| anonim_4396 a întrebat:

Pentru pasionati de astronomie, ce planeta din sistemul solar ai vrea sa vizitezi si de ce?

Răspuns Câştigător
| Theo94 a răspuns:

Marte pentru ca este foarte mare interes de colonizare si de explorare.

| relian a răspuns (pentru Theo94):

Ca idee,cum ar putea omul sa colonizeze planeta Marte,asa dupa tine?
Planeta Marte este fara viata,dar cei rau pentru oameni din start este gravitatia,care este f slaba comparativ cu ce avem noi aici.
Tu crezi ca omenirea vreodata in orice timp o sa fie capabila sa schimbe gravitatia unei planete?
Asa cu gandu da e posibil,aducem asteroizi din centura si le dam drumu pe marte,dupa ce facem oceane laughing deci le dam drumu in oceanele facute de noi,sau aducem asteroizi din ggheata le dam drumu,facem oceane, apoi dam cu pietre pana cand aducem gravitatia pe undeva la ce avem noi aici pe pamant.

Altfel nu prea vad cum am putea noi sa colonizam ceva vreo undeva laughing
Voi dupa cum vad eu, va si vedeti pe mai stiu eu ce planeta, hoinarind pe acolo laughing noi oamenii care suntem o specie deja putred de bolnava, care de abia ne mai miscam pe planeta asta, deja o sa fie floare la ureche sa supravietuim pe Marte care are o gravitatie sub jumate din ce are Pamantul.
Oare voi ganditi cand va ganditi la chestiile astea laughing sau va ies porumbei din cusca asa ca nu aveti usa la cusca laughing

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Venus. Acolo este multă energie înmagazinată care poate fi folosită pentru terraformare. Acolo omenirea are o șansă mai mare ca pe Marte, părerea mea.

| Andrei73802717159 a răspuns:

Marte pentru ca nu a fost nici un om acolo din cate stiu sau Saturn ca cica ploua cu diamante happy

| RAY a răspuns (pentru Andrei73802717159):

Dar am trimis un robot care a descoperit ca am putea ""supravetui""