| anonim_4396 a întrebat:

Omul este o fiinta emotionala, imprevizibila care actioneaza mai mult emotional nedemna de incredere?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

In general omul mai slab de cap, actioneaza doar emotional, unul mai destept se gandeste caror emotii sa dea curs si caror nu, pentru unele duc la rau, deci e rational. Ca asa..si mie imi vine sa-i dau in cap aluia de sus ca face zgomot si nu se potoleste nici cu politia, dar nu dau curs emotiilor. Exista si cazuri in care nu poti fi rational, de exemplu atractia nu merge sa o ocolesti, ca nu esti fericit daca stai cu cineva care nu te atrage, doar ca in celalalt caz ori nu ai parte, ori va fi rau, iubirea, atasamentul, astea nu pot fi rationale.

Si da, o persoana poate sa nu fie de incredere, ca una zice si alta va face cand va simti altceva. De exemplu zice "pe tine te vreau, eu nu vreau cu altul sau alta, e urat sa ma duc in alte parti", aiurea, cand va simti atractie puternica pentru altcineva, va incalca tot ce a spus, si iti vine cu "asta nu e vina mea, s-a intamplat". Si dupa aia ne miram ca apar crime in cupluri, batai, pedepse, pai de aia, si e normal. Nu ma incurci pe mine ca ti s-a sculat tie instinctul, raspunzi pentru asta, nu conteaza ca ai putut sau nu evita, cont ca faci rau, ca si la pedofili, a violat copilu ca asa simtit, asta e treaba lui, se pedepseste. Mai zicea unu "da nu e vina mea domne daca asa simt ca ma atrag copiii".

Deci din fericire sunt emotii carora putem sa nu le dam curs. De ex la un deces, cand a murit bunica aveam parca un cutit in suflet, imi venea sa plang, am luat ceva si a trecut, oricum nu ma ajuta deloc sa sufar, ca nu o mai aduceam inapoi. Am gandit rational si cand am simtit sa fac ceva nasol si a mers.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Emoțiile predomină, dar definiția dtale este lacunară.

| Theo94 a răspuns:

Majoritatea indivizilor asa par.