| Grunwaldmantuitorul a întrebat:

Poate sa-mi spuna si mie cineva De ce toate informatile ce ne sunt spuse zi de zi la televizor, radio, ziare, etc, Sunt despre diferentele dintre noi, Religie, grup politic, culoare, cultura, clasa sociala, etnie, venit, etc, De ce NIMENI nu vorbeste despre SIMILARITATILE pe care le avem in comun?

16 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Eu oriunde ma uit, vad numai femei goale. In ziar numai sani dezveliti, pe Internet pe oriunde dai, trebuie sa-ti apara vreun banner publicitar cu site porno, la tv sunt programe speciale dupa o anumita ora.
Cum, tie nu-ti plac femeile?thinking

| Flav a răspuns:

@vali - am postat raspunsul la o ora tarzie (nu e o scuza, oricum) unde ti-am inteles intrebarea pe jumate. De stupid nu-i bai, de celelalte insusiri pe care mi le-ai atribuit, ironice sau nu, nu inteleg de unde le-ai scos, tinand cont ca esti cat de cat proaspat pe site.
Acum, sa-mi expun si parerea dupa modalitatea in care ai dorit sa vezi perceptii, desi, eu tot tind sa tin scai de ce-am spus mai sus. Cum la majoritatea barbatilor ne plac femeile, peste tot le vezi dezbracate, imbracate sumar, fotomodele, asistente de moderatoare splendide, pitipoance ce prezinta meteo doar prin prisma faptului ca arata bine. Asta nu e o similaritate? Nu o poti vedea precum o similaritate?
Apoi, sa le luam pe rand. Se discuta de politica? Pai nu e normal? N-ar trebui sa stim ce taxe vom mai plati? Sa fim informati despre oamenii conducerii ce si cum fiecare? Chiar daca, acum, asta-i o manipulare in masa. Religie eu unul nu prea am vazut la televizor. Exista un post separat, Trinitas Tv, pe care, daca doresti il urmaresti, daca nu, nu. Aici e simpla treaba. Restul fac parte din societatea noastra si mi se pare si normal sa se discute despre diferente, fiindca suntem oameni, suntem diferiti.
Televizorul nu mai e ce era, mass-media nu mai reprezinta bagajul de informatie pe care-l luai in fiecare dimineata. Cand la televizor apar emisiuni regizate, gen ''Tradati in dragoste'', cand Otv-ul este urmarit foarte mult, cand emisiunile de cancan supravietuiesc datorita noua, cand libertatea se vinde ca painea calda, atunci hai sa nu mai aratam cu degetul si sa intelegem ca de fapt NOI suntem PROBLEMA. NOI le ajutam sa se MENTINA. E usor sa spui EI, EI, sa arati cu degetul. Dar hai sa vedem radacina, hai sa ne gandim unde gresim NOI ca sa nu mai vorbim despre EI.
P. S. - traim intr-o societate unde, vrem s-o recunoastem sau nu, singura similaritate intre oameni a ramas doar fuga dupa bani.

| Bacemi a răspuns:

Pentru ca se cer oameni puternici, conducatori. Suntem antrenati pentru a ne ridica in fata celorlalti calcandu-le pe grumaz. Nu este o credinta conform caruia exista un om care poate schimba cu adevarat ceva. Exista doar credinta conform caruia exista un om in urma caruia stau altii. Si avem nevoie de acesti altii.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu vrea nimeni sa auda la stiri ca un roman crestin mecanic auto i-a dat in cap unui alt roman crestin mecanic auto. E plictisitor, e previzibil. Se poate intampla oricui si chiar se intampla. Oamenii vor sa vada la stiri americani care dau cu masina peste romani, romani care omoara italieni. Talibani care arunca in aer soldati NATO, avioane care se prabusesc, etc. ca si cum asta ne-ar influenta direct cumva si informatia respectiva ne-ar imbogati in vreun fel viata.
Nu intereseaza pe nimeni ca politicianului X tocmai i-a nascut nevasta, important e ca doarme in timpul sedintei de guvern.
Nu intereseaza pe nimeni efectul pozitiv al bisericii in societate, ii intereseaza doar cazurile de pedofilie la preoti.
Cu binele si veselia nu poti sa sochezi publicul. Nu conteaza ca Guta face nunta, conteaza ca e manelist si arunca cu bani pe jos la ea.
Stirile se muleaza pe mentalitatea publicului si in acelasi timp il formeaza. Un copil care va creste vazand tate goale la televizor si in ziare va crede ca asa e normal si va cere in timp, evident, mai mult. La fel cum eu inainte de ’89 imi doream o camioneta din aia amarata din plastic, traind in zilele astea mi-as fi dorit un iphone 3g.
Similaritatile dintre noi nu conteaza pentru ca sunt prea multe. Daca tu imi dai o palma, eu bag cutitul in tine, nu conteaza ca avem amandoi o mama si puteam fi eu in locul tau.
Evident ca informatia e manipulata si asa cum zici, pentru a servi anumite interese, insa omul normal nu prea are cum sa separe cele doua entitati pentru ca, desi traim intr-o lume puternic informatizata, accestul la informatia cu adevarat importanta e restrictionat. Noi luam lucrurile asa cum ni se servesc, nici n-am avea timp sa verificam fiecare stire pe care o vedem la televizor. Poate ca stirea difera de la un post la altul, in facut de cine conduce televiziunea, insa si in cazul asta omul alege varianta care ii place, nu neaparat varianta adevarata. Daca un post il acuza pe Basescu ca a lovit un copil iar un alt post il acuza pe Voiculescu ca a trucat un filmulet, o sa-ti bazezi decizia in facut de sentimentele pe care le ai fata de Basescu.
Acuma, sincer, ce zici tu ca nu ai votat si ca te separi de restul societatii cu zambetul pe buze e o tampenie extraordinar de mare. Daca nu ai votat nu ai dreptul la replica pentru ca tu nu iei decizii si nu iti asumi responsabilitati. Orice membru in societate are responsabilitati. Nu stiu de ce mai platesti taxe daca chiar nu te intereseaza. Si daca ignori complet informatia, asa cum o fi ea, partial denaturata, de ce mai purtam discutia asta? Hai sa vorbim in schimb despre vreme.

| hominid dreak a răspuns:

Asemanarile sunt putine si anoste, ce sa prezinte aia din media? Chiar daca la modul general ne asemanam )fiecare avem doua maini, doua picioare, un cur si-o...infunctie de clasificarea sexuala) suntem totusi atat de diferiti, si asta face sarea si piperul.Raspunsul meu poate fi atat de stupid, incat iti cer tie, Valica, sa arati cateva similitudini dintre noi.

| hominid dreak a răspuns:

Ok Valica, am inteles. Dar, ia spune, faptul ca toti ne pisam, da, este o similitudine chiar daca nu pe toti ne apuca stranutul in timpul asta, insa si acest umil act al ejectiei urinare, crede-ma, fiecare il face in felul lui. Unii se pisa pe garduri, altii prin boscheti, altii oe tot ce le iese in cale, iar altii pe ei, daca pisatul ii apuca intr-un moment de reverie a memoriei. in celelalte chestiuni mi se intampla des, mai ales dupa o juma de spirtoasa. Ce sa-i faci, asta-i viata.

| Marcian a răspuns:

Pentru ca diferentele sunt mai accentuate decat similaritatile.Nu este un lucru bun.Cauzeaza ura si invidie.

Răspuns utilizator avertizat
| Grunwaldmantuitorul explică:

@Flav, Ai primit un MARE stupid de la mine pe motivul ca raspunsul tau nu are NICI o legatura cu intrebarea mea. Mai mult de atit se pare ca ai ceva cu femeile. Cu toate ca palmaresul dobindit arata ca esti un tip inteligent, intelept.istet,citit,educat,cizelat,fidel,bun la suflet si cu bun simt. Iar acum sa-ti raspund la intrebarea daca NU-MI PLAC FEMEILE? Imi plac femeile. Ceea ce nu-mi place mie Sunt barbatii?

| Grunwaldmantuitorul explică:

@hominid dreak, Am sa-ti scot in evidenta similaritatile dintre noi! Lucrurile care ne fac sa fim la fel, Uita-te un pic la raspunsul lui @ionutktm99, El a inteles. A inteles ca tot ce se vorbeste in societatea noastra si nu numai, Sunt diferentele dintre noi, Lucrurile care ne separa unul de altul, Politicieni tzin clasa mijlocie si cea de jos in lupta unul cu altul CA EI cei bogati sa mearga la banca unde sa-si incarce conturile cu mai mult,
si mai mult,
Orice lucru care inseamna DIFERENTA intre noi Va fi discutat si rediscutat incontinu la televizor sau ziare,
Rasa, Religie, Etnie, Cultura, Jobs, Venit, Educatie, sexualitate, Statut social, TOT CE NE SEPARA
Insa momentele universale ale speciei noastre care ne fac sa fim LA FEL sunt ignorate Motivul este vizibil DACA VREI SA L VEZI. Lucrurile pe care NOI le impartim separate sunt atit de mici Incit abia auzi pe cineva sa vorbeasca de ele, Dexemplu,
1, Te uitat vreodata la ceas Si dupa un minut ai uitat cit e ceasul? Apoi te-ai uitat Si tot nu ai memorat ora.
2. ti s-a intimplat vreodata ca Miercuri sa traiesti cu impresia ca este Joi? iar ziua ce a urmat Ai avut drepatate din nou.
3. Ti s-a intimplat vreodata sa intri in una din camerele casei unde locuiesti si sa te opresti in mijlocul camerei,, Sa nu-ti mai amintesti de ce te-ai dus acolo?
4. Ti s-a intimplat vreodata sa stai pe scaunul unui autobuz din autogara si dupa la un moment dat un alt autobuz de linga tine a inceput sa miste si tu sa nu poti spune care se misca?
5. Ai adormit vreodata dupa masa dupa ora 17. 00, ca apoi sa te trezesti dupa ce s-a lasat intunericul Si sa nu mai stii ce zi este?
6. Ai simtit vreodata ca trebuie sa stranuti in timp ce faci pi. pi? E Super enervant, Pt ca fizic iti este imposibil sa faci asta. Creierul iti striga in disperare. -Nu mai fa pi pi, -trebuie sa stranut! Creierul stie ce repercursiuni ar avea incercare ta de a face ambele lucruri simultan, Adica iti va ejecta anusul intr-o forma de explozie!

| Grunwaldmantuitorul explică:

@Flav, sunt de acord cu punctul tau de vedere, Doar cu o singura EXCEPTIE, Eu nu ma consider o parte din PROBLEMA, Eu niciodata nu am votat, lucru care imi permite sa spun ce vreau despre politicieni, Cei care voteaza,, DA, Ei sunt o parte din problema, Ei sunt direct raspunzatori de RATEURILE guvernului votat.
Eu ma separ singur, constient, constincios, si cu zambetul pe buze de restul societati. Nu ma uit la bullshit'urile prezentate la televizor, Nu cred si nici nu ascult la nimic din ce guvernul, religia, mass-media au de spus,
ce ai spus tu este adevarat Doar cu exceptia unori excepti.

| darrio2007 a răspuns:

Aduc audienta.Cred ei. Dar vad ca iti place sa dai stupid. Zuly, Flav. Daca nu iti plac raspunsurile noastre de ce le mai pui?

| FashionDiva a răspuns:

Pentru ca nu vinde. La tv, la radio si mai peste tot se publica ceea ce vinde. Daca nu vand, nu produc bani, daca nu produc bani, dau faliment. Ce mogul crezi ca ar vrea sa saraceasca?

| ionutktm99 a răspuns:

Tot ce da la televizor e cu scopul a ne despartii, sa nu mai fim uniti uni cu altii, e un fel de manipulare la nivel global ca baietii din guverne sa poate face linistiti totul sa le fie bine si pe noi sa ne umileasca, asta e parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca adancind raca si intoleranta intre oameni domneste dezbinarea si haosul.atunci se poate fura si stapani si manipula foarte usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand am citit intrebarea, m-am gandit,, care similaritati?`` Dupa, am vazut ca le-ai prezentat mai jos.
Bun, tie ti-ar place sa vin un om la stiri sa spuna ca a uitat ce zi este? Nu cred ca ar fi ceva la care te-ai uita in timpul liber. Apoi, despre aceste momente se discuta(mai rar) cu diferiti psihologi. Plus ca se mentioneaza mai multe pobleme de acest gen.
Diferentele sunt cele care ridica un om, care-i hranesc aptitudinile.