| Yohei a întrebat:

Pana aseara credeam ca visele nu au nicio semnificatie. Poate m-am inselat, poate e doar o coincidenta teribil de mare. Ceea ce s-a intamplat e ca, aseara am visat o persoana, o prietena de familie, chestia e ca, pana astazi, nu am avut o discutie cu ea, niciunul din familia mea, nu suntem certati sau chestii de genul, dar nu am mai vorbit cu ea de vreo 3 ani, daca nu mai mult. Partea cea mai interesanta e ca, eu aseara am visat acea persoana, am visat ca ma intalnisem cu ea in oras, si ca in orice intalnire, ne pupam pe obraz, si continuarea o stiti toti, iar astazi, in jurul orei 16, o aud pe mama bucuroasa si vine cu persoana respectiva la mine in camera, pe moment am ramas socat, stai putin ca aseara am visato. Nu vreau sa par ciudat, doar ca nu am cu cine sa impartasesc acest sentiment, daca e sa discut cu cineva apropiat, o sa-mi rada in fata, mi-e mai usor sa ma adresez unor persoane pe care nu le cunosc, chair daca unii imi vor raspunde cum imi raspund persoanele apropiate. Voua vi s-a intamplat chestii de genul? Credeti ca visele ne spun ceva?

11 răspunsuri:
| MihaiSpeedster a răspuns:

Ești Nostradamus, frățioare! Bagă și tu niște numere la loto…

| mirinda34 a răspuns:

Eu te cred și nu te critic, și eu visez lucruri de genul care se leagă cu viața reală. De exemplu, am visat acum 2 luni că mâncam pepene roz, oarecum necopt, iar când m-am trezit dimineață mama mi-a zis că a luat pepene de la cineva de lângă marginea șoselei. Am zis "fain, dar l-ai încercat?", ea a zis nu, acum ghici tu cum era pepenele. Ca în visul meu, puțin rozaliu și necopt, iar eu nici nu știam că vrea în ziua respectivă să cumpere pepene. Un alt exemplu e ce s-a petrecut cu o vecina, l-a visat pe fiul ei timp de 3 zile doar în coșmaruri și a patra zi l-a găsit mort în urma unui infarct. Nu îl visa niciodată pe el pentru că îl detesta, era bețiv, însă atunci 3 zile n-a scăpat de visele cu el. Practic consider că ele ne spun ceva...din ce am observat dacă crezi în asta și ele o să îți ofere libertatea de a cunoaște lucruri. Eu mai primesc și sfaturi prin ele, o dată voiam să mă sinucid pentru că nu puteam să-mi salvez părinții din certuri și am visat că eram pe o câmpie și că mă uitam la cer, iar cineva mi-a zis "Nu poți să salvezi alte persoane până când nu te salvezi pe tine. Trebuie să ai încredere în tine". Eu nu am o relație bună cu religia, dar faptul că ele nu sunt o coincidență mă pune pe gânduri uneori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ar fi fost asa ai fi fost aici aproape in fiecare zi impartasind intamplari de genul. O intamplare nu demonstreaza nimic.

| Eriii a răspuns:

Daca visele spun ceva cred ca o sa ma duc sa verific cat e ceasul(la frigiderul din bucatarie merg ca de obicei imi ia maica mea tful) si o sa vad ca e 3:33 si o sa ma intorc repede in camera si oglinda si holul o sa se miste ca la un cutremur si o sa ma rog in eng la dzeu care e o femeie f hot cu piele gri si o sa aud zgomote de la bucatarie ca si cum misuna ceva si o sa apara 2 fetr ingeri hot, una cu piele neagra si par si ochi albi si una invers si ele o sa se duca in bucatarie si o sa gaseasca un demon creier kiwi(un creier demonic cu piele si blana si picioare de kiwi) si o sa isi bage ghiarele de ingeri in el sa il omoare si dupa o sa ii cojeasca pielea si dupa o sa plece si eu o sa ma arunc pe geam?(chiar am visat toate astea si s-au simtit f reale, mai ales aia cu aruncatul pe geam). In ultimul timp tot visez chestii creepy gen pers normale mental ar fi traumatizate in locul meu, visez cadavre in conditii ciudate si ca ma sinucid in diferire feluri. La mine ar putwa fi ca ma uit la chestii horror (desi f rar) si ca sunt nebuna si plictisita si vr sa ma sinucid, deci nu cred ca au o semnificayie ascunaa la mine. Nj csz la tinw tho. Mai multe pers inclusiv eu avem vise din astea. Probabil ai visag pers aia tocmai lr ca nu ari mai vb se mjlr sj chestii sj ceva te-a facut sa fe gandesti la ea inconstient sj tocmai pentru ca nu v-ati mai vzt de mult a venit atunci sa va vedeti sau cv. Posibil chiar sa te fi visat si ea pe tine si de aia sa fi venit, gen de nu stiu cate ori am patit sa visez pe cineva si dupa sa imi zica pers respectiva ca si ea m-a visat pe mine si visul a fost aproape la fel

| Eriii a răspuns (pentru mirinda34):

M-ai speriat cu aia cu ala mort... Mi-e sa nu mor si eu acum
Si si eu primesc sfaturi prin vise oarecum, gen mi se da ocazia sa simulez chestii de exemplu sinuciderea si sa vad cum e si de la asta nu mai vr sa ma arunc pe geam pentru ca e o presiune naspa oarechm cand cazi, gen dr la gravitatie sau cv, si doare prea tare la impact

| doctorandus a răspuns:

Explicatie simpla: mama ta a vorbit la telefon cu ea. Tu ai auzit ce discutau, dar n-ai procesat rational, ci sub forma de vis. De ce? Erai prea somnoros si ai adormit la loc.

| Violleta2022 a răspuns:

Uneori visle transmit anumite mesaje care nu trebuiesc ignorate.
In cazul asta visul iti spune ca trebuie sa o cauti, sa vezi ce mai afce, daca s-a intamplat ceva in viata acelei persoane samd.

| darrio2007 a răspuns:

Doar o simpla coincidenta.

| C0STEL22 a răspuns:

Inseamna ca stai bine la capitolul intuitie.Eu nu mai povestesc chestii de genul ca sa nu fiu luat la misto de bolovanii care nu inteleg.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, visele ne spun ceva. Mie mi s-a întâmplat.

| Yohei explică (pentru doctorandus):

Explicatie si mai simpla, eu nici nu aid cand vorbeste ea la telefon, si nu, nu a vorbit la telefon cu ea, pentru ca si mama a fost uimita cand a vazut-o venind. Nu s0au vorbit sa se intalneasca sau ceva de genul.