| RaulAlmășan a întrebat:

Pentru cei care pretind ca Dumnezeu nu există.
Cum spuneti voi că au apărut primele forme de viață pe pământ?

51 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

A fost foarte de mult, am uitat... sad

| RAY a răspuns:

Pentru cei care pretind ca Dumnezeu există.
cum a creat dumnezeu prima celula?

| RaulAlmășan explică (pentru RAY):

Dacă nu cunosti cuvântul Domnului nu mai răspunde despre el.
Dumnezeu e desăvârșit in toate si întrece priceperea oricărei ființe.
Dumnezeu e atotputernic.
E stupid sa te întrebi cum a făcut el lumea.
Dacă el e atotputernic automat poate face orice.

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Desi e stupid sa iti folosesti ratiunea primita de la el

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista diverse teorii, toate mult mai plauzibile decât creaționismul

| Superior a răspuns (pentru suntserios):

Creationismul e o teorie simpla, compacta, eleganta.

| suntserios a răspuns (pentru Superior):

Și fără nicio urma de realitate

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Este o inventie fictiva care tine de o credinta oarba, zero dovezi e un basm de care si teologi rad

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt pentru asta dogme. Dacă scrie în cartea sfântă, gata, așa scrie acolo, orice altă teorie, explicație este greșită. Nu are rost să pui asemenea întrebare la asemenea oameni că ți-o iei în freză și în trompetă. Nu crezi ca ei, ești cu Satana.

| Frank51 a răspuns:

Ce imi place cand vad oameni care chiar incearca sa afle chestii, dar nu cauta singuri, nu se documenteaza, vor sa li se puna totul pe tava. Plus ca trebuie sa studiezi multa fizica ca sa vezi ce se intampla cu adevarat, degeaba vine un copil pe TPU si iti spune ca am evoluat din maimute cand el a auzit de la altii, nu a facut pic de research. Ce SFAT pot sa va dau este sa puneti mana pe carte, invatati matematica, fizica, chimie, chestii elementare dupa care puteti incepe sa intelegeti lumea cu adevarat, pana atunci degeaba vi se explica anumite chestii, pentru ca nu se pot intelege.

| Steregoi a răspuns (pentru Frank51):

E cu fizica chimia matematica L-am gasit pe Dumnezeu. happy

| Frank51 a răspuns (pentru Steregoi):

Eu mai mult cu ajutorul fizicii. Oricum nu se compara cu cineva care crede cu adevarat fara sa stie nimic, foarte putini cred cu adevarat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Esti un indoctrinat religios?

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca ai confundat persoana.

| Sn4k3 a răspuns:

Toate sunt teorii, pana si cea cu Dumnezeu. Nimic nu e dovedit si nimeni nu stie cu adevarat care-i treaba, asa ca ce rost are sa punem aceleasi intrebari cliseice, la care nu se pot da raspunsuri? Parca abia v-ati nascut unii.

| StrongHeart a răspuns:

Esti inca confuz.O zi buna!

| ziftode a răspuns:

Exista o teorie destul de clara si care e foarte veridica, mai ales ca au fost niste experimente care au dovedit-o partial cum ca viata a aparut prin formarea primelor molecule care formeaza celulele (dovada e numai partiala, pentru ca teoria spune ca asta s-a intamplat dupa foarte, FOARTE mult timp, ori asta nu se poate testa in laborator)

alta teorie e ca, viata a venit sub forma de celule super rezistente din asteroizi (au fost gasite bacterii care nu mor langa o explozie nucleara, si altele care nu au nici o problema sa supravietuiasca in spatiu, oricat timp)

moment in care pui o intrebare cu bataie prea scurta, intrebarea corecta ar fi:

fara D-zeu cum a aparut Big-Bang-ul?

pentru ca ce a fost inainte, de unde a aparut, si cum a aparut Big-Bang-ul sunt intrebari al caror raspuns poate sa fie orice, inclusiv D-zeu

| RaulAlmășan explică (pentru ziftode):

Acele molecule sau baterii daca nu ar fi fost controlate de cineva Adica Dumnezeu.
Ele ne având o gândire, nu pot sa deosebească ce e bine si ce e rau.
Cum au ajuns ele sa formeze forme de viața?
Adica forme precum animalele.
Care sunt perfecte pe lângă o molecula.
Daca totusi moleculele s-ar fi unit si creeat corpuri mai mari, nu ar fi fost niste organisme frumoase.
Ar fi avut foarte multe anomalii si având in vedere ca ele nu au o ratiune, nu ar fi stiut ca acele corpuri au defecte.
Ar fi rămas o planetă plina de chestii hidoase.
Deci Dumnezeu există iar voi nu stiti din ce ati ieșit.
Dumnezeu ne.a creeat oricat ati nega acest lucru.
Altfel nu ar fi evoluat acele bacterii nici in muscă.
Ele sa.r fi mulțumit cu un corp care mănâncă si se înmulțește ușor.
Si atât fiindcă ele nu gândesc.
Dar e foarte ușor sa iti dai seama ca oamenii de știință mint.
Dumnezeu e atat de mare dar totusi voi nu il puteți simți.
Iar voi nu imi puteti da un raspuns sigur la ce am scris.
Așa că Dumnezeu rămâne creeator, iar voi mincinoși sau prost indoctrinati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Pai si animalele care,, ar fi fost hidoase" nu iti dai seama ca au fost eliminate din sistem prin selectie naturala?

| RaulAlmășan explică (pentru anonim_4396):

Da mă.ia chemat pe scenă să dea probă.
dacă e cum spui tu s.ar fi unit si când ajungeau la forma hidoasă erau eliminate tot asa până azi si peste cate milioane de ani vrei, nu ar mai fi apărut omul in cartile voastre.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Pai vere, acele sute de milioane de ani au trecut...Pamantul are vreo 5 miliarde, deci a fost chiar suficient timp

| RaulAlmășan explică (pentru anonim_4396):

Mai citeste o datã ce am scris.
Daca nu intelegi bea un pahar cu apa si spala-te pe fata.
Daca nici asa nu intelegi nu mai nu mai raspunde

| anonim_4396 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Esti incuiat la minte, sa mor eu

| Theo94 a răspuns:

Sunt diverse teorii dar nu se stie sigur, stiinta recunoaste cand nu stie ceva de ex. cum a aparut viata nu se stie inca sigur, spre deosebire de religie. Vad ca golurile mintii sunt umplute cu dumnezeu, religie, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-i ma in lumea lor ca te vor injura in ultimul hal deoarece n-au habar sa raspunda despre forme de viata ei nestiind nici tabla inmultirii laughing laughing
Am patit-o acum 2 ani, tot aici pe TPU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la materia biologică purtată de comete și meteoriți.

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine te-a prostit sa crezi asa ceva? NASA? NASA e bantuita de demoni. rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

Da, e posedata de mai mulți, pe unul îl cheamă Hubble.

| RaulAlmășan explică (pentru anonim_4396):

De fapt chiar si NASA a confirmat ca Biblia nu e o simplă carte.
Si ca Dumnezeu chiar există.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Parca era vorba despre cum au apărut primele forme de viața...

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

De ce minti ca cica NASA a dovedit? ce rost are sa minti in halul asta ce legatura ar putea avea nasa cu biblia?

| RaulAlmășan explică (pentru RAY):

Pentru că NASA a găsit codul secret al Bibliei.
Si au găsit scrise cele mai mari evenimente ale oameniirii.

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Haaaaaaaaa nasa cica a gasit codul bibliei unde ma in stele, asa mari tampeni scrii

| RaulAlmășan explică (pentru RAY):

In Biblie...dar un evoluat ca tine caută pe Dumnezeu in Stele cu Biblia in mână

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

De tine rade si un preot cand aude ce tampeni scrii sectanctule

| RaulAlmășan explică (pentru RAY):

Pai da preotii rad învățând oamenii lucruri gresite.
Am văzut un Documentar cu NASA.
De asta am spus de ei.

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Voi sectancti stiti voi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Pe scurt, o reactie chimica a dat nastere unei forme biologice.
Pe lung gasesti pe net.hee hee

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai vazut la ora de chimie asa ceva? Nu vorbi prostii. Organic nu inseamna biologic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

Salut!
Stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi ca Dumnezeu te vede cand furi, minti sau preacurvesti? Nu, poti fi linistit tu sa fii. El e ocupat sa dea cancer la copii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata a luat loc dintr-o sansa.
Din noroc, niste molecule s-au unit si au format prima viata din lume, care mai apoi s-a multiplicat, apoi au tot evoluat in diferite moduri pana la ce exista astazi.
Da, acea sansa sa zicem ca e de 0. 00000001%, dar in 5miliarde de ani orice e posibil. Adica e ca si cum ai arunca cu 10000 de zaruri in acelasi timp si toate ar fi 6. Adica 6, 6, 6, si tot asa de 10000 de ori. E o sansa mica, dar daca tot dai cu zarurile de milioane de ori sigur se va intampla si asta, crede-ma.
Acum ai inteles?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu stii cum functioneaza un lucru nu inseamna ca acel lucru a fost facut de o divinitate. Pur si simplu nu stii si gata

| christine99 a răspuns:

Dumnezeul crestin e adevarul, a vorbit sarpele cu femeia si ea i-a zis lu barbatu-su sa manance un mar si Dumnezeu s-a enervat si i-a alungat din paradis. Dupa copiii lor s-au inmultit intre ei si noi suntem stramosii lor. Omul e facut din pamant, daca tai un om o sa vezi cum curge pamantul din el. Totul e rezolvat, ateii sunt niste prosti.

| Gaby212 a răspuns:

Lasa-i in pace.Sunt evoluati din maimute, crezi ca sunt capabili sa explice?

| RaulAlmășan explică:

In mintea ta ..nu există.
Dacă trăiesti o viața fara sa crezi îți irosesti viața încercând sa afli un raspuns, care sa îți arate cum ai apărut.
Ocolindul pe Dumnezeu poate te ve simti bine acum.dar după ce mori e prea tarziu.
Si in ultimul ceas al vieții daca realizezi ca ai greșit Dumnezeu te va ierta.

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

De unde stii tu ca fix secta este cea adevarata? in biblie nu scrie cum a aparut viata pe pamant,nici atat nu stii,scrie cum un creator a creat viata, dar, geneza a fost introdusa mult mai tarziu asa ca geneza nu e inceputul bibliei e ceva ce a aparut mai tarziu, biblia nu este o carte de biologie, iar daca spui ca dumnezeu ne vrea prosti e treaba ta

| RaulAlmășan explică (pentru RAY):

Tu nu stii ce înseamnă sectă.

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Tu nici macar nici geneza nu o stii si imi spui mie, eu macar am citit biblia, nu afirma tampeni

| RaulAlmășan explică:

Frate dar prea mult noroc aveti voi in cap.
Aparitia universului e noroc?
Sistemul solar e din noroc?
fiecare specie de animal si plantă e noroc?
Adică toate au apărut dintr-o întâmplare, nu ca trebuiau sa fa fie?
Voi cum ganditi?
acele molecule care spui ca sau unit.
ele ne având o inteligență ar fi rămas la un organism care mănâncă si se inmulteste ușor.
acele molecule nu si.ar da seama daca au un organism frumos sau urat.
Ar fi rămas o planeta cu chestii hidoase.
Dar tu spui ca sau unit la întâmplare si au creeat forme de viață fără anomalii.
Si bolile vin de la oameni nu de la Dumnezeu.

| CosminAka123 a răspuns:

Exista multe teorii dar niciuna concreta care sa depaseasca procentaj 50 %.