| Meme10Memu a întrebat:

Orice univers aflat în stare de continuă expansiune nu poate fi infinit în trecut?

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

laughing

Daca un balon creste, in urma cu 10 minute nu poate fi infinit de mare, poate fi mai mic decat era inainte, este impotriva legilor fizicii la care suntem supusi. Timpul dicteaza starea de expansiune, datorita timpului universul se expansioneaza. Daca nu ar fi existat timpul se poate considera spatiul ca si o infinitate de obiecte, dar si asta ar fi fals pentru ca nu exista o cantitate infinita de materie.

Timpul distruge si construieste. La inceput balonul se umfla, capatand forma rotunda si simetrica, la un moment dat ajunge in punctul in care se sparge, se distruge, din materia respectiva se va creea altceva, si ciclul continua la infinit.

| Meme10Memu explică (pentru Frank51):

Deci universul are un inceput si Dumnezeu exista si El va hotari ce va face cu universul si cat il lasa sa se extinda.

Universul are un inceput si nu este infinit. Asta e clar.

| LPCTSTR a răspuns:

O chestie infinita este infinita si punct, irelevant de scara temporala.

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Si cercul pare infinit daca mergi pe circumferinta lui si nu ajungi la capat dar asta nu-l face pe cerc ceva infinit. Expansiune in mai multe directii. Cand mergi pe circumferinta cercului te expansionezi pe o directie.