| RaulAlmășan a întrebat:

Pentru cei care cred în evoluție.
Dacă omul a evoluat din maimuță, de ce au mai rămas maimuțe?

Răspuns Câştigător
| Adi88 a răspuns:

Pentru ca omul nu se trage din maimuță ci din Adam și Eva. Iar eîn au fost făcuți din pământ. Bine Eva din coasta lui Adam

| RAY a răspuns (pentru Adi88):

Omul nici macar 0000000000000000000000, 1 nu este lut dar cica e facut din lut

| RaulAlmășan explică (pentru Adi88):

Da știu asta, in asta cred si eu dar voiam sa știu cum le-a venit ideea unora că noi suntem tot niste animale

| RaulAlmășan explică (pentru RAY):

Frate, ești pierdut de tot.
În corpul uman există minerale provenite din pământ, sau tu crezi că vin direct din farmacie?

| TeoCata1804 a răspuns (pentru Adi88):

Daca Dumnezeu ne-a creat din Adam si Eva, de ce exista mai multe rase de oameni?

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Dovedeste si nu jigni

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Asta e propaganda religioasa, am inteles

| RaulAlmășan explică (pentru TeoCata1804):

Pentru că scrie in biblie că cei din Babilon au vrut să construiască un turn până în rai.
Si Dumnezeu a văzut nesabuința lor așa că le-a schimbat limbile să nu se mai înțeleagă între ei, să nu poată termina acel turn

| Nemessys a răspuns (pentru Adi88):

Te rog. daca nu intelegi evolutia macar taci.

| Adi88 a răspuns (pentru Nemessys):

Eu o înțeleg și știi ce cred? Cred că tu ești maimuta

| relian a răspuns (pentru Adi88):

Si pamantul ala din ce a fost facut? Nu scrie nicaeri cum a fost facut pamantul da?
Asata doare se presupune, dar nu de oricine, deci uite daca tot spui ca au fost oamenii facuti din pamat, de unde aparu acel pamant?

| RaulAlmășan explică (pentru relian):

Păi în Vechiul testament in prima carte se vorbește despre creația lui Dumnezeu, cum a făcut Dumnezeu pământul.
În plus dacă crezi că nu există și crezi în evoluție.
De ce oamenii de știință nu pot aduce la viață un om mort.
Ei pot să îi reporneasca toate sistemele, prin aparate dar acel om nu invie.
Se mișcă cu mișcări monotone dar nu mai este un om viu.
Lipsește forța care îi dă viață.
Adică sufletul

| TeoCata1804 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Tehnologia nu a ajuns asa de departe sa inviem un mort si poate nici nu va ajunge dar ce cred eu este ca peste mi si mi de ani oameni de atunci vor rade cu lacrimi cercetand si vazand cum ne-am omorat unii pe altii pentru niste basme scrise in niste carti vechi cu care probabil se vor sterge ei la fund.In continuare suntem prea prosti sa deslusim tainele lumii si ale universului, de aia inca mai credem in dumnezeu fiindca nu stim totul si nu ne putem explica anumite lucruri.Asa au facut si stramosii nostri cand venea un cutremur credeau ca e de la zei, de fapt el venea din cauza miscarilor placilor tectonice si ale platformelor continentale.

| RaulAlmășan explică (pentru TeoCata1804):

Corpul uman e făcut să își creeze singur mediul de adaptare.
Nu e ca un urs polar care poate trăi la temperaturi foarte scăzute.
Nu e ca un șarpe care poate trăi la temperaturi foarte ridicate.
Asta e tot coincidență?
Si corpul uman nu e făcut să reziste la microbi si viruși ale cărnii murdare si crude,si ale atâtor chestii care animalele le pot mânca dar oamenii nu
E tot o coincidenta?
Si coincidența e că explozia aia de energie a fost si inteligentă, a creat si sistemul solar.
A lăsat pământul la o distanță încât să nu se prăjească si nici să nu moară de frig.
Dar pentru tine toate sunt coincidențe.
Tu zici că nu Dumnezeu le-a creeat.
Planeta noastră e făcută în așa fel încât oamenii și animalele să poată trăi.
E un sistem foarte complex, care cu siguranță nu ar fi putut să iasă dintr-o explozie.
Explozia asta a creeat si anotimpurile.
Si sa creeat în așa fel încât să nu existe gravitație, ca să poată pământul să se învârtă în jurul soarelui.
Dar pentru tine e tot o coincidență.
Si tu susții că la început cât încă nu era viață au făcut ședință toate particulele, si toate mini organismele..si au hotărât.,, Haideți mă să facem ceva pentru pământul ăsta, ca oricum nu avem ce face"
Tu te unești cu încă 4000de organisme si vezi tu ce iese, si încercăm toți să vedem ce se întâmplă,,
Cam așa arată teoria științei despre creație.

| relian a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Omul nu a fost facut din planeta Pamant, a fost facut din pamant, adica din tarana, asta conform cu biblia.
Eu despre chestia asta am intrebat.Pamantul ca planeta era,este exista normal,dar pamantul ca tarana nu exista initial,adica nu era tarana,era doara roca si apa,asta in caz ca nu stiai. Tarana s-a format dupa,adica dupa milioane de ani, ori poate mai mult.
Am vrut sa vad daca faci deosebirea dintre pamant ca tarana si ca planeta, dar se pare ca toti religiosi nu stiu ca Pamantul initial era gol si pustiu, desi ceara in biblie spune asta.
Deci tarana aparu dupa stiu si eu sute de milioane de ani, dupa ce Dzeu a aruncat semintele de ierburi. Daca citesti biblia o sa vezi ca prima data dzeu a facut ce? Ma refer dupa soare, stele etc.Primul lucru ce la facut a fost sa semene seminte de ierburi,apoi animale si restul.
Intre toate astea au trecut zeci,sute de milioane de ani.

Oamenii nu pot aduce la viata un om mort pentru ca nu se poate,sau cel putin omenirea nu prea stie exact cum functioneaza creierul uman.
Deci in momentul cand tia stat creierul esti declarat mort,nu te mai poate invie nici Hristos laughing nici Dzeu,ca daca ar fi putut ar fi facut-o fi tu sigur de asta.
Omul nu are suflet,are creier, aia e tot, cand ala moare pui cruce ok?
Unde ai vazut tu oameni reinviati care umbla si se misca cu miscari haotice, monotone nu cred? Eu nu am auzit macar de asa ceva tu se pare ca ai si vazut, dar probabil in filme, te uiti cam mult la filme din astea laughing si mai esti si religios.

| relian a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Nu e nici o coincidenta,sistemul solar si ce mai arati tu pe aici asa sa nimmerit sa fie laughing deci nici pomeneala de vreo coincidenta.
Singura chestie care nu se potriveste,dar asta in cazul tau este ca tu inversezi lucrurile,in loc sa privesti normal,te uiti invers laughingasta daca intelegi ce zic.

Ca sa te lamuresc bustean laughing iti explic cat de bine pot.
NU planeta,nu sistemul solar si restul au fost facute dupa NOI,pricepi? Sa explic ceva mai simplu.
Omu are nevoie de un sistem de deplasare, sa zicem, si uite asa s-a gandit ce sa faca cum sa faca si a facut o masina.Ok masina a fost facuta dupa om pricepi, a fost facuta pentru om ok?

Ei tu nu trebuie sa gandesti ca sistemul solar, planeta pamant si restul au fost facute dupa om, pentru ca nu a fost deloc asa.Nu am aparut noi si dupa aparu sistemul soalr si pamantul laughing
In cazul in care prima data ar fi aparut omu,sau stiu si eu ce crezi tu ca facut dzeu,atunci da,Dzeu s-ar fi gandit pe ce sa aseze acest om corect? In acest caz da ar fi procedat asa cum arati tu, ar fi facut soarele, sistemul solar, ar fi pus pamantul la distanta cum spui tu sa nu te arda laughing si asa mai departe.

DAR, ca mereu exista si un dar, se pare ca lucrurile au stat tocmai invers.Prima data s-a facut pamantul sistemul solar etc si de abia tocmai la urma a fost facut omul corect? Asta religios vorbind.Deci nu exista coincidente,viata aparu aici pentru ca aici sa nimerit,aici sa intilnit conditiile ca viata sa apara.
Este exact ca si cu fosilele gasite de animale,cate animale moarte sau accidente face ca un organsim sa se pastreze? F putine,trebuie sa existe anumite conditii ca acel organism sa fie prins acolo si astfel noi sa il putem vedea astazi.
Deci sistemul solar,Pamantul si restul existatu,asa sau nimerit sa fie,n-a fost pregatit dinainte pentru nimic si pentru nimeni,elementele sau combinat,au avut N pronbabil combinari si la un mom dat datorita unor conditii ivite,aparu viata.
Vad nu ai nici macar notiuni simple de ce mai e,spui ca si anotimpurile is tot o creatie a lui dzeu laughing

Parerea mea este sa te apuci sa incepi sa gandesti,si nu mai inversa lucrurile,ca oricum Dzeu habar nu avea ce face,asta scrie clar in biblie laughing negru pe alb,clar ca lumina noptii laughing
"si a vazut Dzeu ca lucru asta e bun laughing am citit ceva din creatie,DECI dzeul tau habar nu avea ce face,se juca si el si daca iesea bun,spunea wow ce chestie am facut laughing.
Cine stie cate rateuri nu o fi dat.
Deci nici o sansa sa vii sa spui ca el stia de la inceput totu si a trebuie sa le faca in ordine,ca daca facea omu primul nu avea pe cel aseza laughing dar si asa stai linistit ca gasea el ceva,doara le stie pe toate,are puteri nelimitate,il aseza linga el alaturi laughing,dar cum am aratat habar nu avea ce face,asta cu cartea voastra,nu spun nimic de la mine,asta sta scris clar in cartea voastra de capatai.
Acum ca voi incercati sal eliminati pe dzeu din ecuatie, e alta poveste, gata VT nu mai e bun, deci dzeu ala s-a dus, il aveti deja la Isus, asta da rasturnare de situatie laughing Isus este de fapt ala care incearca sal rastoarne pe dzeu nu satana nu povesti ce spuneti voi.

| sabin89 a răspuns (pentru relian):

Ai un mare talent de a explica probleme grele pe înţelesul tuturor, să înţeleagă si un copil de clasa a 5-a. Cred că acum nici raulpanker nu mai are vreun dubiu. E fericit că a înţeles si el în sfârsit cum stau lucrurile. Poate n-o să-ţi zică, că-i e ruşine să recunoască, dar în sinea lui fii sigur că îţi mulţumeste din inimă.

| relian a răspuns (pentru sabin89):

laughing nu stiu daca explic bine,dar intentia mea asta este,sa explicam fenomene,lucruri pe intelesul oricui.
Asa oricine merge pe google cauta,citeste si intelege in guralaughing sa fim seriosi,acele formule,ecuatii si ce mai sunt,sunt de fapt o sinteza a unor procese foarte complicate,deci o definitie este exprimarea sumara a unui lucrur a unui fenomen.
Oamenii nu gandesc toti la fel,nu gandesc toti atat de rapid,sau de simplu,unia mai usor,altii mai greu,altii foarte greu sa nu zic deloc laughing
Eu initial asa am crezut,ca pe TPU asta se doreste,dar vad ca majoritatea vin iti da un link,de parca eu is handicapat nul gaseam laughing si cu aia deja a dat un raspuns traznet.
Oamenii de aia intra aici,de aia nu cauta pe google,ori poate ca deja multi au si cautat dar nu au fost multumiti de ce au gasit,ori ce au citit nu au inteles.
Multi pe aici au spus uite si pe asta scrie mereu romane.laughing intr-adevar scriu cam mult,dar in ideea asta,poate uneori nu reusesc sa fiu inteles,vad si eu asta si tot continui sa dau exemple sau ma afund in exeplicatiilaughing
Sincer,eu am ajuns pe aici exact din acelasi motiv,cautam pe net o explicatie la un feneomen,nicaeri nu gaseam explicatia lamuritoare pentru nivelul meu,nu gaseam totu pus gramada,complet,si mergeam de colo colo, pana cand am ajuns si aici.
Bine nu am gasit eu explicatia aia, doara voiam sa arat ca asa am ajuns sa cunosc TPU laughing
Am pus si eu ceva intrebari aici dar cum nu am primit raspunsuri, ori nu am primit raspunsuri clare, lamuritoare am sters, nu are rost.Toti veneau cu trimiteri cu chestii ce le gaseste orice copil de gradinita pe net.
In rest stai linistit ca nici eu nu inteleg fenomene, lucruri, dar atata cat cunosc incerc sa le explic sa poata pricepe oricine.
Ok gata, vorba lunga saracia romanului laughing a omului voiam sa zic.
Multumesc pentru mesaj.

| mirelaalbu776 a răspuns (pentru RAY):

Adica ai vrut sa spui 0, 00000000000001?( nu ooooooooooo, 1 - care e echivalentul la 0, 1)

| RaulAlmășan explică (pentru relian):

Frate... când spui că :,, așa a fost să fie "
Asta e o altă formă de a spune că e doar o coincidenta.
Învață înainte să scrii.

| RaulAlmășan explică (pentru relian):

În primul rând nu sunt religios.
Tu nu știi ce înseamnă Cuvântul ăsta.
În al doilea rând, nu vorbesc de filme.
Si nu am zis că oamenii se plimbau.
Pe targă unde a fost proiectul, omul datorită impulsurilor electrice se mișca oare cum.
Iar dacă știi atât de multă știință.
Un om când moare creierul încă îi funcționează un timp.
Tu nu știi ce argumente să aduci.
Dar nu te pot obliga să crezi în ce cred eu.
Dar dacă din punctul tău de vedere, poate părea absurd, dar să zicem că cândva ai să mori, la bătrânețe poate si ai să vezi că Dumnezeu există.
Si că pedeapsa ta va fi veșnică.
Ce vei face atunci?

| RaulAlmășan explică (pentru sabin89):

Nu ma făcut decât să cred că nu gândește.

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Amenitari cu iadul vesnic, daca nu crezi ce cred eu vei arde in iadul vesnic

| relian a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Eu nu fac nimic laughing daca esti om bun vei impacat cu tine si asta e tot ce conteaza.
Faptul ca tu crezi ca un om care face numai bine,dar nu crede in Dzeu va ajunge nu stiu in ce povesti,este fix problema ta.
Pe lumea asta trebuie sa traiesti pe lumea asta,iar daca vei merge vreodata pe alta lume,acolo vei face ce se face acolo.
Ca urmare pe lumea asta,in viata asta trebuie sa faci ce trebuie facut,nu povesti,nu sa te rogi la luna si la stele laughing,daaca tu crezi in dzeu si doara atat,iar altul este un om bun,face bine altor oameni dar nu crede,tu te crezi mai buna ca acea persoana?
E clara nu esti religios esti indoctrinat religios,ceea ce este si mai grav.
Eu daca o sa merge,cum spui tu si undeva va fi dzeu,nu o sa aiba ce sa imi faca,nu am facut rau la nimeni pe lumea asta,asa ca nu vad de ce sa ma pedepseasca cineva laughing
Pe de alta parte Dzeu reprezinta binele, esti de acord? Daca reprezinta binele, el prin natura lui nu poate sa faca rau nici daca ar vrea laughing cu alte cuvinte nu am de ce sa fiu pedepsit.
Bine te vad ca o sa spui ca ma va lu satana sa imi faca ala raulaughing nu merge asa, ca daca tu esti cel care da ordinu tot tu esti cel care pedepsesti, nu conteaza cine executa ci ala care comanda.
Ca urmare dzeu reprezentand binele, nu poate face rau nimanui laughing ca dracu si chestia asta nu?
Apoi mai e inca o chestie pe care tu se pare ca nu o stii.Dzeu ala al tau a facut un legamant cu Noe parca sau nu mai stiu exact,cred cu Noe si a promis ca niciodata,deci niciodata nu va mai incerca sa distruga creatia sa.
Cum iti suna chestia asta? Avand in vedere acest lucru,vedem ca dzeu nu o sa mai gfaca rau nimanui,iar cei care sau dus dintre noi saraci or sa astepte mult si bine judecata de apoi,care se pare nu o sa vina niciodata laughing asta pentru ca Dzeu a promis ca nu o sa ne mai faca rau,nici noua nici planetei,deci nu va mai exista nici o judecata.
Chestia naspa este ca dzeu care este sefu,eu zic ca el decinde ce si cum,nu isus care vine dupa si baga strambe cu judecata de apoi cu vraja marii.
Pai am impresia ca cel pedepsit va fi chiar isus laughing avand in vedere cate fitile a bagat intre oameni,a incercat sa schimbe legea lui dzeu, a bagat strambe.
Uite si tu, vine Dzeu si promite ca nu va mai face rau, apoi vine Isus sa ne spuna ca ne va nimici si o sa ne judece laughing las ca vede el pe dracu cand o vedea Dzeu cu ce se ocupa omu lui, asta daca ala o fi oamu lui si nu cumva ii este dusman laughing
Sa te vad eu atunci pe tine, asta care crede in isus ce o sa spui in fata lui dzeu cand ala o sa te intrebe cine este sefu tau si tu o sa spui Isus laughing sa vezi atunci strigaturi laughing

| relian a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Invata sa mai si gandesti, de scris conteaza mai putin laughing

| RaulAlmășan explică (pentru relian):

În primul rând ești Cretin că spui că Dumnezeu nu îți face nimic, Dumnezeu reprezintă și dreptatea, nu doar bunătatea.
Iar Dumnezeu a spus că nu va mai distruge creația lui.
Dar ideea e că necrezând în El te distrugi singur.
Dacă tu nu l-ai vrut pe Dumnezeu, El de ce să te vrea pe tine?
Cât timp trăiești te poți considera copilul lui, daca mori necrezând în El nu ai cum să repari.

82 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

N-ao vazut oameni retardati, mai-ceva decat maimutele? laughing

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu mai ramaneau, nu vedeau savantii asemanarea dintre noi si maimute.

| RaulAlmășan explică (pentru darrio2007):

? ce răspuns inteligent ai.
Omul nu a evoluat, ratiuna umană nu e o chestie care poate apărea la animale

| darrio2007 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Bravo! De ce mai intrebi? Ca sa creezi polemici intre cei care cred in evolutie si cei care nu cred?

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Creierul uman este guvernat de partea reptileana,emotionala, desi este ca orice animal doar ca este constient de el, omul nu este o fiinta rationala, omul nu ia decizi rationale, orice pasionat de comportamentul uman stie asta

| RAY a răspuns:

Si un copil de gradinita stie ca sunt mai multe speci de maimute,de ce nu au disparut lupi daca au evoluat caini au evoluat din ei,pentru ca vorbim de mai multe rase,speci,de cimpanzei, gorile, uragutani nu ai auzit in viata ta, trist, ca faceti scoala degeaba si habar nu aveti ca exista mai multe speci de maimute

| RaulAlmășan explică (pentru RAY):

Există și mai multe specii de oameni

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Nu exista, exista rase care prezinta diferente de adaptare, sistem imunitar, au existat mai multe speci, asa poti spune si ca cimpanzei sunt alta specie umana, diferentele genetice sunt mici, adica diferente intre cimpanzei si un om normal vs un om normal si un geniu sunt mai mari

| RAY a răspuns:

Evolutia este simplu de inteles, ca limba latina din ea au derivat niste limbi, ele devenind limbi diferite dar asemanatoare, asta nu inseamna ca a disparut latina, stramosi nostru erau diferiti fata de noi, nu existau specile din prezent si altele

suntserios
| suntserios a răspuns:

Loool, nu încerca să combați teoria evoluției când nici măcar nu o înțelegi. Omul și maimuță au avut un stramos comun nu am evoluat din maimuță. Dar e clar ca nu te interesează sa discuti subiectul având în vedere ca ai considerat cel mai bun răspuns ala care ți a măgulit dragostea pentru bătrânei care trăiesc în nori și creează omuleți din pământ

| RaulAlmășan explică (pentru suntserios):

Desenul evoluției arată cu totul altceva de ce spui tu

| relian a răspuns:

Nu a mai avut cine sa stinga lumina, nimeni nu voia sa stea la urma, asa ca au hotarat toate sa mai ramaie o vreme laughing

| Catrice a răspuns:

Dacă păsările au evoluat din amfibieni, de ce mai exista amfibieni?

| Noone09 a răspuns (pentru Catrice):

Păsările au evoluat din reptile.

| Catrice a răspuns (pentru Noone09):

Sau asa. Știam eu ca incurcasem ceva. A trecut ceva de când am învățat asta. happy

| Sn4k3 a răspuns:

Avem stramos comun cu ele, nu ne tragem din ele(asta e teoria). Chiar daca esti fanatic religios, inceteaza cu prostiile astea ca raspunsuri bune nu o sa se dea, fiecare o sa ramana la ideile lui. N-ai de unde sa stii ca tu ai dreptate si nici ceilalti. Poate sa existe Dumnezeu, si poate sa nu, asa ca nu mai incerca sa ii faci pe altii sa creada in ce crezi tu cand nu esti sigur pe ceea ce crezi.

| RaulAlmășan explică (pentru Sn4k3):

Diferența e ca sunt sigur că există Dumnezeu, dar neexistența lui Dumnezeu nu e dovedită.
Ca să crezi Dumnezeu trebuie să vrei să îl primești
Mulți savanți susțin ideea că Dumnezeu nu există dar nu 100%

| Sn4k3 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Alta e sa crezi ceva, alta e sa stii.

| suntserios a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Realitatea funcționează puțin paralel cu tine. Existenta cuiva sau a ceva trebuie demonstrata. Nu inexistenta.

Cum ești tu sigur ca exista dacă nimeni nu a demonstrat?

| RaulAlmășan explică (pentru suntserios):

Toți savanții au căutat greșeli ale bibliei.
Nu au găsit.
Greșeli mă refer că au căutat lucruri să arate că Biblia e falsă.
Apoi sunt multe preziceri care s-au adeverit.
Nici acestora nu li se poate adăuga contrariul.
Oamenii de știință nu spun în totdeauna lucruri corecte.

| suntserios a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Trebuie sa fii savant sa iti dai seama ca un batran nu a putu construi o barca pe care sa incapa toate animalele lumii?

| RaulAlmășan explică (pentru suntserios):

Din câte știu știința spune că astăzi există supraoameni, indiferent de vârstă

| suntserios a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Si lasa ma sa ghicesc, Noe era un supraom din asta care a construit o supra barca, cu supraputeri si a adunat toate supraanimalele.

Nu va este suficient unora ca va prosteste religia? E nevoie sa va mai prostiti si voi?

| RaulAlmășan explică (pentru suntserios):

Bă,eu dacă îți vorbeam despre minuni nu credeai.
Am vrut să îți explic științific.
Noe, având în vedere că era credincios avea putere de la Dumnezeu.

| suntserios a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Unele explicatii de pe la aria asta par date de niste oameni care au fumat ceva ilegal inainte.

| RaulAlmășan explică (pentru suntserios):

Păi dacă nu ai cum să răspunzi, normal că cauți motive.
Așa fac toți.laughing

| suntserios a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Aici m ai prins, chiar nu stiu ce sa raspuns la povesti cu supraoameni care construiesc superbarci.

| TeoCata1804 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Pana la urma este clar ca eu nu iti pot schimba parerea despre lume si in aceeasi masura nici tu pe a mea. Daca tu esti 100% convins ca oameni au fost creati de divinitate, de ce mai deschizi un subiect pe acest site? Iti da o satisfactie sa vezi cum lumea te contrazice?

| RaulAlmășan explică (pentru TeoCata1804):

Am vrut să văd dacă cineva de aici vrea să își schimbă părerea.
Nu e corect ca cineva să creadă în ceva greșit.

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Propaganda religioasa, fi calm ca multi incearca

| Dismally a răspuns:

A evoluat dintr-un stramos al maimutelor, nu din maimutele actuale. Si pentru cultura ta general, omul nu este singurul care a evoluat, au fost si alte specii inteligente. De neandertalieni ai auzit?

| ziftode a răspuns:

A evoluat? nu mi se pare
sunt o tona de maimute intre oameni, mai ales la meciurile de fotbal unde li se arunca banane! big grin

| TeoCata1804 a răspuns (pentru ziftode):

Nu te contrazic laughing))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta spuneam și eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu a evoluat din maimute laughing
M...da nici eu nu cred in teoria asta proasta...

| IIIshaneIII a răspuns:

Pentru ca s-a adaptat la conditiile de mediu si cum conditiile de mediu diferea au aparut specii diferite din aceiasi rasa care au fost in alt tip de mediu si au evouat diferit

| RaulAlmășan explică:

Păi dacă nu ai citit Biblia, nu ai cum să înțelegi.
Au fost multe preziceri care s-au adeverit.
Cum puteți explica asta?

| RaphahellDamian09 a răspuns:

Daca dintr-o maimuta am ajuns noi fiintele dominante, de ce celelalte animale nu au facut-o? ele de ce nu au evoluat ca noi? Nu exista nici o evolutie nimic. De nu sunt si tigrii si leii si toate animalele inteligente ca noi? elefantul are creierul mult mai mare ca noi. deci ar trebui sa fie mult mai inteligente ca noi. Omul cand a aparut pe pamant a aparut deja in faza asta super evoluata. Rasa noastra umana a fost adusa de catre cineva pe Pamant. Probabil vor sa vada cum evoluam. Si nu evoluam deloc bine. Numa razboaie coruptie cele mai destructive animale care exista pe fata pamantului noi suntem.

| TeoCata1804 a răspuns:

Pentru ca suntem doua specii diferite cu un stramos comun.Cei mai apropiati de noi sunt cimpanzeii, sunt capabili sa foloseasca de exemplu o piatra pentru a sparge o nuca ce a ce e o minune pentru primate si pot comunica printr-un limbaj in semne aparent.

| RaulAlmășan explică (pentru TeoCata1804):

Si o furnică poate folosi pământ pentru a creaa un mușuroi cu foarte multe tunele si camere

| TeoCata1804 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Nu ai inteles happy una este sa cari pamant in gura dintr-o parte in alta si sapi gauri in el alta este sa il scobesti cu un bat care se considera unealta primitiva.O unealta e tot ce folosesti tu din jur nu propriul tau corp

| TeoCata1804 a răspuns:

Oamenii au creat religia din cauza ca nu isi puteau explica anumite eveniment cum ar fi:unde se duce soarele noapte? sau un cutremur?(desigur sunt multi crestini din biserica care nici azi nu isi pot explica asta). Rasa umana a descoperit pana acum cum am aparut noi, planeta noastra, unele chestii despre univers si totusi avem o gramada de invatat.Noi suntem la fel ca stramosii nostri, avem lucruri pe care inca nu le cunoastem si de aia spunem ca le-a creat o divinitate de exemplu ce a fost inainte de big bang.

| RaulAlmășan explică (pentru TeoCata1804):

Acumularea de energie, de unde a apărut?
Si dacă te bazezi pe știința, savanti au descoperit cărți ale bibliei în care se vorbea despre venirea lui Iisus Hristos.
Si chiar a venit Iisus Hristos atunci a apărut noul testament, difernta de timp între testamente este foarte mare.
În Vechiul testament prezicerile sau adeverit în noul testament.
Fapt prin care mulți savanți susțin ideea creaționismului

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

, difernta de timp între testamente este foarte mare.

habar nu ce afirmi, vechiul testament a fost scris inainte de iisus cu vreo 600 de ani,fiind mai multe variante din care sau ales cateva,noul testament a fost scris dupa moartea lui iisus,el nu a scris nimic nici apostoli lui si niste persoane anonime, iar faza cu multi savanti sutin este o aberatie totala, savanti nu sutin nici o religie, nici macar savanti crestini nu cauta sa isi dovedeasca ceea ce cred ca stiu ca sunt basme copy paste, nu s-a dovedit nimic din vechiul testament, cica savanti au gasit parti din biblie, iar habar nu ai sunt scrieri apocrifice

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Acum 13 minute | Raulpanker explică (pentru TeoCata1804):
Acumularea de energie, de unde a apărut?

dar dumnezeu cum a aparut si a creat totul din absolut nimic?

| RaulAlmășan explică (pentru RAY):

Păi Dumnezeu spune că după ce murim ne va schimba, vom avea o inteligență supraomenească.
Abia atunci vom înțelege cum poate ceva să fie din totdeauna

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Dami versetul unde scrie asa ceva

| RaulAlmășan explică (pentru RAY):

Dumnezeu ne spune că dacă vom intra in rai ne va da din pomul cunoașterii tainelor din cer.
Eu am vrut să spun pe înțelesul tău

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Da versetul ala omule

| RaulAlmășan explică (pentru RAY):

1 Corinteni 13:9-12) – vom cunoaşte pe sfinţii din toate veacurile, planurile lui Dumnezeu şi vom primi răspunsuri la întrebările grele ale vieţii terestre.

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Esti pocait din cate vad, versetul e scos din context voi mereu faceti asta

Căci* cunoaştem în parte şi prorocim în parte,
* 1 Cor 8:2;
10 dar, când va veni ce este desăvârşit, acest „în parte" se va sfârşi.
11 Când eram copil, vorbeam ca un copil, simţeam ca un copil, gândeam ca un copil; când m-am făcut om mare, am lepădat ce era copilăresc.
12 Acum, vedem* ca într-o oglindă, în chip întunecos; dar atunci, vom vedea faţă** în faţă. Acum, cunosc în parte; dar atunci, voi cunoaşte deplin, aşa cum am fost şi eu cunoscut pe deplin.

| RaulAlmășan explică (pentru RAY):

Tu mi-ai răspuns cu altceva

| RaulAlmășan explică (pentru RAY):

Eu nu înțeleg ce vrei să spui, aceste versete sunt despre același subiect, care ti l-am dat eu

| mirelaalbu776 a răspuns:

Să începem cu aceea că întrebarea formulată se bazează pe o premiză falsă, precum că teoria evoluției afirmă că omul a provenit de la maimuță. De fapt, o observație consistentă cu teoria ar fi că "omul și maimuțele au un strămoș comun".

Asta înseamnă că noi suntem specii înrudite, dar nu am provenit noi din ei, ci atât ei cât și noi am provenit dintr-o altă specie.

Orice strămoș e rudă, dar nu orice rudă e strămoș. Termenul "rudă" nu e sinonim cu "strămoș", însă acei care spun că omul a provenit de la maimuță având în vedere "ei sunt strămoșii noștri" - cad în capcană.

O analogie ar putea clarifica situația, voi substitui intenționat cuvintele ca să fie evidentă eroarea în raționament.

| RaulAlmășan explică (pentru mirelaalbu776):

Adică știința nu știe exact din ce ne tragem.
Eu nu cred în evoluție

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Si pamantul e plat si soarele se invarte in jurul lui si catedrala mantuirii neamului chiar a fost construita pentru mantuirea neamului.