| anonim_4396 a întrebat:

Poate P sa implice non-P?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Falsul implica orice. Deci "0=1" implica "0 nu e egal cu 1".

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu. Doar ceea ce nu e P poate sa implice non p. Desi. ar fi tot aia.
Propozitie infinita laughing

| T0T a răspuns:

Pe mine unul mă duce cel mai mult cu gândul la metoda reducerii la absurd, dacă vrei o asociere, sper eu, bună. Deci da.

| PainTech a răspuns:

Imposibil. Nu are sens.

| doctorandus a răspuns (pentru PainTech):

Pornim de la premizele "0 nu e egal cu 2" si "0=1". Din prima ecuatie scadem doua cantitati "egale", in stanga 0 si in dreapta 1, obtinem "0 nu e egal cu 1".

| PainTech a răspuns (pentru doctorandus):

La naiba! Am citit "Poate P să INCLUDĂ non-P?" Ar trebui să fiu mai atent data viitoare...