| Mariela_1621 a întrebat:

Poate cineva sa imi explice si mie teoria bing bang?
cum functioneaza? ce dovezi sunt pentru ea?

8 răspunsuri:
| daddy a răspuns:

Pai o explozie de energie care a format materia din univers
2 dovezi ar fi :
- ca universul este in expansiune ( vezi legea lui hubble )
- radiatia cosmica de fond care este o radiatie electromagentica asemanatoare microundelor, si se poate vedea sau auzi la un televizor cand dai pe un canal cu "purici" sau fasaitul de la radio cand cauti un post
uita-te pe national geographic la ora 12 e " universul stiut "
foarte interesant daca esti amatoare happy

| daddy a răspuns:

@tepes
nu vorbeam de dumnezeu asa ca te rog du-te la biserica sa asculti liturghia

| Ianna33 a răspuns:

Big Bang e DOAR o teorie nescocita de niste oameni plictisiti de propria existenta. Cat de (ma abtin) sa fii incat sa crezi in asa ceva? Ma rog, fiecare dupa cat il duce capul...tragic.

| Filip23 a răspuns:

Cu teoria bing bang e mai usor, cu big bang e un pic mai greu. S-au chinuit vreo 5 ani sa faca telescopul Hubble, pentru a masura viteza stelelor cefeide. Eu raman la bing bang.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate explicatiile sunt pure supozitii. Dovezi NU EXISTA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daddy, vad ca ai si tu un Dumnezeu al tau.televizorul.e laudabil. dar daca-l scoti din priza moare.si universul...isi vede de treaba. dar ai venit cu dovezi foarte veridice.ma inclin.bravo.radiezi de credinta si de intelepciune.mai ai si alte noutati stiintifice si dovezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În anii ’60, savanţii au detectat o slabă radiaţie de fond provenind din toate părţile atmosferei. Se spunea că această radiaţie ar fi o reverberaţie a exploziei primordiale pe care astronomii au numit-o „Big Bang". Ei spun că această explozie a fost atît de puternică încît ecoul ei poate fi detectat şi după miliarde de ani.
Dar dacă universul a venit în existenţă printr-o explozie bruscă care a avut loc în urmă cu 15–20 de miliarde de ani, după cum cred majoritatea fizicienilor (deşi acest lucru este foarte contestat de alţii), se ridică o întrebare fundamentală. De unde provenea energia iniţială? Cu alte cuvinte, ce exista înainte de Big Bang?