| Goddessss a întrebat:

Odată născuți, credeți ca o sa mai fim vreodată sub forma aceasta după ce murim?

16 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da. Poate chiar si in altele.

| Catrice a răspuns:

Adică dacă sufletul asta ajunge in a! t trup sau daca peste ani ai același corp și suflet si-ti faci griji daca o sa ai mai multe kile decât acum?

Răspunsul e da. La oricare din variante o preferi.

| Celcestietot a răspuns:

Forma casta sau ce vrei sa spui prin asta?

| mudokins78 a răspuns:

Depinde in ce dimensiune ajungi.

| zilog a răspuns:

Sigur nu
dar atâta timp cât o să trăim o viața curată si plăcută Domnului Iisus Hristos
nu trebuie sa ne facem griji pentru că există șanse să fim acceptați să intrăm in RAI
posibil
probabil
dacă suntem cuminți

| Nilsson a răspuns:

Poate vom fi într-o formă chiar mai bună, nu avem nimic de pierdut dacă sperăm.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred, depinde și la ce te referi "sub forma asta", eu-l interior este doar o idee formata și purtata de tine și ce cei apropiați. Nu reprezentam mai mult de un corp de apa umblător la finalul zilei.

La fel și faptul că ne-am născut, sau murim. Aia e doar o amintire de a ta, că te-ai născut, dar acum ești o alta persoana. La fel ai sa fi și peste 5-10 ani. Practic oricum mori in fiecare noapte.
Moartea e terifiantă fizic, dar mai mult, psihic, imagineaza-ti că ești un suflet care încearcă să facă contact cu cei apropiați ție și nu reușește nici cum, practic nu existi din moment ce nimeni nu te observa, ce e mult mai dureros și probabil ne-am pierde mințile.

| Dandinelle a răspuns:

Poate femeie, poate bărbat, depinde ce-i trebuie suflețelului sa înțeleagă mai departe. Filozofam aici: cine spune că nu devenim un copac, o balenă sau o maimuță? Sau că vom fi în același secol în care am murit și nu în trecut sau viitor?

| AnOnImuSS1 a răspuns:

Reincarnarea este conceptia celui rau. in Biblie scrie clar negru pe alb.ce inseamna moartea cand mori nu mai exista nimic sufeltul se duce la Dumnezeu ca el ne-o dat suflare de viata! Trupul se intoarce in tarana si devine tarana! cand mori nu mai existi!

| KanekiKen20 a răspuns (pentru AnOnImuSS1):

Nu neaparat la Dumnezeu, daca ajungi in iad.

| sabin89 a răspuns (pentru AnOnImuSS1):

Spui că sufletul tău se duce la Dumnezeu, iar apoi spui "când mori tu nu mai exişti". Deci sufletul există, dar tu nu exişti. Interesant.

| valentinsdq a răspuns:

Never. Odata morti, va mai ramane din cei mai multi dintre noi doar o amintire de cativa zeci de ani, dupa care ne vom pierde pentru totdeauna.

| KanekiKen20 a răspuns (pentru valentinsdq):

Daca mai ramane si aia.

| valentinsdq a răspuns (pentru KanekiKen20):

Corect...

| KanekiKen20 a răspuns (pentru valentinsdq):

Esti de religie ortodoxa? (Intreb, doar de curiozitate).

| valentinsdq a răspuns (pentru KanekiKen20):

Normal da, am fost botezat ortodox, dar nu cred in Dumnezeu.