| RAY a întrebat:

Personalitatea cum se creeaza prin predispozitie genetica sau experiente personale?

15 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Raspunsul cel mai bun ti s-a trimis deja de către Anon321.

| RAY explică (pentru Donsavas):

Dar personalitatea in ce gene sunt? inca ceva asta inseamna ca adn ul se modifica in timpul vieti?

| SG1995 a răspuns:

Ambele cauze.
Tu primești un 2 seturi de înclinări temperamentale, din care doar unul va ieși dominant in funcție de mediul de viață.

| Anon31241212 a răspuns:

Sunt doua chestii total diferite. Personalitatea (temperamentul) e rezultata din factorii genetici. Caracterul unei persoane se creeaza prin experiente. Caracterul se poate schimba, insa personalitatea nu. Caracterul e tusa personala cumva. Experientele iti determina caracterul.

| RAY explică (pentru Anon31241212):

Dar personalitatea in ce gene sunt? inca ceva asta inseamna ca adn ul se modifica in timpul vieti? xxxxxxxxxx

| Anon31241212 a răspuns (pentru RAY):

Personalitatea nu e codificata doar intr-o parte din gene este in toate genele. Adn-ul contine informatiile genetice ale noastre atat ale personalitatii, cat si felul in care aratam: ochi verzi, etc.
Se spune ca pana la o anumita varsta numai stiu exact daca pana la 5 ani se formeaza personalitatea. Oamenii nu se nasc spre exemplu gata : violenti, sensibili, etc. Pe langa materialul genetic pe care il mostenesti de la parinti, o MARE IMPORTANTA o are mediul in care copilul se dezvolta pana la varsta aia (de la 4-5 ani). Conteaza mediul familial, cum interactioneaza parintii cu el, etc. Ca sa iti dau un exemplu: se spune ca daca un copil plange, iar mama il va lasa acolo fara sa-l mangaie, sa-l legene, copilul ala va fi predispus sa fie mai agresiv si sa nu i se dezvolte empatia. Un alt exemplu: cand copilul plange si parintii ce cearta in casa, si urla unul la altul, copilul ala simte. Daca el va trai intr-o atmosfera tensionata, asa va fi si personalitatea lui: va fi mai nervos, mai iute, etc. Stii ca se spune ca copii vor face ce vor vedea la parinti.
In cazurile de adoptie iar, poti sa iti dai seama iar cu usurinta, ca personalitatea ti o formezi cand esti mic si e mostenita si nu mai poate fi modificata. Au fost atatea cazuri cand niste oameni, care nu puteau sa aiba copii sa adopte. Si sa-l creasca pe copilul ala cu multa iubire, insa el sa manifeste un comportament violent, etc. ( nu generalizez) Conteaza bagajul genetic enorm si mediul. Ca nu ii adopti imediat. Procedurile dureaza.
Adn-ul bineinteles ca se modifica. Isi modifica proprietatile si imbatraneste, odata cu cresterea noastra. Un exemplu: eu cand eram mai mica aveam parul brunet, pe masura ce am crescut mi s-a deschis destul de tare, il am mai maro acum. Insa in cazul personalitatii el nu se modifica. Doar cand vine vorba de caracter noi ne putem schimba. Nu ai cum sa schimbi lucrurile innascute. (mostenite) ( Nu se compara aspectul fizic cu personalitatea. Aspectul fizic se poate modifica foarte usor, de aceea multi oameni cand cresc, poti sa nu-i mai recunosti cand au ajuns la maturitate).
Adn-ul se poate modifica gen cand esti iradiat, stai intr o zona unde a fost poluare nucleara, ti se modifica cromozomii. Exista tot felul! Depinde de mediul in care traiesti!

| RAY explică (pentru Anon31241212):

Deci daca eu beau mult alcool copilul meu va avea o predispozitie la a fi alcoolist?

| Anon31241212 a răspuns (pentru RAY):

Nu neaparat.
Copilul mosteneste 51% de la mama si 49% de la tata.
Daca cumva mama bea in timpul sarcinii, este posibil ca copilul sa ajunga alcoolist, adica sunt sanse. (sindromul alcoolismului fetal) Poate sa ajunga alcoolist, dar poate sa i dauneze materialului sau genetic si sa dea nastere la alte tulburari comportamentale ale copilului.
Dar daca o sa te vada pe tine facand asta des, este posibil sa devina. Dar se poate mosteni decat daca in timpul sarcinii mama consuma alcool. Una e sa mosteneasca, alta e sa dobandeasca.
Si exemplul cu alcoolismul nu are nicio treaba cu personalitatea. Alcoolismul e o boala, nu o caracteristica a personalitatii.

| RAY explică (pentru Anon31241212):

Dar cum se integreaza aceste caracteristici in adn ul uman? asta ma intereseaza cel mai mult
1) Moralitatea

2) Raţiunea

3) Demnitatea

4) Toleranţa la frustrare

5) Empatia

6) Asertivitatea

7) Motivaţia intrinsecă

8) Creativitatea

9) Optimismul

10) Sociabilitatea

| Anon31241212 a răspuns (pentru RAY):

Eu nu stiu sa-ti spun din punct de vedere stiintific.
Eu mai degraba cred ca la mijloc e ceva divin.
Oricum imi place ca ai intrebari. Si mi-as dori sa iti raspund. Dar nu stiu nici eu raspunsul pe deplin!

| RAY explică (pentru Anon31241212):

Uite ceva interesant

| Anon31241212 a răspuns (pentru RAY):

Ratiunea e specifica omului. ( Asa se zice. Ca omul a fost inzestrat cu ratiune de catre Dumnezeu, ca sa se diferentieze de animale.)
Creativitatea din punctul meu de vedere te nasti cu ea. La filosofie, profu ne-o zis ca una din actiunile / trasaturile specifice omului este de a crea si trebuie sa se foloseasca de,, unelte".
In schimb despre moralilitate, empatie, demnitate, toleranta la frustrare, asertivitate, optimism si sociabilitate, depinde de educatia pe care ti-o ofera parintii, de mediul in care traiesti. Nu ai cum cand iesi din burta sa fii sociabil sau sa gandesti optimist. Copilul e prea mic sa realizeze chestiile astea. Conteaza de ce ii spun parintii. Un parinte alcoolist poate sa i spuna ca e normal sa fumeze si sa bea, iar altul nu. In consecinta la unul o sa i se para moral, la altul nu. Si empatia poate fi cultivata de parinti. Daca iti spun: sa-l iubesti pe cel din jurul tau.
Sa fim seriosi multi au carente in comportament, din cauza ca si parintii lor is inchisi la minte. Eu pe unde am fost foarte multi indivualisti, competitivi, sa fie ei cei mai buni, sa calce pe cadavre. Conteaza mult si ce ti se spune. La fel si motivatia intrinseca. Daca un parinte ii zice la copilul lui : daca intrii la NASA, iti dau 100000 de euro; daca mergi la inot, iti cumpar jucaria, ii cultiva el chestia asta cu apreciatul si motivatia. Iti dai seama copilul ala o sa creada ca asa e bine. Lucrurile de mai sus pe care le ai spus se leaga mai mult de caracter.
Personalitate inseamna sa fii impulsiv, sa fii incapatanat, ambitios, etc. Adica nu ti le inoculeaza cineva. Pur si simplu vin de la tine. Nu poti face un om lenes sa fie ambitios, nici sa i dai tot de pe lume.

| N0H4CK a răspuns:

Ambele