| sabin89 a întrebat:

Perspicacitate. Fără a folosi calculatorul, cât timp v-ar lua să-l puneţi pe 3599 sub forma unui produs a două numere? happy

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Am gandit mai simplu.
3600 e o ora, patratul lui 60, cel mai apropiat de 3599.
diferenta trebuie sa fie 3600-1, adica 60 la a doua-1, deci, (60-1)(60+1)

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

59 x 61 = 3599
A luat aproape 21 minute (creion + hartie).

| sabin89 explică (pentru Bula):

Ai urmat vreo idee anume sau doar prin încercări?

| Bula a răspuns (pentru sabin89):

Prin incercare cu impartire cu numere prime.
Daca este divizibil, atunci un divizor trebuie sa fie un numar prim, aflat intre 7 si radical din numar (3599).
Ultimul astfel de numar prim s-a dovedit a fi solutia (59). happy

| sabin89 explică:

Ideea aici era de a aplica acea banală relaţie: "diferenţa a două pătrate este egală cu produsul sumei prin diferenţă", aşa cum a arătat Darkmagic; adică 3600 - 1 = (60 + 1)(60 - 1)

| sierra1 a răspuns:

Dar produsul a 3 numere să dea ce zici, cât ar dura?

| sabin89 explică (pentru sierra1):

Nu ar dura nimic. Numărul indicat de mine nu poate fi pus sub formă de produs a trei numere (numărul 1 nu se ia în considerare).

| sierra1 a răspuns (pentru sabin89):

"numărul 1 nu se ia în considerare"

cine a decis asta abia acum?

| Catrice a răspuns:

Faci pe foaie, cauți 2 numere al căror ultima cifra da ceva cu 9hee hee

| gabicoo a răspuns:

O eternitate!

| Darkmagic a răspuns:

59*61
3600 = o ora.
o ora e 60 la patrat, - 1

ma prindeam mai greu daca nu era femeia aia cu secunda ei... big grin

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

Înţeleg că o oră e 60 la pătrat şi că - 1 dă 1599. Şi de aici cum ai ajuns la produsul respectiv?

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Am gandit mai simplu.
3600 e o ora, patratul lui 60, cel mai apropiat de 3599.
diferenta trebuie sa fie 3600-1, adica 60 la a doua-1, deci, (60-1)(60+1)

| isemilia a răspuns:

O secunda. 1 * 3599 = 3599

| sabin89 explică (pentru isemilia):

Nu aşa.

| isemilia a răspuns (pentru sabin89):

Ok. Atunci imparti la 2 si gata... Chiar daca nu da nr. intreg

| Cksihja a răspuns:

Teme de acasă?

| dovIeac a răspuns:

Ce sa fac eu? tulai domnie!

| gabicoo a răspuns (pentru dovIeac):

Știi ce se zice: Câh! Matematică! Ptiu! Lucru dracului!