| Hora_Darius_1996 a întrebat:

Oxigenul produs din electroliza apei poate fi utilizat ca oxigen medicinal,care este respirabil, sau acest oxigen din electroliza este toxic?

Răspuns Câştigător
| drutzix a răspuns:

Nu te lua dupa toti 'inteligentii' oxigenul tot oxigen e nu conteaza sursa singura problema e ca oamenii respira doar 21% O si 79% N.
Daca ai incerca sa respiri cantitati concentrate de oxigen ti s-ar face rau, conditia se numeste hyperoxia.

| relian a răspuns (pentru drutzix):

Cum adica oxigenul tot oxigen este, adica ce vrei sa spui? Dar de ozon ai auzit? Si ozonul este tot oxigen si este toxic, asta asa ca idee.In sf a dat si asta raspuns castigator de te doar papucii laughing si oamenii respira oxigen si azot atat? Restu gazelor nu are nici o importanta sunt gaze inerte, deci oamenii respira oxigen, dar daca e so luam asa dupa tine respira aer care nu este doara oxigen si azot mai este si dioxid de carbon si heliu si alte gaze rare.Dec asa e cum spui nu te lua dupa "inteligentii"aia laughing nu stiu la ce anume ai facut referire, dar astea sunt notiuni generale de scoala elementara.

| drutzix a răspuns (pentru relian):

E un raspuns pe TPU nu stau sa scriu un eseu, stiu ca atmosfera nu e doar oxigen si azot nu mai face pe inteligentul ca nu-ti iese. Daca cineva e interesat cerceteaza mai mult.
Ozonul e O3 domule inteligent si nu este creat in procesul de electroliza a apei deci nu are nici cea mai mica legatura cu intrebarea.
Cand am spus ca oxigenul tot oxigen este ma refeream la contextul intrebarii, dar deh e greu.

| relian a răspuns (pentru drutzix):

Iauzi trebuie sa scrii un eseu, dar atmosfera terestra contine atata de multe gaze incat iti trebuie sa scrii romane? Tu ai arata si ai scris clar respiram oxigen si azot aia ai scris.De ce nai spus respiram oxigen? Trebuia sa adaugi si azot de ce anume? Acum intreb si eu ce persoana care a pus intrebarea vorbea despre azot cumva? Da neh e greu vorba ta laughing asa ca eu nu am incercat sa o fac pe inteligentu, doara am facut o observatie. Daca eu am vorbit despre oxigen ca e oxigen molecular sau ozon deci am vorbit numa de oxigen, dara tu vii si ne povestesti de azot, deci care are merge mai mult prin balarii eu sau tu? Deci contextu azotului eu nul vad pe aici, tu il vezi pe undeva? laughing

| drutzix a răspuns (pentru relian):

Ideea era ca respiram o combinatie de gaze printre care azotul este majoritar, deci daca ai respira doar oxigen ti s-ar face rau, deci ai nevoie de un gaz inert pentru a dilua oxigenul.
Omul a intrebat daca oxigenul generat prin electroliza apei este toxic, iar tu o iei pe aratura ca vezi doamne is eu prost ca nu am mentionat de ozon care nu este creat prin acest proces.
Nu a intrebat de oxigen in general ci de O2 creat prin electroliza.

| relian a răspuns (pentru drutzix):

Ok de acord cu tine omu na intrebat de oxigen de mai stiu unde, dar a intrebat cumva omul de amestecuri de gaze, sau de oxigen cu azot? Nu am spus eu ca esti tu prost, doara am facut observatie aia era tot.Deci las-o moarta.Referitor la tankurile medicale alea au numai oxigen, asa ca idee, normal ca nu respisri numa oxigen cai muri in secunda 2, doara arat ca in buteliile laea e numa oxigen curat.In buteliile astronautilor si scafandrilor se afla diluat dar nu cu azot ci cu alte gaze nu stiu exact dar parca cu dioxid de carbon, poate gresesc, nu stiu sigur. Buteliile medicale au oxigen pentru ca nu-ti pune casca sa fii izolat complet, deci respiri aer din jur cu adaos de oxigen din butelii.Ok da e asa cum spui nu poti respora numa oxigen dar intrebarea nu suna in genu asta.Cu alte cuvinte nici tu nu nu ai raspuns la intrebare pana la urma.Doara ca tu incerci sa o dai la intors, eu cel puti recunosc nici nu am raspus celui care a intrebat am scris tie.Trebuia sa raspundem daca oxigenul ala poate fi respirat sau nu.Ok o lasam asa ca ajungem altundeva.

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

O2 este oxigenul cel respiri, dar este si oxigen daunator toxic cum zici ala O3 sau ozonul daca ai auzit.Cel din apa este O2. Ozonul la nivelul solului se formeaza mai rar si in anumite conditii.

| Ooaannaaiiooaannaa a răspuns:

Oxigenul din electroliza este toxic, numai copacii oferă oxigen medicinal