| Catrice a întrebat:

Oare suntem cu adevărat ființe libere sau exista totuși ceva care ne limitează?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Suntem liberi sa alegem in limitele care ne sunt impuse.
De exemplu: nu putem zbura (fara masinarii de zbor), nu putem trai 1000 ani, nu putem trai fara oxigen etc.
Intre limitele date, avem libertatea sa incercam sa facem orice vrem, dar cu consecintele de rigoare.

| RoCkKiD a răspuns:

Suntem liberi insa treaba pe care putini oameni o inteleg este ca libertatea presupune responsabilitate implicit consecinte. Fiecare alegere care o faci vine la pachet cu responsabilitea pentru ea. Poti alege sa traiesti in padure departe de orice autoritate insa trebuie sa accepti ca nu vei avea acces la sistemul national de sanatate, nu vei primi pensie si nici somaj daca nu reusesti sa vanezi nimic. Poti alege chiar sa ucizi atat timp cat iti asumi pedeapsa care urmeaza.

Ce te limiteaza? Frica de responsabilitate.
Dar cum zicea un francez care se uita conci. Simplul fapt ca poti alege sa te sinucizi inseamna ca esti liber/a.

| RAY a răspuns:

Faza cu libertatea e astfel

Simt sete =ceva involuntar care percepi in mod constient,tu nu poti alege sa nu simti sete,foamete,dorinta sexuala dar,apoi poti alege daca o reprimi sau nu,cred ca asta ne face umani,puterea de a invinge partea animalica,daca esti obez si iti este pofta de dulce ai puterea de a renunta la ele,dar vezi tu asta cere motivatie,auto control, am citit un articol cum ca persoanele cu un nivel mare de control sunt mai inteligente, exista budisti care cu ajutorul meditatiei pot indura dureri puternice, foametea, setea, sa iti regleze pulsul, recent am vazut un doc despre efectul placebo este incredibil

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Chiar nu știi răspunsul la această întrebare?
Nici nu pot să-mi închipui cât de liber și inocent poți să fii!

| SG1995 a răspuns:

Da, ne limitează legile fizice, legile societăți, dar sunt limite de bun simț cele de natură socială, iar limitele fizice, n-ai ce comenta.

| Plato a răspuns:

E ceva care ne limiteaza, asa spune Kant.

| Dismally a răspuns:

Nu am fost si nu vom fi niciodata liberi. Vom fi mereu constransi de codurile morale, de religie, de legislatie, dar aceasta constrangere este un lucru bun, chiar nu vrei sa stii de ce sunt capabili unii daca ar putea face orice.

| Lioana a răspuns:

Suntem liberi in masura in care libertatea noastra nu limiteaza libertatea celorlalți. Alte limite iti poate pune doar propria incapacitate pentru ca de multe ori la nivelul gandului omul vrea sa faca mai mult de cat poate face trupul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, propriul ego ne limiteaza.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Film cu Nick Nolte, care nici nu stiu cum se numeste, dar tin minte reclama:
tipul era soldat american in al doilea razboi mondial
si e prins de japonezi, dus in lagar, dupa care evadeaza in jungla
si fuge, si fuge cu japonezii pe urmele lui
cu chiu si vai reuseste sa scape

jungla in stanga, jungla in dreapta, jungla in fata, jungla in spate, dar cui ii pasa, sunt liber, SUNT LIBER... LIBER SA FAC CE?!?

exact asa de liberi suntem noi toti

| VictorDonea a răspuns:

Zz