| anonim_4396 a întrebat:

Ok, explicati-mi şi mie câteva lucruri despre al 2 le-a război mondial.
1) A fost pana la urma Anglia învinsă de Hitler? Dacă nu, atunci cum s-au aparat?
2) ce era cu Spania şi Portugalia pe vremea aia? Dar cu Suedia şi Finlanda? Nu avea treaba Hitler cu ei sau?
3) de ce era Italia împărțită în 2 parti? Adică nu Mussolini conducea toată Italia?
4) de ce nu a intervenit Stalin pana în 1945 în al 2 le-a război mondial?
5) cum a învins Stalin?

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Esti un mare bou! (acum te-am jignit!). Ai scris ca talambul "se intelegea Churchill cu Franklin" (te-am jignit din nou) si cand ti -am spus ca esti pe langa drum, pentru ca presedintele american se numea Rooselvelt, tu imi spui, cu superioritatea ignorantului imbecil (inca o data!), sa citesc cine este Roosevelt.
Daca ai intrebari, dar ti-e lene sa deschizi o carte, conform celor scrise de tine, "cauta pe google ca ai gratis google ul". Macar Google nu iti spune ca esti idiot (ca sa fie patru!).

34 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Da si nu. Au avut noroc ca nu erau legati pe uscat de Europa. S-au aparat cu ajutorul aliatilor, a marinei proprii, iar batalia aeriana a fost cistigata in mare parte datorita pilotilor polonezi si cehi.
2. Aveau, intr-un fel sau altul. Exista Wikipedia, citeste singurel. E mult de discutat aici.
3. Care 2 parti? In ce moment?
4. Tu pe ce planeta traiesti? Cind a inceput operatiunea Barbarossa?
5. "Prosti, da' multi."

| relian a răspuns:

1- Anglia n-a fost invinsa de Hitler, englezii erau ajutati de americani.
2-Spania si Portugalia erau tari vai mama lor, ca de altfel si astazi, ma refer din pct de vedere militar.Finlanda si suedia normal ca hitler avea treaba cu ei, erau state luate deja.
3-Italia nu era impartita deloc, Italia era aliata Germaniei
4-De ce na intervenit Stalin in razboi la inceput? Cine spune ca na intervenit? Stalin era aliat cu Hitler cand a inceput razboiul laughing poate o sa fii surprins sa afli chestii de genul asta.Germania a invadat polonia dintr-o parte si Rusia din partea lor, deci ambele tari au invadat Polonia. Dupa cativa ani dar nu in 45 cand arati tu mai devreme Germania declara razboi Rusiei sau URSSS cum isi zicea pe atunci, deci din prieteni au ajus sa se razboiasca.
5-Cum am invinsa Stalin? A invins ca intrat in razboi Stetele Unite si pentru ca Germania sa intins mai peste tot, toata europa, Africa de Nord, voia sa ocupe si Anglia, aparuse SUA, deci o tara ca Germania nu putea face fata pe atatea fronturi. Daca ar fi fost o batalie doar Germania URSS rusii erau luati intr-o noapte doara laughing asta asa ca idee.Deci toate trupele germane confruntate cu toata Rusia ii mancau intr-o zi cu tot cu fulgi.
Netu asta e mare,cauta si tu surse mai de incredere, cauta pe wikipedia sau mai stiu eu ce alte surse, nu lua de bun orice spune X sau Y, netu asta marea lui intindere este un fel de radio sant, fiecare poate sa-si dea cu parerea saun presupusu, dar asta nu inseamna ca e si adevarat.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Cum îi luau nemții într-o seară pe ruși? Hai, fii serios!laughing Au venit americanii la Stalingrad, la Leningrad, La Kursk sau la Smolensk să se bată cu nemții?

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii proverbu ala multi citesc putini pricep? Ti se aplica exact ca o manusa laughing.Am spus eu cau venit americanii? Am scris eu asa ceva? Dar am scris altceva, pe care se pare tu nu prea pricepi.Am spus daca germanii ca aramata atunci s-ar fi confruntata doar cu rusii iar fi luat intr-o singura noapte, aia am spus.Nu cred ca pricepi asa ca o sa incerc sa iti desenez nitel laughing. Germania aveau fronturi deschise peste tot, deci aramata germana avea trupele raspandite in toata europa sin africa, in asia mica etc.Ca urmare numai o parte din armata germana se luptau cu toat URSSS, acum ai priceput?
Daca Germania siar fi adus toata armata la rusi asta am spus iar fi spulberat intr-o singura zi f usor.Dar una e sa folosesti toata arata tarii, deci toata armata sa te bati cu un corp de aramata de enspe ori mai mica si alata sa se bata 2 tari parte in parte.Iar fi nenorocit pe rusi,nu ar fi avut nici o sansa.
Referitor la americani astia atacau Germania pe alt front,deci Germania trebuie sa lupte in toate partile, de cand a intrat America in razboi s-a dus totu la vale, pana atunci germanii stateau bine pe frontu de vest, nu-i deranja nimeni, deci nu erau nevoie de provizii si trupe mari sa tina situatia sub control.
In sf cum am zis multi vad putini pricep.
Satu meu este sa si mai rumegi ceva, inainte sa te a runci in fata asa aiurea.
Acum ce spui ii luau daca era un razboi Rsuia -Germania doar? Mai sunt serios acum sau cum sta treaba?laughing

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Pe lângă armata aia a lor, care era cam toată, în Africa erau foarte puțini, au mai avut 800.000 de români și ajutoare de la toți ceilalți aliati. Unde să-i ia pe ruși într-o singură noapte? Rusia e România? Doar să ajungă la Moscova dura câteva zile.
Nu, nu ești deloc serios. big grin

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti praf, asta se vede si dupa nume laughing

| minrest a răspuns:

Cauta intai niste materiale foarte generale pe net, ca sa afli intre ce tari a avut loc razboiul, cam cand au intrat in razboi, si vei putea pune intrebari cu sens.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Ori răspunzi la întrebări ori nu comentezi degeaba.

| oprescudorin11 a răspuns:

Anglia ar fi fost invinsa, caci este o democratie, aproape perfecta desecole ( in opinia mea). Salvarea i-a venit de la 'copiii ei"pe care i-a crescut bine! (SUA, RSA, INDIA, AUSTRALIA, CANADA, etc.)
Puterea consta, totusi in MULTIME si nu neaparat in tehnologie, in care germanii erau SUPREMI, ca si acum.
Spania si Portugalia nu iubeau, ca si acum, de secole nici Germania, nici Anglia, mereu au fost conflicte de interese majore, avand insa in vedere si pozitia lor geostrategica, au putut sa se tine deoparte.
Italia avea idealurile exaltate de Mussolini, ale vechiului imperiu roman.
Pe de alta parte aveau o baza strategica mafiota in SUA, care a contat ENORM, fiind de partea intereselor financiare si de alta natura! Plus papalitatea care, desi s-a declarat neutra, stia ca Hitler i-ar fi desfiintat daca castiga rasboiul.
Stalin a intervenit chiar din 1940! Sau mai devreme. Imediat ce a fost atacat!
El a fost potentat de tehnologia americano -anglo, sprijinit, ca sa existe un al doilea front impotriva Germaniei.In care partea umana sa fie de partea 'aliatilor'.Ca multime. Asta conteaza enorm!
Stalin s-a folosit de marimea CCCP, de prostia tuturor, a fost calm si a mutat piesele (si diplomatice ) ca la SAH! Era jigodie si criminal, dar NU PROST!
I s-a servit TOTUL pe tava, conjunctural!
Asa se scrie ISTORIA!
Era foarte simplu!
Restul iti explici singur!

| Cosmin86 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Unde a intervenit ma in 40? in 1940 era aliat cu fuhrer-ul laughing)
Abia pe 22 iunie 1941 a fost atacat.

| oprescudorin11 a răspuns:

In plus, Hitler a avut nerozia sa faca POLITICA de stat contra evreilor care era presarati in toata lumea, mai ales in SUA!
La nivelurile cele mai inalte! Anglia a profitat pe deplin de nerozia lui Hitler!
Posibil, mai degraba SIGUR, a fost hotaratoare aceasta in BALANTA DE FORTE!
Caci de asta Democratia castiga, pe termen lung, desigur!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Nu a fost învinsă (invadată), dar a fost bombardată.
2. Spania tocmai trecuse printr-un lung război civil și nu s-a implicat, Portugalia la fel, a rămas neutra. Suedia livra fier Germaniei, iar Finlanda era în război cu URSS.
3. Nu era împarțită în 2 părți.
4. Stalin a intervenit din prima clipă, de la semnarea pactului Ribberntrop-Molotov pe 23 august 1939, apoi prin anexarea Basarabiei din 28 iunie 1940, Războiul de iarnă cu Finlanda din iarna lui '39-'40, apoi URSS s-a aflat în război cu Germania de pe 22 iunie 1941 până la capitularea nemților de pe 9 mai 1945.
5. Prea mult de scris.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Și legat de 3, cred că tu confunzi cu debarcarea aliaților în Sicilia.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

1) Pai nu era invadata ok, dar cum au rezistat contra nazistiilor? Dunkerque si Calais au fost cucerite de nazisti, deci aveau toata Franta cu iesire spre Marea Britanie. Au primit ceva ajutoarea din partea lui Franklin? Ca stiu ca se intelegea Churchill cu Franklin.
2) Cum e cu tara asta? Adica, nu cred ca e ceva gen ca strigi cu voce tare ca sunt tara neutra si Hitler nu vine sa ma atace.
Asta tot nu explica logica de ce Hitler nu a atacat Finlanda, si ce daca era in razboi cu urss?
3) Nu stiu, dar am vazut poza gen era in 2 culori diferite Italia, nord si sud.
4) Nu inteleg, deci pana la urma au pace intre nazisti si urssisti sau nu? Si daca a intervenit Stalin, de ce nu l-a oprit pe Hitler din 39'? Era mult mai puternic, cel putin asa stiu eu.

| JackR a răspuns (pentru anonim_4396):

Incerci sa intelegi mecanismele unui razboi care a durat 6 ani si in care au fost implicate peste 30 de tari, fara sa ai nici o idee despre politica din anii premergatori acelui razboi sau despre personalitatile implicate direct in el (Franklin era mort de 150 de ani, cand a inceput al II-lea razboi mondial. Pe presedintele american il chema Roosevelt, Franklin Delano erau prenumele si era cunoscut sub apelativul FDR)

| anonim_4396 explică (pentru JackR):

Deci eu vin aici si intreb unele lucruri, si vii tu, ca un mare taran de la tara si incepi sa ma jignesti nu? Pai sa nu imi bag eu mana in toata familia ta?
Cauta pe google ca ai gratis google ul Franklin Delano Roosevelt, si uita-te cine mama ta e omul ala. Eu stiu ce intreb. Vii aici si comentezi aiurea ca te-a lasat maica-ta la internet.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

1. Ia și citește că e mult de povestit.
2. Păi cum ducea Hitler război pe 3 fronturi? Legat de Finlanda, ne intoarcem la Ribbentrop-Molotov.
3. Nu știu ce ai văzut.
4. Ți-am mai scris o dată de Ribbentrop-Molotov, iar în '39, în niciun caz, URSS nu era pregătita pentru război cu Germania.

| anonim_4396 explică (pentru JackR):

Nah, imi pierd timpul cu idioti ca si tine. iesi de aici

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Ia si citeste" mda. mersi oricum.

| JackR a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai tembelule, citeste inca o data tot ce ai scris! Ai pus cateva intrebari, NuGaseamNumeLiber ti-a dat cateva explicatii si ai pus alte intrebari care arata clar ca habar nu ai despre ce vorbesti. Cand ti-am spus asta si am scos in evidenta ca nu stii nici macar numele presedintelui american din anii '40, ai sarit de fund in sus, ca printesa deranjata de bobul de mazare, folosing un limbaj infect. Si ai si tupeul sa imi spui sa "ies", ca si cum ar fi gradina familiei tale! Invata sa traiesti intr-o comunitate, fie ea si virtuala. Mai invata sa-ti accepti stupiditatea si ignoranta. Si nu cere nimanui sa-ti explice in cateva fraze, lucruri despre care s-au scris sute de carti. Du-te la biblioteca si citeste, daca te intereseaza subiectul!

| anonim_4396 explică (pentru JackR):

Doar sute de carti?laughing Sute de miilaughing

| JackR a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu, dar ma gandesc ca s-ar putea sa nu inteleaga conceptul de "sute de mii"! rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am încercat să-ți explic succint dar îmi ceri să intru foarte mult în detalii, dar tu nu ai cunoștințele de bază, întrebi de ce Stalin s-a implicat în război în 45, deci clar nu auzisei până azi de asediul Leningradului și Stalingradului, de bătălia de la Kursk și atâtea altele.
Pe scurt, poziția geografică a Angliei nu le-a permis invazia, au reușit să bombardeze Londra, Coventry și alte orașe. Rudolf Hess încercase să negocieze singur o pace cu ei, dar s-a prăbușit cu avionul în Scoția și a fost capturat.
Franța a căzut ușor, mai ales, pentru că francezii se așteptau să fie atacați prin Belgia, nu prin Ardeni.

| anonim_4396 explică (pentru JackR):

Cred că a văzut Dunkirk și Darkest Hour și a rămas cu nelămuriri.laughing

| JackR a răspuns (pentru anonim_4396):

Le-a vazut degeaba! Daca ma apucam sa-i povestesc de Batalia Angliei sau operatiunea Seelowe, ii mureau si ultimii neuroni.

| anonim_4396 explică (pentru JackR):

? trista viata mai aveti.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau mai degraba a vazut o harta dinamica a desfasurarii razboiului pe YouTube.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai uitat sa specifici ca englezii au avut in dotare radarele prin care au reusit sa opuna rezistenta si nu au reusit s-o capituleze pe Anglia, daca reuseau nemtii sa faca asta, acolo se incheia razboiul... dar deja intrai in detalii prea 'detaliate'.

| JackR a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti un mare bou! (acum te-am jignit!). Ai scris ca talambul "se intelegea Churchill cu Franklin" (te-am jignit din nou) si cand ti -am spus ca esti pe langa drum, pentru ca presedintele american se numea Rooselvelt, tu imi spui, cu superioritatea ignorantului imbecil (inca o data!), sa citesc cine este Roosevelt.
Daca ai intrebari, dar ti-e lene sa deschizi o carte, conform celor scrise de tine, "cauta pe google ca ai gratis google ul". Macar Google nu iti spune ca esti idiot (ca sa fie patru!).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oricum, multumesc ca m-ati ajutat asa de mult. stiam ca pot sa intreb orice pe site ul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In loc sa explicati unele altele, va credeti mari filozofi, ca stiti voi un mare ****. mentalitate de roman. De asta a ajuns tara unde a ajuns, toti se cred mari destepti si cand ajung in situatia urgenta, fug toti pe unde apuca.

| JackR a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am scris mai sus: vrei raspunsutri in cateva cuvinte, la intrebari pentru care s-a incercat sa se raspunda in sute de mii (incerc, ce sa fac acum?!) de pagini. Pune intrebari mai simple. De exemplu, daca intrebai "sunt prost?", iti raspundeam simplu "Da, esti!".

| Alfred0703 a răspuns:

1. Anglia nu a fost invinsa de Germania, doar bombardata cu rachete V2, deoarece Germania nu avea bombardiere performante ca: B29 Super Fortress, B17 Flying Fortress, Wellington, Stirling. Ei s-au aparat cu avioanele: Spitfire(mai mult cu variantele cu motor Rolls Royce Griffon, dar si cu cele cu motor Merlin), P51 Mustang(trimise de americani), Typhoon/Tempest, iar spre sfarsitul razboiului cu Westland Wyvern S4(un avion foarte interesant). Germania ii batea doar la interceptoare de altitudine mare(10000+m) cu avioane ca: Ta 152 H1 si C3, ultimele variante de Fw 190 D (dora 12 si 13).
2. Spania era in recuperare dupa razboiul civil castigat de fascistul Franco. El nu dorea sa participe la razboi. Portugalia a ramas neutra pe acea perioada. Suedia si ea neutra, intr-un fel, iar Finlanda era la razboi cu URSS.
3. Italia a fost impartita in mai multe parti de la data debarcarii Aliatilor in Anzio.
4. Hitler a rupt pactul Molotov-Ribentrop in 1941 atacand URSS. Acesta era un pact de non-agresiune si care implica impartirea Poloniei intre cele 2 tari.
5. Stalin a invins prin "Mass Assault". Adica el avea de cel putin 10 ori mai multi soldati ca Hitler si nu i-a fost frica sa ii condamne la moarte.

| Rux2000 a răspuns:

Un om mai enervant si arogant n'am putut sa vad.tu iti faci temele pe TPU sau?

| AlecuAlex a răspuns:

Ma tu cred ca ai vazut filmul ala nou de la cinema cu stalin si ai ramas in dubii.