| SingleForOne a întrebat:

Până recent, am crezut că suntem atât de înapoiați încât nu avem o agenție spațială, dar de fapt avem una, fiind numită ROSA.

Cum de nu s-a auzit de aceasta înainte, la nivel național, să știe toată lumea la fel cum știe despre NASA?
Ce misiuni a avut?
Cine sunt oamenii de știință și cei tehnici (din domeniul științei spațiului) din această agenție?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Americanii au avut si posibil exista locuri secrete unde se torturau prizonieri de razboi. In diverse locatii din RO. Ce zici tu nu cred

| SingleForOne explică (pentru mgtow):

Ești cu mult pe dinafara subiectului...

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Exista de mult timp ROSA. Eu am ascultat mereu la RadioRomania Actualități emisiunea lui Mironov de luni seara unde se vorbește de ea. Exista un specialist in domeniu de la Cluj nu-i mai rețin numele care in fiecare emisiune este invitat sa spună noutățile in domeniu si la zi. Vorbește laiv prin telefon. Mai sunt si alti invitați la emisiunea lui Mironov numita " printre stele ". Este buna emisiunea, si o recomand. Si vei afla ultimele noutăți ROSA si in același timp NASA. ROSA este un copil mai mic al NASA.

| SingleForOne explică (pentru TamplaruAnisoara):

De ce nu se vede și aude despre aceasta la știri, în special televizor (la asta m-am referit, acelea de mare audiență)?
De ce NASA? A noastră este parteneră cu ESA, agenția europeană!

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru SingleForOne):

Eu nu ma pricep. Așa s-a exprimat la radio un invitat, cred cel de la Cluj, il cheamă Claudiu, numele de familie nu il rețin deoarece din luna mai 2020 nu am mai ascultat radioul deloc. TV sunt interesate de a avea audienta nu de știinta. Iar pentru emisiuni de genul trebuiesc oameni precum Dumitru Prunariu si Mironov si nu exista.Sau daca exista se tem ca nu au audienta. Ma bucur de întrebarea ta pentru ca mi-e dor sa ascult din nou emisiunea "printre stele" a lui Mironov de la Radio Romania Actualități de luni de la ora 21. Sper sa mai existe. Mulțumesc!