| costinvlad49 a întrebat:

Pamantul este plat sau glob?

19 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

E în curs de globalizare.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Rotund

| RAY a răspuns:

Apropo se face prima conferinta din ro cu cei care cred in pamantul plat, la cluj
https://www.monitorulcj.ro/......in-romania

| Sn4k3 a răspuns:

Plat, desigur.

| aXy99 a răspuns:

Pamantul are o forma sferica in aparenta, dar are forma de elipsoid de rotatie, adica este mai turtit la poli si mai bombat la ecuator.

| gabicoo a răspuns:

E o varză uriașă!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Cauta Terra pe google si dai la imagini e simplu.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Vezi ce-ti spune anusnaki.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Sferic

| laSoledad a răspuns:

Pamantul e avere!

| FaraNume1245 a răspuns:

E geoid.

| chuckmanson a răspuns:

Pătrat!

| brokxy a răspuns:

NU voi toti spuneti aiureli! Pamantul are forma de dinozaur T-Rex

| BlackRaven45 a răspuns:

Dragul nostru Pamant, la fel ca toate celelalte planete de altfel, are forma sferica.

| NonZarek a răspuns:

Hmm, terra e glob, pământul e plat

| Muresan_Marius_Ioan_1975 a răspuns:

De pe wikipedia" Pământul are o formă sferică în aparență, dar are formă de elipsoid de rotație, adică este mai turtit la poli și mai bombat la ecuator. Forma aceasta este generată de forța centrifugă. Forma de geoid este determinată de nivelul mediu al oceanului planetar și prelungirea imaginară a acestuia sub continente, dar și de apropierea ușoară a polului Sud de centrul Pământului și de ușoara bombare în dreptul altitudinilor medii din emisfera sudică.

O consecință a formei Pământului este încălzirea inegală a suprafeței Pământului, unghiul de incidență format de razele solare cu suprafața Pământului scade de la ecuator spre cei doi poli." https://ro.wikipedia.org/wiki/Forma_P%C4%83m%C3%A2ntului

| beatrice2630 a răspuns:

Are forma de elipsoid ( turtit la poli și bombat la ecuator)

| ColoIonut a răspuns:

Pamantul are o forma sferica