| anonim_4396 a întrebat:

Oare oamenii de acum sunt cei mai inalti din istoria lumii?
Au existat triburi/populatii de oameni uriasi(190cm---media)?
Ce parere aveti despre spartanii care cresteau atat de mult(fata de celalalte popare), desi erau de mici tinuti in conditii vitrege?
Au existat la un moment dat mai multe specii de om, fiecare cu abilitatea sa(unii aveau o inaltime impresionanta, altii erau ultra-puternici, altii erau super-rapizi, unii aveau mare rezistenta, etc.)?

32 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iar vad ca cineva afirma tampeni si baga zeul lui imaginar in explicatie, stramosi nostri nu erau,nu traiau mai mult ca noi,pentru ca erau multe boli,virusi,microbi,eram mult mai putini ca populatie si eram mai puternici fizic,asta pentru ca era selectia naturala,sexuala la putere,indivizi inalti,cu sisteme imunitare puternice,gene bune au dus specia mai departe,acum cu inaltimea se prea poate sa fi existat speci umane mai inalte, nu stiu exact, la spartani era selectie artificiala umana plus o educatie de armata, numai se gasesc barbati de aia azi, desi sexul frumos viseaza la asa ceva

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Si tot au murit.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Daca sexul frumos viseaza la asa ceva, si sigur visa si pe-atunci, atunci de ce femeile nu si-au ales soti puternici si musculosi? Oare chiar i-au preferat pe cei molâi(ca sa-i numesc mai asa)?
Si apropo, ce parere ai despre selectia artificiala? Ar fi o idee buna daca s-ar adopta si in zilele noastre(negandindu-ne neaparat la Hitler si prietenii sai)?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca femeile au fost sclavite mii de ani de catre barbati,femeile abia de un secol au dreptul la alegere de a alege ce vor si se vede ce vor, barbati inalti,puternici badboy,vagabonzi,smecheri,dar in trecut femeile erau obligate sa aleaga beta din cauza societati,religiei,familiei

selectia naturala nu este ceea ce a vrut hitler sa faca, steregoi a inteles ca cica selectia inseamna un fel de selectie hitler gresit, selectia naturala, sexuala este diferit a ceea ce vrem noi, monogamia este cel mai dezastru al speciei umane si cea mare sclavie a femei, femeile sunt poligame dar sunt obligate sa stea cu un barbat o viata

| RAY a răspuns:

Intrebarea corecta este: ce l-a facut pe un peste sa doreasca sa paseasca pe uscat?

de ce nu te duci sa il intrebi pe peste ala de ce a iesit din uscat afara

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Pestele fuge de uscat iar daca ramane pe uscat moare. Nu exista evolutie.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

De unde stii ce a facut pestele ala, tu nu stii nimic, nu poti dovedi nimic din ceea ce afirmi

| anonim_4396 explică (pentru Steregoi):

Si cu toate astea se intampla...
Ce chestie!

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Ma iau dupa ce se vede si se stie in prezent. Ai vorbit despre peste.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Aberezi ca cei in prezent nu era atunci

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Si cum aratau "pestii" aceia? Ce spui tu acolo sunt pure inventii. In prezent pestii nu ajung sa mearga pe uscat. Hipopotamul nu devine taur. Speciile disparute erau sanatoase si specializate pentru mediul in care traiau asa cum au fost ele create. Speciile disparute nu le-a mai intretinut Dumnezeu. Nu scrie nicaieri in Biblie ca toate vietuitoarele create erau menite sa traiasca vesnic. Insa cele care exista si azi la acelea se refera ca sunt "bune" sau ca au fost create perfecte ca variante finale doar ca datorita pacatului omului multe dintre ele au disparut. Insa dupa Armaghedon Dumnezeu va innoi si reface flora si fauna. Si speciile prototip intermediare disparute erau bune insa nu erau variantele finale si de aceea Dumnezeu nu le-a mai intretinut.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Ma tu nu intelegi limba romana, nu era pesti din ziua de azi, atat de greu de cap esti omule

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce a iesit pe uscat nu era peste dar el nu intelege, sunt animale care traiesc si azi si in apa si pe uscat bine mersy https://ro.wikipedia.org/wiki/Amfibieni
acel stramos era o forma de tranzictie nu un peste din ziua de azi

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

De ce exista amfibieni? https://ro.wikipedia.org/wiki/Amfibieni
fara vrajeala ca asa a lasat dumnezeu, ei sunt mostenirea evolutiei vieti pe pamant, acum cateva zile cica scriai de ce nu au microbi maini si picioare )))))))))) cate tampeni

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Tiktaalik
asta e de fapt stramosul tuturor vietatilor pe pamant

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ray,inainte de a continua, vreau sa spun ca sunt de acord cu tine, doar ca eu nu prea inteleg.
Cum de i-a crescut o mica coada animalului respectiv, dupa care a tot continuat sa creasca de-a lungul milioanelor de ani? Adica gen, ar fi trebuit sa fie un avantaj, dar gen ce l-ar fi avantajat pe peste(ca sa ma exprim mai asa) sa fie pe uscat?
Nu stiu daca voi reusi sa pricep chiar tot, dar te rog sa incerci sa-mi explici cat de bine poti tu

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Ai văzut tu ca unei bacterii să-i apara ochi sau mâini sau picioare?

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Nu exista evoluție.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Nu omule nu am vazut ca tu scrii tampeni

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Nu exista pentru tine dar naturi nu i pasa ce crezi tu

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu i-a crescut nici o coada animalului rescpectiv, primatele nu existau atunci, nici macar amfibieni sau reptilele https://www.youtube.com/watch?v=9r5wKYBXkd4
daca vrei sa inveti te ajut, te ajuta si inferno si seby, nu e vorba ca nu te ajutam, isi dai seama ca de 200 de ani evolutia a fost dezbatuta si dovedita mereu, ce spune steregoi sunt aberati pure, evolutia se poate dovedi si prin embriologie vezi cum se dezvolta un fetus uman vs un fetus de pisica sau anatomia umana vs cimpanzeu, repet cimpanzei nu au devenit oamenii, a spune nu exista evolutia negi faptul ca apar mereu noi boli desi bacterile si virusi se adapteaza, evolueaza si nu doar ele si mereu apar noi specii

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Scopul lui Dumnezeu se împlinește orice ai gândi si scrie.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Daca tu esti creatia lui dumnezeu cred ca si el e dezamagit acum

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Daca as număra jignirile necredincioșilor acestea ar întrece cu mult pe cele ale credincioșilor. Ce exemplu dau necredincioșii? Daca n-ar exista credincioși n-ar mai exista specia umana.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Tu sigur esti dovada ca dumnezeu era beat cand a creat omul

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Tu ești dovada ca nu exista evoluție.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Rade umbra ta de tine

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Acum 58 minute | Steregoi a răspuns:
Evolutionistii sunt platiti mai bine decat popii de guverne pentru ca le justifica guvernarea oamenilor bogati peste majoritatea de sarmani.

cate tampeni scrii omule, iisus insati a spus da cezarului ce a cezarului
Darwin a gasit o nisa de facut bani si pentru prestigiu dand apa la moara bogatilor lumii care conduc lumea. A cautat sa justifice guvernarea umana prin ideea "neexistand Dumnezeu omul trebuie sa se descurce cum poate alegand lideri care sa-l conduca".

omule mari bogati ai lumi sunt evrei multi din ei =iisus era evreu a fi bogat nu este ceva rau din contra dumnezeu spune sa fi harnic nu lenes

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ray, chiar imi pare rau de saracii(la minte) care nu vor vrea sa priceapa adevarul oricat de mult s-ar chinui altii sa le explice

| anonimg a răspuns:

Primii noștri părinți aveau toate caracteristicile descrise de tine. Așa au fost creați de Dumnezeu. Mai mult, erau intelectuali; nu aveau nevoie de cărți, ci totul se transmitea prin viu grai. Pe deasupra erau și longevivi și sănătoși deplin la minte, trup și suflet. Trăiau până la aproape o mie de ani. Și erau și vegetarieni -vegani chiar. Nu trăiau în palate și nici în case, ci sub cerul liber. Nu sufereau nici de foame, nici de sete, nici de frig sau de căldură, și nici de grija zilei de mâine. Nici o boală nu exista, nimic rău. Căminul lor era gradina Eden, unde își făceau baldachinul din plantele de prin împrejur. Munca lor era plăcută, relaxantă și nu obositoare. Nu cunoșteau oboseala sau transpirația. Nu exista teama de animale, sau de întuneric. Toată natura era într-o armonie desăvârșita cu tot ce o cuprindea, și totul cu Dumnezeu. Dacă păcatul nu ar fi fost îngăduit de ei să intre în lume, viața lor ar fi fost veșnică. La fel ar fi fost și sănătatea, și dezvoltarea.
Dar Dumnezeu a promis că va reface din nou toate lucrurile, și cei care vor trăi în ascultare de El se vor putea bucura de viața veșnică.
Astăzi, cu cât îngăduim păcatul in viața noastră, cu atât ne degradăm și fizic și moral, și intelectual.
Cartea "Patriarhi și profeți" vorbește în detaliu despre cum era viața la început pe pământ.
O poți citi de aici: https://m.egwwritings.org/ro/folders/216

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Suntem la categoria stiinta, nimic din ce afirmi acolo nu este dovedit stiintific

| aXy99 a răspuns:

Au existat multe specii de oameni de-a lungul timpului. Unii ce traiau pe o insula foarte mica si cu putine resurse, s-au adaptat. Aveau circa 1 metru inaltime si foarte putine kcal.