| Inferno a întrebat:

Pietricele! (Nu e tema!)

Andrei și Matei se joaca cu niste pietricele.

Matei are de doua ori mai multe pietricele decât are Andrei.

Daca Matei ii da lui Andrei patru pietricele atunci Andrei va avea cu o pietricica mai mult decât ar avea Matei daca acesta i-ar fi dat lui Andrei atât de multe pietre încât cei doi să aibă în final un număr egal de pietricele.

Câte pietricele credeți că are Andrei?

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Dacă unul are p şi altul 2p, cât trebuie să-i dea al doilea pentru a avea egal? Evident, p/2. ca să aibă fiecare un p şi jumătate, adică 3p/2. Am notat cu p numărul de pietre pe care le are Andrei iniţial.
Când Andrei primeşte 4 pietre, el are (p + 4) şi acest număr e echivalent cu (3p/2 + 1), conform enunţului. Egalând astea două, p + 4 = 3p/2 + 1 găsim ceea ce s-a cerut în problemă, adică p = 6

7 răspunsuri:
| firu a răspuns:

M=2A
M-4=A+4-1
2A - 4=A+3
A=7
M=14
Daca e pentru clasa a 4 asau a 5. a atunci metoda figurativa

| regis a răspuns (pentru firu):

A doua relatie este greșită. In plus A trebuie sa fie numar parwinking.

| Inferno explică (pentru firu):

Prima relație o înțeleg. Matei are de doua ori mai multe pietre decât Andrei. Deci M=2A

A doua relație, termenul din dreapta l-am înțeles. Este A+4 deoarece Andrei a primit 4 pietricele, și ai scăzut 1 deoarece am spus că Andrei va avea cu o pietricica mai mult decât Matei. Așa că tu ai decis că în loc să ii adaugi acea pietricica direct lui Matei sa o scazi de la Andrei. Perfect corect.

Termenul din stânga l-am înțeles parțial. Este evident M, dat nu înțeleg de ce M-4.

Am spus că va avea cu o pietricica mai mult decât Matei daca acesta i-ar fi dat lui Andrei atâtea pietre încât cei doi să aibă număr egal de pietricele.

Întrebarea este câte pietre trebuie sa ii de-a Matei lui Andrei pentru că amândoi să aibă număr egal. Și nu cred că e 4.

| firu a răspuns (pentru Inferno):

Formularea problemei lasa de dorit-
Gramatical vorbind avem o propozitie principala : atunci Andrei ar avea cu o pietricica mai mult decat Matei
si doua conditionale care nu sunt compatibile:
-daca Matei i-ar da 4 pietre
-daca acesta i-ar fi dat atat de multe pietre
"Daca Matei ii da 4 pietricele" =>M-4
Andrei primeste cele 4 pietre si are cu una mai mult => A+4-1
"incat sa aiba nr egal" => egalitate intre cele doua relatii
Asta e parerea mea, astept si alte opinii laughing

| Inferno explică (pentru firu):

"doua conditionale care nu sunt compatibile:"

Unde scrie asta?

Transpunerea unei probleme in limbaj matematic poate fi dificila.
Egalitatea era facuta intre noul numar de pietre pe care il va avea Andrei si numarul de pietre pe care le-ar avea Matei in ipoteza in care acesta ii da lui Andrei atat de multe pietre incat cei doi sa aiba cantitati egale.

Egalitatea NU era facuta intre numarul nou de pietre pe care le va avea Andrei si numarul de pietre cu care ar fi ramas Matei.