| Angeloxd a întrebat:

Poate că am o imaginație bogata dar mi s-a năzărit ceva. Știință sugerează că ar putea sa existe mai multe universuri/dimensiuni. Poate fiecare univers/ dimensiune are Dumnezeul ei, ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Nu are sens deoarece o divinitate trebuie sa fie in mod necesar deasupra oricarei realitati, altfel si-ar pierde orice drept de a se numi divinitate.

17 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Poate fiecare univers/ dimensiune are Dumnezeul ei"

sau poate nu

| Angeloxd explică (pentru sierra1):

Poate Dumnezeu e un extraterestru ce a evoluat miliarde de ani, la asta te-ai gândit?laughing

| sierra1 a răspuns (pentru Angeloxd):

Pentru ora asta, intrebarea ta e de prea mare finețe

| anonim_4396 a răspuns (pentru Angeloxd):

Nu încerca să pari prea interesant deoarece te-ai gândit la ceva aleatoriu. Cuvintele Dumnezeu, extraterestru și evoluție sunt niște cuvinte comune pe care le auzim des, e ceva normal să ne trezim cu idei bazate pe subiectele astea. Tot așa se pot naște idei de genul : poate ceilalți extrateresti de fapt nu sunt mai evoluați ca noi și asteapta sa ii găsim noi pe ei, poate sunt deja oameni pe alte planete care susțin viață, poate toți trăim un vis etc. Nimic foarte special.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Angeloxd):

Evolutia pica din ecuatie pentru ca, de exemplu, celula vie e ca o masinarie la care daca lipseste o componenta esentiala masinaria e nefunctionala. La fel, daca lipsesc plamanii la om acesta moare.

O masinarie devine functionala doar daca un creator pune toate componentele la momentul si locul potrivit. Structura complexa a celulei arata ca prima celula nu s-a format treptat prin evolutie ci brusc printr-un act de creatie.

Daca asamblezi o componenta esentiala la o masina dupa 30 de ani restul componentelor vor fi deja ruginite. happy

| Angeloxd explică (pentru Meme10Memu):

Dar toate substanțele care alcătuiesc viața au fost create de big bang.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, la nivel cuantic este un Dumnezeu mic de tot, dar foarte puternic, care se ocupă cu bombele atomice.

| Frank51 a răspuns:

Cred că poate exista o infinitate de păreri legat de acest subiect. Toată aceasta infinitate este din păcate nefondată, deoarece doar câteva păreri sunt bazate pe realitate, precum teoria relativității al lui Einstein.

| Meme10Memu a răspuns:

Intrebarea ta se reduce la 1 univers + 1 univers + 1 univers +... =~ 1 univers care le inglobeaza pe toate universurile si tot la un singur univers ajungem.

www.jw.org.

| Vântulalb a răspuns:

Da. De ce nu? Ca un fel de guvernatori.
Ai citit Biblia? Dumnezeul actual se razboia cu un alt dumnezeu (parca Baal) pentru suprematie. Dar inca mai avem 3: Dumnezeul crestinilor (al carui nume nu-l stie nimeni desi se fac multe afurmatii), Alah si Buddha.
Deci, de ce nu ar fi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vântulalb):

Ai impresia că sunt doar 3 religii pe planetă?

| Vântulalb a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. M-am referit la cele majore.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred într-un singur univers...paralel cu al nostru, nu mai multe.
De ce?
Poate pentru că există multe dualitati in lumea in care trăim, f multe, cum ar fi: rau/bun, femeie/barbat, cald/frig, protoni/electroni smd.

Stiu ca nu reprezintă vreo dovada in acest sens aceste exemple, dar o ipoteză a unui univers paralel tot exista in știință.
Si da, eu cred intr-un univers paralel si luminos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă puterea ar fi în mâna mai multor persoane ar însemnă că Dumnezeu nu este atotputernic, deci n-ar fi Dumnezeu. Faptul că există mai multe universuri nu inseamnă că nu același Dumnezeu le-a creat pe toate.

| Lorena6879 a răspuns:

Da, transpirație de spiriduș spațial laughinglaughing

| diNNozo a răspuns:

Sunt de parere ca, DA

| Angeloxd explică:

Dumnezeu nu e de pe pământ deci nici o șansă să mă convingeți că nu e extraterestrulaughing