| anonim_4396 a întrebat:

Pasionati de filozofie pe aici? Ce părere aveți despre resemnare?

Eu sunt pasionat de filozofia existențială,nimic nu are nici un scop, sens dar ne mințim ca are rost, sens

4 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Adica esti pasionat de nihilism.

Incearca Stirner, Kierkegaard, Nietzsche, Camus si Sartre.

| RAY a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

As vrea sa cred ca nu am convingeri si ca nu vreau sa port etichete sa ma includ in vreun grup,dar pe bune existenta e o iluzie atat

faci sex = chimicale
iubesti =chimicale
bucuria,fericirea =chimicale
tot ce simt este o reactie chimica
care e scopul,sensul,sa ma mint ca exista vreun scop, un timp am crezut ca e cunoasterea, experientele, socializarea, o vreme am crezut ca scopul e sa ai ce iti doresti de am devenit dependent de dulciuri

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Orice are un scop. De exemplu, tu fiind ateu poti incerca sa dai de Dumnezeu prin diverse mijloace. Hai ma Ray ca niciodata nu se termina actiunea, nu mai te intrista atat.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Da, și pe mine mă pasionează!
Multe nu au sens, de exemplu viața în unele momente. Atunci, ne mințim că totul e ok! Când lumea ne „bârfește" fără să ne dăm seama, dar presimțim. Știu, pentru că sunt în „situația" asta.
Resemnarea? Cred că e mai bine să mă descriu prin cuvântul ăsta.
Gata! Nu lua răspunsul ăsta-n seamă!