| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei care stiu ce este individualismul: sunteti individualisti? De ce da sau de ce nu?

7 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Nu, pentru ca fiinta umana e un nimic fara alti oameni. Individualismul nu are niciun sens daca te gandesti mai mult de 5 minute

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Individualismul pune accentul pe valoarea morala a individului. Individualistii sustin ca interesele individuale ar trebui sa primeze in fata intereselor statului sau ale unui grup social, opunandu-se interferentelor externe asupra propriilor interese exercitate de societati sau institutii cum ar fi guvernul.
Acum sper ca intelegi ce e individualismul.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, in continuare sunt de parere ca interesele individului nu ar trebui sa primeze.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu,sigur. Sa primeze turma de imbecili.

Absolut.
Nu e o alegere, așa sunt începând din momentul acela în care am constatat că exist.
Întotdeauna am pus sub semnul întrebării normele sociale sau interesele grupului și am urmat ce am considerat eu că se apropie cel mai mult de un bine obiectiv/etic, ținând cont într-o mai mică măsură și de natura personalității mele, de un bine subiectiv.

Nu am considerat niciodată că e comun ca cineva să poată considera ce e mai bine pentru celălalt.

| TheMaker a răspuns:

Nu sunt. Asta implică foarte mult egoism, iar eu iubesc altruismul.

| anonim_4396 explică (pentru TheMaker):

Nu stii definitia individualismului.