| anonim_4396 a întrebat:

Pasionati de psihologie,filozofie, conflictul nu cred vs nu stiu cum il rezolvam?

Exemplu nu cred ca exista viata de dupa moarte dar nu stiu daca exista, este un conflict psihologic, care e partea rationala implicata vs cea emotionala?

2 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Nu vad unde e conflictul.
Nu cred - implica ceva cunostinte despre un subiect anume si iti dai cu parerea.
Nu stiu - nu ai cunostinte despre subiectul respectiv si recunosti asta.
Logic, rational, nu are sens ce spui, dar emotional suna interesant!

| Nilsson a răspuns:

În momentul în care ajungi să spui „nu știu" partea rațională nu poate face nimic și aici intervine cea emoțională care trebuie să decidă.

În exemplul cu viața după moarte, dacă ratiunea nu poate da un verdict clar, emoția decide dacă să crezi sau nu. Unii nu cred pentru că ideea unui Dumnezeu care știe tot ce fac le dă un discomfort și emoțional se simt mai bine dacă nu cred și se consideră singurii stăpâni pe viața lor.

Rațiunea și emoția trebuie să se completeze reciproc, nu să intre în conflict.