| anonim_4396 a întrebat:

Organismul uman poate digera sange proaspat? Care sunt efectele?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Din cate stiu nu, dar nu cunosc efectele.

regis
| regis a răspuns:

@zbengulici - intrebarea se refera la sange proaspat, nu neaparat uman. Canibali ii numim pe cei care se hranesc cu carne de om, nu pe cei care beau sange proaspat.
@prettyodd - esti sigur ca ritualul presupune DIGERAREA sangelui? Nu se limiteaza cumva la INGERARE?

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Eu cred ca poate daca e sa ne gandim la canibali.

| domidoc a răspuns:

In cantitati mici, da.In cantitati mai mari[cum ar fi in cazul sangerarilor din tubul digestiv superior-gura, esofag, stomac, duoden]devine iritant, tranzitul intestinal se accelereaza si se elimina sub forma de melena[scaun neformat, ca o pasta, negru"ca pacura", cu miros fetid].

| prettyodd a răspuns:

Da. Unele triburi din Africa considera digerarea de sange proaspat o parte importanta dintr-un anume ritual. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu unele foarte bune. (biak)