| Vernusio a întrebat:

Omenirea a luat deja contact cu extraterestri dar americanii si cei mai puternici oameni de pe planeta ascund asta si tin totul secret? De exemplu ce e cu cazul arhicunoscut Roswell? Extraterestrii ne-au vizitat?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Categoria se numeste stiinta.filozofie sau fantezii/basme, stiintific vorbind tot ce scrie in intrebre se numeste pseudoștiința
Pseudoștiința constă în cunoștințe, metodologii și/sau practici care încearcă în mod eronat, deliberat sau prin ignoranță, să treacă drept științifice.
Pseudoștiințele pot fi identificate prin prezența uneia din următoarele caracteristici:

prezentarea de afirmații și teorii fără legătură cu rezultatele experimentale obținute;
prezentarea de afirmații care nu pot fi verificate sau dovedite false, violând falsificabilitatea;
prezentarea de afirmații care contrazic rezultatele experimentale cunoscute;
neoferirea posibilității experimentale de a obține rezultate reproductibile;
evitarea revizuirii rezultatelor de mediul academic înaintea publicării lor, numită știință prin conferință de presă
afirmarea că o teorie prezice ceva deși nu o face;
afirmarea că o teorie prezice ceva care nu se confirmă în practică;
violarea principiului parcimoniei, principiul euristic care cere alegerea explicației care solicită un minimum de presupuneri adiționale atunci când sunt posibile mai multe explicații viabile;
lipsa de progres spre obținerea de noi probe ale afirmațiilor făcute.

| T0T a răspuns:

Omul din lipsă de ocupație inventează tot felul de conspirații.

| Darkmagic a răspuns:

Mda...
S-a luat contact cu mama lui Woody Woodpecker.
Am citit mare parte din "Project Sign", (un fel de Blue Book) dar un pic mai vechi...si NIMIC.
Probabil identic e si Blue Book, asa ca cine crede ca un emisar ET sau o civilizatie ET ne descopera si sta ascunsa pentru ca nu vrea administratia SUA sa se stie de existenta lor, ala sigur are doi neuroni, iar unul din ei trage sa moara.
Daca ipotetic vorbind, ne descopera o civilizatie ET, sa fii convins ca i-ar durea-n cot de un guvern sau altul de pe Terra.
S-ar ascunde aia, la fel de mult cum s-au "ascuns" spaniolii, germanii si portughezii cand au ocupat America de sud. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Demonii i-au determinat sa faca niste papusi cu chip de "fetus extraterestru" cu scopul de a abate atentia oamenilor de la adevaratii extraterestrii adica de la existenta demonilor care au fost aruncati pe Pamant impreuna cu Diavolul in 1914 si imediat dupa a inceput primul razboi mondial.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce prost esti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

"Ce prost esti." - Cine e prost? Cine vine cu explicatii sau unu care scrie doar trei cuvinte si alea rele? Daca tu imi spui ca "sunt prost" trebuie sa te cred? laughing

| SkandallKamataru a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am dat explicatiile in raspunsurile anterioare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"mediul academic" - este contaminat de teorii eronate.

"sunt posibile mai multe explicații viabile" - nu exista decat o singura explicatie si un singur adevar spre deosebire de mai multe minciuni.

"lipsa de progres spre obținerea de noi probe ale afirmațiilor făcute." - fiecare om care se naste este o noua proba care confirma adevarul biblic de la Dumnezeu. happy

| Catalin77945 a răspuns:

In incidentul Roswell se presupune ca s-ar fi prabusit un OZN, desi dupa autoritatile americane au spus ca de fapt o fost cv balon meteorologic ca sa musamalizeze.Interesant e ca dupa acest incident, s-au facut veste anti glont, operatii cu lasere, raze chestii...ideea era ca daca era balon meteorologic nu cred ca era cv armata SUA pe acolo... oricum, poti sa te informezi si pe net sunt multe astfel de incidente.

| cyupaku a răspuns:

Nu suntem pregatiti mental sa suportam acest contact deoarece suntem niste bizoni, exista alte civilizatii, iar daca ar afla toata lumea nu s-ar mai uita la antena 1, antena 3, protv. kanal d

| Ghastdian a răspuns:

Din câte știu eu, am înțeles că extratereștri ne-au vizitat de la începutul omenirii și că noi îi considerăm zei. Și da, oamenii care dețin controlul lumii au multe secrete. Acești oameni ar putea fi chiar și membri ai organizației secrete numită Illuminati!