| sabin89 a întrebat:

Perspicacitate din nou happy Fără a folosi calculatorul, cât timp v-ar lua să spuneţi care fracţie e mai mare dintre 112/449 şi 127/507?

8 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Şmecheria aici era să se observe că:
112/449 este mai mic ca 1/4, fiind mai mic decât 112/448
127/507 este mai mare ca 1/4, fiind mai mare decât 127/508

| sierra1 a răspuns:

Te-am intrebat ceva, nu reacționezi... doar pui intrebări așa, ca roboțelul-de-pus-intrebări?

| isemilia a răspuns:

Putin. Buna varianta ta din comentarii. Eu as fi amplificat cu 507 prima fractie si cu 449 pe a doua din ele, desi probabil e mai simpla a ta.

| sabin89 explică (pentru isemilia):

Se poate afla şi cu amplificarea, însă vei avea de făcut nişte înmulţiri destul de greoaie (fără calculator).

| isemilia a răspuns (pentru sabin89):

Corect, insa nu dureaza atat de mult, totusi fiind mai eficienta varianta propusa de tine.

| sabin89 explică (pentru isemilia):

Dacă îţi plac probleme de-astea cu numere, îţi dau un test happy Tot aşa, fără calculator, să spui care e mai mare dintre: 2 la puterea 51 şi 3 la puterea 34?
Îţi pot spune că problema se poate rezolva în mai puţin de un minut.

| Răzvi42 a răspuns:

20 de secunde mi-a luat.

| sabin89 explică (pentru Răzvi42):

Dacă ţi-ar fi luat doar 19, te-aş fi considerat geniu happy