| anonim_4396 a întrebat:

Poate să existe viitor fără trecut? Dar trecut fără viitor?

15 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Doar trecut fara viitor, spre ex tu, ai un trecut, dar nu ai nici un viitor cu asemenea intrebare de doi bani.winking

| anad a răspuns:

Un nou nascut are, da, viitor fara trecut; o persoana care tocmai a decedat sau este pe cale sa moara are trecut, dar nu mai are viitor!

| morningstar a răspuns (pentru anad):

Inainte de a se naste, un nou nascut petrece 9 luni in stadiu de fat, deci si un nou nascut are un trecut recent.
Viitorul unui decedat exista chiar daca el trece in descompunere ca materie, avand in vedere ca nu se poate dovedi incetarea existentei sufletului sau.

| Dreamer a răspuns:

Cel mai logic raspuns pe care il gasesc la intrebarea ta este Prezentul. Dar intrebarea ta sfideaza logica si legile fizicii asa ca continuand pe aceasta linie raspunsul ar fi Eternul - ca notiune detasata de timp si spatiu.

| morningstar a răspuns:

Psihic nu se poate, decat daca cineva are o amnezie, pentru el/ ea nu exista trecut. Dar istoric, tot exista.
E ca si cum ai avea un fir de ata cu un nod in mijloc (care reprezinta prezentul). Poti taia la un milimetru in fata nodului sau dupa si nu mai exista trecut/ viitor in mod material, dar istoric, el a existat candva, dovada fiind firul de ata taiat anterior.
In alta ordine de idei, nimeni nu poate,, arata cu degetul,, timpul si deci oricine poate sustine ca nu exista viitor, trecut, timp.
In fine, timpul este un subiect complex si interesant de tratat.

| Mădă0611 a răspuns:

Da, un nou nascut si cineva care a murit.

| horia2012 a răspuns:

Nu. Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Viitorul porneste de undeva, nu? trebuie sa existe un punct de plecare pentru toate lucrurile.Ei, acesta se numeste trecut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Evident ca nu.

| usuk a răspuns:

Nu exista timp

| KrEaThYvE a răspuns:

Viitor fara trecut nu se poate deoarece viitoarul are ca baza ce ai facut in trecut, iar trecut fara viitor poate sa exista, deoarece poti sa iti reamintesti ce ai facut in trecut dar sa se intample ceva... funda?

| ktlina a răspuns:

Nu e o intrebare prea logica. Nu cred ca ar exista nimic. Tecutul este ceva care exista cu ajutorul prezentului si viitorul la fel. Cred ca viitoeul si trecutul apartin de prezent.

| SskorpyonN a răspuns:

Nici una

| DanyReyMisteryo619 a răspuns:

Trecut fara viitor nu dar Viitor fara trecut da laughing

| M3Y a răspuns:

Nu, este imposibil sa existe viitor fara trebut, dar trecut fara viitor exista intr.un fel.
Multi au trait in trecut si isi amintesc si in viitor. trecutul lor e prezentul -1 microsecunda... Dar tot multi traiesc trecutul, neganindu-se la viitor si asa o sa aiba un viitor, dar unul pe care nu vrea sa il aiba.