| Cσσкiє a întrebat:

Pentru cei care sunt atei, cum vă explicaţi că lumânările se aprind singure la Ierusalim? happy

Răspuns Câştigător
| BicolorBell;x a răspuns:

Bai copii... Dumnezeu este Dumnezeu! Si daca el vrea sa iei tu foc acum, iei si cu asta basta.Sa vedem daca du'paia mai sp ca au fost gaze.Sa stiti ca Dumnezeu nu e colegul tau de banca! Dumnezeu este persoana daca Il pot numi asa care te'a creat pe tine si care a creat pamantul asta pe care stai tu acum! intelegi?
Si la Ierusalim nu se aprinde doar flacara din Mormantul Sfant, ci se aprin si lumanarile adv credinciosi.Si daca sunt gaze...cum doamne iarta'ma se aprind doar 1 data pe an, la aceeasi ora...culmea si in cadrul slujbei de Inviere?
Nu suntem aici sa judecam religia nimanui, dar la sfarsitul vietii cu totii vom ajunge acolo de unde am plecat si vom fi judecati pentru tot ce am facut si ce am crezut.
Asa ca nu va mai indoiti voi de Dumnezeu, pentru ca nu aveti dreptul!

31 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

"Dumnezeu" face "minuni".

| Arthur a răspuns:

Să vezi acum răspunsuri inteligente!

| danut a răspuns:

Eu sunt un om credincios si cred in Dumnezeu dar la Ierusalim nu se aprinde nimic singur sau de la Dumnezeu. Aveti doua variante (pe alese) prima mai plauzibila, cineva, adica acel popa care intra SINGUR in acea cripta aprinde lumanarea (cu ce procedeu vreti voi) si varianta a doua mai putin posibila dar neexclusa, printr-un procedeu supranatural dar nu de Dumnezeu ci de partea adversa.

lolita
| lolita a răspuns:

Si maica domnului plange cu lacrimi de sange...
probabil nu cred in "minuni" deoarece stiu cum se fac majoritatea trucurilor de magie si cu asta am spus tot.

Abh
| Abh a răspuns:

Chiar nu-mi pasa. Ti-e ciuda?

| laura64 a răspuns:

Aceasta Sfanta lumina apare sub forma unui fulger globular de culoare albastra la care nu te poti uita datorita intensitatii luminoase. Acesta prin fulgere line aprind pe rand vata si candelele de la mormantul Mantuitorului, apoi luminarile celor aflati la balcoanele de sus se aprind SINGURE in mainile lor.
Este mult de spus dar putini vor intelege, isi inchipuie ca fiecare lumanare si fiecare candela din cele 40 de la Mormantul sfant au cate bombe cu ceas perfect sincronizate ( sunt mii de lumanari ) care declanseaza toate la aceeasi ora. Ce tampenie.
Ganditiva ca Sf. Mormant e pazit de armata, care armata nu e ortodoxa. Nici evreii nici arabii nu cred in Hristos iar Sf. Mormant e asezat in mijlocul lor.
Daca mai vreti detalii pot sa le dau.

| laura64 a răspuns:

Legiuitorulflavia -Tie chiar nu ti-ar folosi la nimic. Decat sa scriu degeaba mai bine stau degeaba.

| liviu00 a răspuns:

Este vorba de fosfor alb intr-un solvent. Priviti video:
http://www.youtube.com/watch?v=S66f87b05oM
Dupa min 2:30 incep sa se aprinda...
In loc de concluzie, o intrebare : Cum sa te astepti sa discuti logic cu persoane care cred ca astea sunt minuni?

| CrucifiedCountess a răspuns:

Ma, da' e vreunul pe aici care nu si-a luat stupid? ma rog, din cei ce sustineau teorii stiintifice laughing)

| Libelle a răspuns:

Doamne fereste sa nu cred in Dumnezeu dar ei isi explica acest lucru prin amestecul de gaze care in contact cu nu stiu ce iau foc.(nu prea cred ca asta e e tot ceva divin)

| mircea a răspuns:

Eu nu vreau sa-mi explic. E bine?

| Alex_7297 a răspuns:

Sincer să fiu, aici aţi mers prea departe. Unii din cei mai înfocaţi creştini pe care i-am întrebat au zis că nu cred în minunea de la Ierusalim.Ai văzut-o tu cu ochii tăi ca să vezi că se aprind singure? Şi chiar dacă se aprind, vorba lu BRO.Sunt substanţe care în prezenţa oxigenului iau foc.

| Aicilef a răspuns:

Sorry dar nu se aprind singure.pacat ca credeti orice poveste.straight face

| marrr a răspuns:

Acum.nimeni nu-ti da explicatia concreta. Am vazut ca din toate raspunsurile, cele care sunt impotriva "supranaturalului" au primit Stupid si Nefolositortongue. Fiecare cu parerea sa. Eu nu am auzit pana acum de asa ceva, dar din cate am citit in raspunsuri, lumanarile se aprind singura la aceeasi ora, in aceeasi zi.Nu cred ca ar fi vorba de ceva "natural", cine stie? Sunt multe mistere care raman nedeslusite

| maryana5 a răspuns:

Doamne cati atei sunt pe aici surprise

Răspuns utilizator avertizat
| sy46 a răspuns:

laughing))Asta e intrebare la care si un copil de 13 ani ti-ar raspunde.

p. s. De ce vrei sa treci la supranatural, cand naturalul iti poate oferi un raspuns cert?

| Közmyn17 a răspuns:

Bun.am vazut raspunsurile voastre. Cautatzi pe Internet filmuletze cum, daca nu credeti in aceasta lumina, cum va explicati ca aceasta lumina nu arde? Oamenii se dau cu ea pe fata! Nu este un foc material, si unul spiritual!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sint credincios dar ma gindesc ca stiintific si logic pot fi explicate.Ma multumesc numai cu lumina de a da atita putere de a aduna atitia oameni la un loc numai la o anumita ora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii ca sint substante care in prezenta oxigenului se autoaprind? Se invata la chimie in clasa a VII-a despre ele. Mai departe, iti poti face o idee cum pot fi folositewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu, spune tu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum a zis si Bro, asta ar fi explicatia stiintifica.
Sunt credincioasa, dar aici nu mi se pare a fi vorba de ceva supranatural.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......ierusalim/ mai e aici o intrebare de anul trecut in care crestinii nu erau chiar asa de agresivi.@abh ce ti-au tras-o calugarii astia mititei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se aprind lumanarile singure. le aprinde un preot ce iese cu lumina sfanta ce cade din cer, tinuta intr-un potir de aur.sunt niste stropi de lumina ce cad in timp ce se roga preafericitul respectiv.

| Robert5678 a răspuns:

Eu nu ma gandesc la astfel de detalii.

Pur si simplu ma bucur ca exista astfel de minuni.

| Lucy02 a răspuns:

Am vazut chiar aseara un episod in "The Mentalist" (3x04 cred) in care Jane a folosit trucul cu lumanarea care se aprinde singura. (acidul fosforic se pare ca e secretulwinking ) Ma gandeam sa il incerc si eu.