| anonim_4396 a întrebat:

Oul sau gaina?

O intrebare aparent simpla dar im ambele cazuri, dupa ce gandim mai in detaliu, observam ca in ambele cazuri oricum le-ai pune, raspunsul devine acelasi:

Acela ca, la modul ca fiind un creeator, in ambele cazuri denotam ca fiecare ecuatie are nevoie de un factor extern.
De exemplu daca oul ar fi inainte, el ar fi avut nevoie de cineva care sa-ll fi creeat nu ar fi aparut din nimic.

Si stintiific vorbiind chiar daca ar fi aparut dintr-o alta specie, ar fi trebuit sa fie cel putin 1 care detine acele gene, adica inca un alt gen asemanator celei care ar fi iesit din ou.
Si exact asemenea si in cazul gainii, daca ar fi fost gaina deja, ea nu ar fi din intamplare logic, caci ar fi avut si ea un factor din care ar fi iesit, (cel mult 2)
Si astfel la ce concluzie ajungem?

Ca ar fi fost imposibil in ambele cazuri sa fii evoluat pentru ca ar fi fost necesar tot timpul o alta parte cu care sa fii tranzitat pana la "stadiul actual de evolutie"
Voi ce credeti?

12 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Nici oul nici găina.
La început a fost cuvântul.

| Steregoi a răspuns:

Da, in ambele cazuri ar fi necesitat un creator.

Mai nou chestiunea suna astfel: cine au aparut primii, extraterestrii care ar fi facut pe om sau omul?

Si pe extraterestrii cine i-a facut? happy

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns (pentru DracuIa):

Dumnezeu nu e un extrateresteu verde cu ochi mari ca in filmele sf. Asa este, filmele sf corup gandirea omului.

| Panamax a răspuns:

Omleta sau friptura?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

OUL
Explicatie: o specie i-a naste prin mutatii genetice. Deci specia x depune un ou (oul contine mutatie genetica) iar rezultatul oului este o noua specie:in caul de fata- gaina

| 6684464 a răspuns:

Sunt doua perspective.
Din perspectiva creationista gaina a fost prima impreuna cu cocosul.
Din perspectiva stiintifica, daca te referi la orice ou atunci primul ovopar a fost inaintea lui, logic, insa daca te referi la oul de gaina atunci gaina a fost prima pentru ca numai o gaina poate face ou de gaina, logic(si acel ou are o proteina pe care o poate produce numai gaina).

Răspuns utilizator avertizat
| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Gaina a fost prima deoarece substantele din care e format oul pot fi reproduse doar de ea.

| Henrypericolpublic a răspuns:

1.Amândouă Dumnezeu le-a creat în același timp.
2.Oul deoarece dinozaurii făceau oua.
3. Găină deoarece fi apărut prima sau a facut-o Dumnezeu pe ea întâi.
Ai 3 teorii care nu sunt verificate.