|

Pareri despre cărțile lui Osho?

8 Raportează Evaluează
8 răspunsuri:
| a răspuns:

Daca citesti multe carti de el, o sa vezi ca repeta cam aceleasi idei, doar bancurile sunt schimbate.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| explică (pentru doctorandus):

Am citit 2 carti si ai dreptate. Sincer nu mi amintesc nimic din nicio carte

| a răspuns:

Osho nu a scris nici o carte, afirmatiile lui se aduna si alcătuiesc carti

| a răspuns:

Din ce am observat, cauta sa fie raspuns la orice in acele carti. E ca si cand o pizzerie are si shaorma. Pai atunci pizza nu mai e de calitate.
Trecand peste asta, sunt mai multi autori care au carti mult mai bune decat cartile lui Osho (parerea mea). Dar trebuie cautate happy

| a răspuns:

Compilație din ceea ce ar fi spus el în cuvântări predici.
Am citit și eu. Nu îmi mai amintesc nimic, cu toate că am o memorie de mamut. Din acest punct de vedere, sunt cărți foarte bune. Nimic de reținut din ele.

| a răspuns:

Osho a fost un eclectic care vorbea sasait in mod intentionat, vrand sa capete o alura de mistic. In definitiv, nu facea altceva decat sa traiasca foarte bine pe banii prostilor: nu muncea, isi permitea lucruri foarte scumpe si avea femei la discretie. Din punctul asta de vedere, a fost un antreprenor de success.

Daca vrei sa citesti carti schimbatoare de viata, iti recomand:
Cararea Imparatiei - Arsenie Boca
Jurnalul Fericirii - Nicolae Steinhardt
Intoarcea la Hristos - Ioan Ianolide

| a răspuns:

Nu mi se par a fi interesante si nu am fost niciodata fan Osho.
Il consider o jignire adusa la adresa invatatorilor indieni(guru).
Decat sa citesc Osho care distorsioneaza hinduismul,mai bine citesc ceva spiritual autentic precum Ramakrishna,Vivekananda, Shivananda, Sadhguru, etc.

Osho e hedonist care s-a impotrivit brahmanismului si spiritualitatii ascetice traditionale hinduse, aducand o noua atitudine potrivita pentru occidentali.

| a răspuns:

Abureala.