| Inferno a întrebat:

Pentru un patrat cu diagonala de 2, aria patratului va fi egala cu diagonala sa.

Mai cunoasteti si alte patrate ce au aceasta proprietate interesanta?

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Aria este L^2 iar diagonala L*rad.2. Egalându-le avem L(L - rad.2) = 0. L nu poate fi 0, rămâne doar L - rad.2 = 0 adică L = rad.2, unica soluţie. Şi dacă L = rad.2, evident pătratul respectiv are atât aria cât şi diagonala egale cu 2.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru un patrat cu diagonala de 2, aria patratului va fi egala cu diagonala sa. Acesta este enunțul dtale.
Aria acelui pătrat egală cu 4 unități de arie.
Diagonala la patrat este egală cu 2 la pătrat + 2 la pătrat = 4+4=8
Așa spune Pitagora, de acum 2600 de ani.
Diagonala la pătrat este = 8.
Diagonala este radical din 8 = radical din 4*2= (radical din 4)*radical din 2.
Deci diagonala este = 2* radical din 2 = 2*1, 41= 2.82.
Deci pătratul tău are aria 4 unități de arie.
Diagonala are 2.82 unități de lungime.
Deci 4 și 2.82 iar nu 4 și 4 cum susții dta.
Mai cunoști pe cineva care pune asemenea întrebări interesante?
Era Vasile om frumos,
Cu capul lui cam pătrățos,
Cu minte-nghesuită-n colțuri...

| Inferno explică (pentru sadrian46):

Praf.
Știi ce e ăla patrat?
Stii ce e aia diagonala?
Știi ce e aia arie?

Calculeaza-mi te rog aria unui pătrat ce are diagonala egală cu 2.

| Speranta12 a răspuns:

Te-ai apucat sa inveti pentru bacul din septembrie?

| Speranta12 a răspuns:

Nu stiu de ce faceti atata problematica din niste exercitii de mate la nivelul claselor de liceu. Chestiile astea sunt arhicunoscute...

Preluati si voi ceva din matematica de la facultate, daca tot vreti sa va dati rotunzi. Ori ati terminat filologia si va udati la niste probleme de liceu de baza?! Puneti-va si voi intrebari despre spatiile afine euclidiene, despre integralele curbilinii, despre dezvoltarile in serie taylor, cevienele izogonale, ce e aia metoda interpolarii in abordarea functionalelor liniare, ce sunt alea functionale patratice, ce e ala nucleul lui peano, ce sunt alea proprietatile cuadraturilor gaussiene si la ce ajuta acelea, ce e ala structuralism in matematica etc. Sau incercati macar ceva mai simplu, aflati solutia la ecuatia x*(dz/dx)+y*(dz/dy)=2z. Puteti?

Sau vrei ceva mai simplu? Redu la o forma canonica funtionalele patratice prin metoda lui Gauss Si arata baza in care a fost scrisa forma canonica, cand V : R3 -> R cu V(x) = (2*X1)^2-(3*X2)^2+(7*X3)^2+(3*X1*X2)-(4*X1*X3)-(9*X2*X3). Astea sunt mai plauzibile a fi subiect de intrebari cu care sa te dai mare in fata prietenilor tai necunoscuti. Lasa patratelele de pe camasa...

| sabin89 a răspuns (pentru Speranta12):

Dacă ar băga întrebări de genul ăsta, ar risca să primească un singur răspuns. Al lui SearchingHard. E de preferat să fie antrenaţi mai mulţi în discuţii.

| Speranta12 a răspuns (pentru sabin89):

Pai au fost antrenati in discutii de genul asta la liceu, subiectul din intrebare e foarte cunoscut.