| anonim_4396 a întrebat:

Pe o masa avem un tub care sta în picioare, pe tub e poziționată o foaie.
Trebuie sa miști foaia ca sa cada jos, dar nu poți sa:
O atingi cu mana sau cu alte părți ale corpului
Sufli pe foaia
Arunci cu obiecte în ea
O atingi cu un obiect pe care îl ai în mana
Arunci apa pe ea
Utilizezi obiecte ca sa faci asta

Bineînțeles masa și tubul trebuie sa rămână pe loc.

Cum faci?

28 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O solutie posibila (depinde de marimea foii):

Iau in mana un obiect de material plastic, il frec cu o carpa uscata, sa se incarce electrostatic.
Apropii plasticul de foaia de hartie.
Hartia va fi atrasa ca un magnet si se ridica de pe tub, lipindu-se de plasticul electrizat.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Nu poti utiliza obiecte, de niciun fel și în niciun mod.

| Bula a răspuns (pentru Bula):

Mai este o solutie: aprinzi un clt al hartiei, iar cand arde suficient din ea, atunci se va dezechilibra si va cadea.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Ti-am mai spus ca nu poti utiliza obiecte, de niciun fel și în niciun mod big grin

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Liber! Ma predau!
Care este solutia?

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Oo nu, sa nu cumva sa inceapa cu "ventilatorul nu atinge hartia". big grin Dar a zis "nu ai voie sa folosesti obiecte". Deschizi fereastra poate bate vantul, sau chiar ii faci vant cu mana fara sa o atingi.
Am observat pe aici, ca de obicei oamenii se baga in seama sa repete cuvintele din intrebare sau sa fie inspirati de raspunsurile de deasupra, fara a gandi altceva.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Ii faci vânt cu mana.
I-as fi dat funda lui asman dar se da prea smecherwinking

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

RASPUNS GRESIT!
Nu ai voie sa "Sufli pe foaia".
Si vantul creat este suflare!

Cu metoda eletrostatica (data de mine) este o solutie mai buna.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Arata-mi definiția cuvântului sau măcar spune-mi cum trebuia sa zic, nu sufla cu gura? P-asta n-o știam.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Care cuvant nu ai inteles? Campul electrostatic?

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Vântul creat cu mișcarea mâinii e tot una cu a sufla? O fi un suflu, dar nu cred ca are legătură cu verbul a sufla.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de verb, ci de interpretare.
Vantul este miscare a aerului. Popular, vantul este miscarea aerului, in natura, dar vant se poate crea prin multe alte metode (suflare, miscare cu ajutorul unor obiecte etc.

Cum am scris: metoda de deplasare electrostatica este mult mai corecta, fiind posibila inclusiv fara miscarea vreunui obiect din jur.

| JicaContra a răspuns (pentru Bula):

"acum 15 ore | SnoopDoggg explică (pentru Bula):
Vântul creat cu mișcarea mâinii e tot una cu a sufla? O fi un suflu, dar nu cred ca are legătură cu verbul a sufla."

nu e doar acelasi lucru, e absolut EXACT ACELASI LUCRU!

cum era aia, "scopul scuza mijloacele"

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Ok, dar, atunci când faci vant cu mana, sufli?

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Imi pare rău atunci, nu știam ca sunt același lucru, atât mă duce capu pe mine...

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Lal, crezi ca daca intrii in defensiva o sa tina

efectiv interactiunea cu foaia e aceeasi si anume aer in miscare, NU conteaza cum l-ai produs, luand-o in felul asta, e acelasi lucru si daca vii cu un spray cu aer comprimat (se gasesc la hypermarket), sau un aspirator care poate sa si sufle, sau o suflanta de maturat frunzele (nu stiu cum se numeste foarte exact), toate astea pentru tine sunt solutii diferite, sau aceeasi solutie?!?

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Suflare = miscarea fortata a aerului intr-o directie (cu ceva dispozitiv)
Ca urmare: nu este raspuns bun.

Cu raspunsul meu (electrostatic) hartia se pune in miscare FARA miscarea altui obiect sau a aerului.

| JicaContra a răspuns:

EVIDENT, folosesti Forta... funda? big grin

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Explic-o p-asta.

| JicaContra a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/For%C8%9Ba_(R%C4%83zboiul_stelelor)

"Forța este cel mai important concept din universul fantastic Războiul stelelor. Filmul descrie puterea lui Obi-Wan Kenobi ca "un câmp de energie creat de toate lucrurile vii care ne înconjoară, aflat în noi, și care leagă galaxia împreună." Abilitatea de a folosi Forța poate dezvolta abilități de telekinezie, levitație, hipnoză avansată, percepție extrasenzorială, anticiparea viitorului etc."

iar daca nici cu asta nu ai voie atunci folosesti ShForta, asta fiind versiunea Fortei din filmul Bilele Spatiale
https://ro.wikipedia.org/wiki/Bilele_spa%C8%9Biale

cam lame raspunsul, sincer, chiar faptul ca suflii e un echivalent, dar l-ai interzis si pe ala, in schimb asta cu facut vant cu mana e ok din punctul tau de vedere, iar asta dupa ce ai vandut problema ca avand un raspuns "mind blowing"

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Mind blowingul e doar in capul tău.
De ce nu-i ok?

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Am scris clar: "cam lame raspunsul"
intai vii cu o problema imposibil de rezolvat si tai orice solutie de rezolvare si apoi eu sunt de vina ca ma astept la mind blowing... cum zici tu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tuburile n-au picioare. Eu am. M-as descalta si as impinge-o cu el pana ar cadea jos, pa masa sau pa podea.

Nu inteleg de ce "Arunci cu obiecte în ea" si "O atingi cu un obiect pe care îl ai în mana" daca "Utilizezi obiecte ca sa faci asta".

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E la figurat. big grin Sorry, dar am greșit, nu poti s-o atingi în niciun fel, nici cu piciorul, am modificat acum.
Da, știu, doar ca după ce am pus intrebare mi-am amintit ca exista și alte moduri de a utiliza obiecte și am adaugat-o pe ultima ca sa fie clar. Oricum e irelevant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

rolling on the floor da-i una la masa, se clatina si misca tubul, adio opera de arta.

| Cksihja a răspuns:

Rog pe cineva să facă asta în locul meu.

| anonim_4396 explică (pentru Cksihja):

Nu, am spus ca trebuie sa misti foaia, tu, nu am spus sa faci în asa fel in cat sa se miște.

| Cksihja a răspuns (pentru anonim_4396):

Îmi pornesc gravitomertrul și dezactivez gravitația apoi activez gravitația în sens invers cu putere redusă, opresc din nou și activez din nou gravitația cu putere redusă în lateral apoi opresc gravitometrul și foaia cade singură din cauza instabilității.