| anonim_4396 a întrebat:

Poate face erori un calculator(de calculat) de buzunar? Daca da, care sunt sansele, si ce le cauzeaza?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| LPCTSTR a răspuns:

Erori exista doar datorita factorului extern, procesorul niciodata nu va gresi.
Daca tu nu poti intelege procesorul si modul in care el a fost invatat sa lucreze, nu inseamna ca este vina sa.
Totusi, fiecare procesor are o limita. De la acea limita, intr-adevar, ti se va afisa "E" sau "Error" insa asta doar pentru ca treci peste limita sa de calculare (sau procesare).

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un calculator face totdeauna calculele ce i se cer.
Daca cererile (comenzile, programul) sunt gresite, atunci si rezultatele vor fi pe masura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai si totusi, exista sanse ca la un moment dat(1 la un miliard) sa dau sa calculeze 2+2 si sa-mi apara 5?

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. Doar sa fie implementata ca o farsa(etc.), insa probabilitatea unei astfel farse este 0 deoarece necesita implementare care nu numai ca este degeaba dar va si leza credibilitatea produsului.
Dar ca raspuns general, procesorul niciodata nu ar trebui sa greseasca (cu exceptia vechimii si a posibilelor influente exterioare).

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Bine, ma baiatule! Uite, iti dau funda!