| Andrei200202 a întrebat:

Pământul se rotește in jurul propriei axe cu o viteză de 450m/s.
Dacă sunt intr-un turnuleț de 100m înălțime și dau drumul in cădere liberă unui obiect care atinge suprafața pământului în 5 secunde de ce acesta nu se va afla la o distanta de 5×450m de mine?

Cine imi poate explica cat mai simplu?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Pentru ca tu si obiectul aveti aceeasi viteza. Bine. chiar daca stati pe loc, totusi va invartiti deodata cu pamantul.

Ai vazut tu cumva ca atunci cand te afli intr-un autobuz care se deplaseaza cu 50 km/h constant sa dai drumul la un obiect, acel obiect sa se duca in spate inloc sa cada sub tine?
Sau tot asa, sa te afli intr-un autobuz care se deplaseaza si tu sa sari. Ce te-ai astepta sa se intample? Sa te duci in spate numai sarid? Nu, pentru ca te deplasezi si daca sari, nimic nu-ti reduce tie deodata viteza de la 50, la 0 incat sa se intample asta.

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Ce trebuie sa intelegi este ca toate obiectele de pe pamant au aceiasi viteza deja.
Daca de exemplu mergi cu un prieten cu trenul si trenul are sa zicem 70Km la ora iar voi stati unul in fata celuilalt, daca unul din voi arunca o minge catre celalt mingea o sa ajunga la destinatar exact ca pe pamant.

In aceiasi masura daca esti intr-un tren si te duci la capatul vagonului si sari, dupa logica ta pana aterizezi ar trebui sa te lovesti de zidul de la capatul vagonului, dar pentru ca si tu si trenul aveti aceiasi viteza cand aterizezi o sa fii cam in acelasi loc.

| Saiko10 a răspuns:

Pentru ca gravitatia atrage acel obiect chiar daca este in aer.