| anonim_4396 a întrebat:

Persecutiile duse impotriva crestinilor, sunt mai actuale ca oricand, insa astazi ele sunt atat de bine ascunse sub tehnici fine de manipulare, sub legi si constitutii atent intocmite, incat omul se crede liber. Oare de ce nu-si da nimeni seama ca "Drepturile omului" nu au cum sa sa aduca in lume "pacea" si "egalitatea", atat de dorite.

Cine are urechi de auzit, sa auda!

"Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni pe voi. Luati jugul Meu asupra voastra si invatati-va de la Mine, ca sunt bland si smerit cu inima si veti gasi odihna sufletelor voastre. Caci jugul Meu e bun si povara Mea este usoara" (Matei 11, 28-30). "Intru Mine pace sa aveti. In lume necazuri veti avea, dar indrazniti. Eu am biruit lumea" (Ioan 16, 33)cine e liber si cine e manipulat, in lumea asta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bineuvinteaza Doamne pe robul tau fumaretul si asculta-mi rugaciunea pentru toti userii acestui site

"Domnul Dumnezeu, Preamilostivul, să vă miluiască! Domnul să vă ajute, Domnul să vă mântuiască, Domnul să vă folosească, Domnul să vă păzească, Domnul să vă curățască, Domnul să vă umple de bucurie duhovnicească! Domnul ca un bun şi milostiv și iubitor de oameni să vă dea ierte de păcate!
Milostivul Domnul nostru Iisus Hristos să vă blagoslovească în toate zilele vieții voastre. Blagoslovește, Doamne, pe robii Tăi, pe roabele Tale și pe soții lor, și pe fiii lor, și pe soțiile lor."
Am zis!

"Binecuvintează, Doamne, pe robii Tăi aceştia şi rugăciunea lor, şi dragostea lor, şi credinţa lor, şi bucuria lor, şi smerenia lor, şi răbdarea lor."

"Binecuvintează, Doamne, osteneala lor, şi căsuţa lor, şi pâinea lor, şi copiii lor, şi viaţa lor şi cu sfârşit bun îi miluieşte, iar dincolo, la ziua judecăţii, un colţisor de rai le dăruieşte, că binecuvântat eşti în vecii vecilor. Amin!"

18 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Alo, prea sfinte ai gresit locatia, aici nu e biserica. Mai ce dracu' va venit credinciosilor sunteti in campanie electorala? Mai falsilor, de Zamolxis nu ziceti si voi o vorba. Pai asta era Dumnezel lui strabunicat-o bai otelar tradator convertit ce esti.

| Hombre a răspuns:

Nu băi agentu' Vaticanului, mi-a spus ca e tocmai buna de pus in ac momeala pentru peste, da cica imi opreste si mie o portie de pasarica cand mai creste râma. Chestiune cu convertirea e naspa, cred ca mai degraba o convertim noi pe Ema si o facem agent Mosad. Deja a inceput debusolarea ei inca putin si mai pierzi un agent. Cere intaritor lui Mittal ca s-a zlabit otelu'.laughing

| EmaS a răspuns:

Cine nu crede sa citeasca raspunsurile la intrebarea mea:,,Unul din cele mai mari mistere ale vietii,este moartea,iar in ultimele clipe oamenii sunt cuprinsi de sinceritate...,,Am fost agresata verbal de mai multi useri, si chiar experti TPU care se pretind intelepti, numai ca prin modul lor de exprimare nu au prea dat dovada de aceasta.Eu stiu ca ei trebuie sa fie un exemplu prin vorbirea lor, prin sfaturile lor.Nici intr-un caz sa aduca tot felul de cuvinte murdare si neadevarate.

| EmaS a răspuns:

Chelstone
Cei care fac afaceri din asta, sau care spui tu ca te-ar omora, nu pot sa fie numiti crestini.Crestinii sunt altruisti, iubesc chiar si pe vrasmasii lor.

| EmaS a răspuns:

Hombre
Cred ca te inseli in privinta mea.Ce te face sa crezi ca ma dau batuta? Am dat eu socoteala pentru credinta mea in fata Comandantului Unitatii unde am fost angajata si a ofiterului de contrainformatii, si am ramas statornica in credinta mea.Chiar daca am pierdut mult din punct de vedere financiar.Crezi ca ma tem de tine? Nu ai nici o sansa.

| harciog a răspuns:

Beaaa...beaaaa,beeaaaaaa.Am inceput sa ma simt oaie ca sa nu spun si maimuta.Trebuie sa repetam totul de acum 1500 de ani?

| harciog a răspuns:

Emma,daca ai fost agreata si de "experti"e clara, pentru ca n-ai observat ca si acolo e aceeasi treaba.Care sint credinciosi,care sint atei dar in privinta intelepciunii, in afara citorva care au o anumita virsta, chiar "imi vine sa ma rid".Sa nu ma freci la cap ca nu-i corect scris.

| harciog a răspuns:

Tradator de zamolxe sau nu dar sa stii ca otelar ramin.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Mai, tu ai pus intrebarea asta numai ca s-o intarati pe Ema?
Uneori, am senzatia ca e intoarsa cu cheia. Ca, daca o intrebi cat e ceasul, iti raspunde "cu ajutorul lui Dumnezeu, 5:25".
Ma intreb unde naiba vezi tu crestini persecutati! Spitalele se desfiinteaza pe rupte, scolile, la fel. Arata-mi si mie o biserica desfiintata! Si sa nu vii sa-mi spui cumva ca bisericile suplinesc lipsa spitalelor si a scolilor!

| MMihai a răspuns:

""Persecuțiile duse împotriva creștinilor, sunt mai actuale ca oricând,"=Fals!

| thealchemist a răspuns:

Persecutiile impotriva crestinilor in momentul de fata se intimpla mai ales in China si nimeni nu vrea sa-i deranjeze pe chinezi cu nimicuri care sunt doar de ochii lumii, precum drepturile omului. asa ca fiecare se descurca cum poate, daca esti crestin in China nimeni nu-ti va intinde o mana de ajutor, esti la mila comunistilor.

| chelstone a răspuns:

Spunea cineva, parca Ema, ca voi crestinii sunteti majoritari, acum va simtiti persecutati? Voi credeti ca cineva are o mare placere de dovedi inexistenta lui dumnezeu? Problema este ca multi crestini bat la portile oamenilor si le promit vindecarea sufleteasca si mai stiu eu ce... Chiar mie mi s-a intamplat sa-mi bata-n usa astfel de persoane, nu erau atei si nici alti sectanti, crestinii, si bineinteles fiecare cu scopul lor ascuns, veniti in numele lui dumnezeu sa te jupoaie de bani, si tu ce zici acum ca n-ai loc de ateii? Poti sa pleci la manastire, inchide-te la tine in camera...
Eu stau in Iasi, si daca trec de 10 ori prin fata mitropoliei, nu cred ca scap mai mult de trei ori fara sa vina 2-3 rromi crestini care sa-mi intinda mana cu vreo icoana, sunt atat de insitenti, mi-a spus cineva ca a acceptat sa primeasca icoana iar dupa ce a facut cativa pasi au venit acele persoane si i-au cerut bani, halal persoane crestine, fac bisnita in curtea mitropoliei si in fata ei pe bulevard.
Nu a fost nimeni persecutat, nici ca a intins mana nici ca a batut la usa cuiva, mai de graba ii vezi pe crestini spurcand si cred ca te-ar omora daca ai sta fata in fata cu ei sa discuti.

| bluebios a răspuns:

Crestinismul si celelate religii nu prea mai apartin acestui secol si incep incat sa piarda teren. E o chestie normala, care se datoreaza faptului ca oamenii au acces mult mai usor la informatie si nu mai cred cu usurinta povestile servite de diversele religii.

| spxinsane a răspuns:

Crezi ca toata lumea este crestina?
Si atunci toti oamenii care se cred liberi sunt "crestini manipulati" sau ce vrei sa zici?

Incearca sa formulezi o intrebare din care sa inteleaga mai multa lume ceva, nu doar sa scrii ca nu stiu care adepti ai unei religii sunt persecutati si tragi niste randuri din biblie. Zi clar ca este intrebarea happy

| vlad_4846 a răspuns:

Unde vezi tu crestini persecutati?

si nu le mai lua apararea atat.in timpul cruciadelor nu s-a plans nimeni cate crime au comis "in numele crucii si bisericii"

fiecare e liber sa creada ce vrea!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea ta. Crestinii sunt impartiti in doua mari categorii. Una este fanatica, alta cauta sa priceapa logica. Daca ti se pare ca rad, te inseli amarnic. Nu sunt credincios, nici ateu (cum ma cred unii), dar te asigur ca credinta oarba va duce intotdeauna la dezastru. Vad ca-ti plac citatele, nu-i rau. Vezi in ce context le folosesti! S-ar putea sa... ai surprizewinking
Iti dau un sfat (ia-l sau lasa-l) : nu inceta sa cercetezi, altfel, mintea ta nu va putea procesa mai mult decat o poate face un ficus pentru existenta luiwinking Prin urmare, vei muri nestiutor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hombre.m-ai ghicit.asta e.da sa stii; ca eu nu mi-am tradat otelarii si nici convertitorii, bai dezertor de CAP-u.ia spune? ce ti-a spus fatuca aia care se uita in pantalonii tai? da.esti chinez, deci e... mica? teastept la convertire, pe tine si pe kron.pacatosilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamne,fie-Ti mila si pogoara bunatatea Ta si asupra lui Hombrila, ca tare hain la inima mai e, Doamne Dumnezeule,Tata Ceresc, daca vezi ca e incapatanat si nu vrea sa vina pe calea cea buna lasa-l pe mina sa-l afurisesc, si de nu Ti-o placea Domnul meu cind o sa-L vezi cu o mina si 3 picioare sa nu-mi zici mie Popa Diliu