| benny7 a întrebat:

Pentru mai deschiși la minte şi cine doreşte!
Care este legătura dintre formalismul fizicii și realitatea experienţei umane?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca nu suntem prea deschisi la minte, la cate raspunsuri ai primit.

| benny7 explică (pentru darrio2007):

MULŢUMESC!
şi cine doreşte oricum stiinţa e frumoasă!

| Nilsson a răspuns:

Daca primesti pareri si de la minti inchise incerc eu o opinie:

Extras dintr-un curs de fizica:

„Noţiuni de bază ale formalismului analitic al fizicii
Numărul evoluţiilor ireductibile ale unui sistem fizic (translaţii, rotaţii, oscilaţii, polarizări, magnetizări ş.a.) este numit număr al gradelor de libertate ale sistemului (simbol L).
În cazul sistemelor de natură mecanică, numărul gradelor de libertate este egal cu numărul coordonatelor care determină perfect configuraţia sistemului."

La fel precum un sistem fizic si omul are anumite grade de libertate, nu poate sa faca chiar tot ce-l taie capul.