakerX):

Și o sa ma îmbogățesc și o sa fac clipuri pe insta în care arunc cu bani de la balconul palatului parlamentului și voi săracii va bateți sa ii luați laughing

| Dismally a răspuns:

Nu cred ca sexul e problema ci persoana in sine. Sunt persoane care merita increderea, trebuie doar sa le gasesti pe cele potrivite.

| Steregoi a răspuns:

Necredinta in Dumnezeu te determina sa nu mai ai incredere in niciun om si nici chiar in tine.

| Superior a răspuns:

Consider ca nu.

| bogdan324 a răspuns:

Daca cineva te-a dezamagit asta nu inseamna musai ca toti sunt ca persoana respectiva, atata ca este atat de greu sa gasesti pe cineva in care sa ai incredere incat incepi sa-ti pierzi speranta.
Dar ia si partea buna, asa macar stii ca esti liber/a si nu ai pe cineva care iti impune ce sa faci.
Cateodata ma cheama un prieten fiindca vrea sa-l duc pe el si pe gagicasa cu masina prin oras si cu greu ma stradui sa fiu atent la drum cand o aud p-aia cum zbiara cateodata, saracu' de el.

| PersonajFictiv a răspuns:

Nu conteaza sexul, conteaza persoana si conteaza ce persoane iti alegi tu sa ai in jur.
Daca ai o intuitie buna iti alegi bine oamenii, daca nu ...inveti si alegi mai bine data viitoare.

| FaraNumePls a răspuns:

Da gen...adica gen, gen nimeni nu i la fel gen. Gen fiecare are e unic (gen)

| Catrice explică (pentru FaraNumePls):

Gen înțeleg ce spui gen la ce te referi gen unde bați gen ce gândești gen om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încredere? Adică sa nu te însele? De ce fel de încredere vorbești?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai merge cu mine legata la ochii pe un pod unde daca ai cadea ai muri? asta inseamna incredere

| Catrice explică (pentru anonim_4396):

Încrederea în toate formele ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Pai ce legătura are cu sexul opus? Fiecare are limite și la un moment dat te ciocnesti de ele. Doar nu te aștepți ca unul sa-și dea viața pentru tine. Mai bine nu am așteptări mega...și sunt fericit oricum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Cu ce scop sa merg acolo?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa scopul, era un exemplu

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu las scopul ca nu merg nici cu mama pe un pod ca sa mor așa de sanchi.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu tot nu ai inteles ce vreau sa iti transmit

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu, tu nu ai inteles ce vreau sa îți transmit: dragostea nu are legătura cu încrederea. Dacă ai încredere sau nu vei fi la fel de leșinat. Sa mergi pe un pod f periculos are legătura cu felul in care gândești și evaluezi lucrurile și pericolele (in exemplul dat de tine). Ce legătura are mersul pe pod cu sexul opus. Deci, cu ce scop sa merg cu tine pe podul ala? Pt ca te(-as) iubi? Ești bătut in cap? Dacă te iubi nu te las nici pe tine pe podul ala.
Dacă nu am încotro atunci e irelevant ca merg cu tine sau cu buni in baston, pentru ca nu am încotro. Deci, forget about It!

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule cum sa nu aiba legatura ma iubirea cu increderea, de asta exista gelozie fata ca nu exista incredere,iubirea este un sentiment emotional, iar increderea ofera o siguranta omului, in lipsa unei sigurante omul se simte dezamagit, gelos, paranoic, o treime din crime sunt omucideri stiai, adica x isi ucide iubita, nevasta

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu de asta exista gelozie. Exista pentru ca exista frustrare, simt al posesiei, prostie, autostima scăzută, psihic labil (de unde vine furia care îți da puterea sa faci asta) etc. Nu dragostea este cea vinovata. In momentul in care ucizi o persoana "din dragoste" simți ura și furie. Unde e dragostea aici?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci pentru tine nu conteaza increderea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Neincrederea poate fii o scuza sau se poate datora din cauza mai multor chestii : mulți tipi consideră că este dificil să iubească cu adevărat femeile.

Acest lucru se datorează câtorva motive:

Amărăciune- Au fost respinși sau răniți în trecut, iar acum ei au o urã împotriva femeilor. Vor să "se întoarcă" la femei pentru toată durerea pe care au provocat-o.

Lipsa de experiență. nu s-au ocupat destul de mult de femei la momentul potrivit, așa că se străduiesc să le înțeleagă. ( cazul meu happy )

Încăpăţânare. Refuza sã recunoască faptul că femeile sunt creaturi emoționale. se confruntă cu probleme și decizii în mod diferit pe care le fac bărbații. Sunt încăpățânați se îndoiesc când femeile nu acționează logic.

| Catrice explică (pentru anonim_4396):

Am citit repede și inițial am înțeles 《nu s-au ocupat de destule femei》 rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Sa stiilaughing
La mine sti ce se aplica? "Când ai avut-o n-ai dorit-o" asa ca ramai pe 0 fraiere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar in putine persoane.

| mihaicelsfant a răspuns:

Nop

| OrdanKarris a răspuns:

Bineinteles ca poti sa ai incredere in sexul opus. Poti sa ai incredere ca-ti voi spune ca vreau relatie serioasa, familie, copii, casa, masina, cariera, sa-ti vand un film frumos, sa-ti pictez un peisaj misto, sa ti-o trag si sa te las. Poti avea incredere caiti voi oferi iluzia care tu ca femeie vrei s-o auzi si nu adevarul dureros de care vrei sa te feresti. oti sa ai toata increderea ca ofer servicii complete, de la prima gogoasa vanduta, pana la cea din urma "Cale batuta!" Si apropo, cercetatorii spun ca 15% din femei sunt pastilate, celelalte 85% sunt netratate laughing))))

| gothicbat a răspuns:

Nu știu ce să zic...

| Csander a răspuns:

Le explica domnul REY ca la desene animate. Isi imagineaza tipe legate la ochi pe poduri fara motve, evident.

Cat ai incredere in tine, nu conteaza apoi. Fie ca oferi sau nu, primesti sau nu, langa cineva tot stai si cand se duce, se trece la urmatoarea/urmatorul intr-un timp extrem de scurt. Nu cred ca increderea e problema, ci respectul pentru persoanele din jur si mai ales fata de tine insati.
Increderea vine dupa respect, din punctul meu de vedere.

| Ensiferum a răspuns:

Nu!

| MGEORGESCU a răspuns:

Foarte generala intrebarea asta a ta...increderea e o caracteristica scumpa si din ce in ce mai rar intalnita, ea nu are de-a face strict cu sexul opus, pentru ca despre incredere vorbim atunci cand suntem in orice context si nu ne raportam la gen niciodata.
Notiunea de incredere porneste in primul rand de la noi insine, noi trebuie sa cunoastem indeajuns de bine ce implica asta, cum se manifesta si mai ales cat de mult costa sa o castigi sau sa o pierzi. Ca om trebuie sa ai incredere in tine, in fortele tale, in ceea ce esti si in ceea ce esti capabil sa devii, apoi increderea se extinde spre familie pentru membrii ei sunt considerati urmatori indivizi in care investim incredere, iar aici apar unele dubii la un moment dat in functie de situatie. Dezvoltandu-ne intr-un mediu atat de divers avem de-a face cu terte persoane, acestea din urma, sau cel putin o parte din ele vor constitui cercul de prieteni, colegii, cunostintele, etc carora le vom darui in functie de apropiere si situatii comune diferite cantitati de incredere, si uite cum increderea nu se raporteaza doar la sexul opus.
Revenind insa strict asupra punctului pe care ai vrut tu sa-l atingi iti spun asa: poti sa ai incredere in barbati atata timp cat esti pregatita si pentru esec, iar acest sfat e valabil pentru oricine va beneficia la un moment dat de increderea ta!
Succes in toate!

| 0k8 a răspuns:

Nu poti generaliza aproape jumatate din populatie

| SUpremeboy a răspuns:

Da

| BogdanRoxanaDove a răspuns:

Da. Merita sa te trezesti zilnic si sa lupti in viata. Merita sa risti pentru a castiga, merita sa cauti si sa speri ca exista iubire. Fara incredere nu o sa intalnesti fericirea deplina.

Daca ai incredere si iti este tradata, tu nu pierzi, cel care te-a tradat pierde ocazia sa fie iubit.

Ganduri bune
Rox

| IonelP a răspuns:

Nu

| cmx32 a răspuns:

Uite aici ce spun niste documentare http://wcut.net/LjRk8UH