| Theo94 a întrebat:

Poate un robot sa vada? Cica "nu vede, recunoaste forme ceea ce nu e acelasi lucru."

"Analizează o fotografie, o imagine şi încearcă s-o compare cu formele pe care le are în memorie. Este deci ceva sută la sută mecanic, care descompune datele, apoi le recompune în funcţie de memorie."

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Acum nu dar in viitor da

| sabin89 a răspuns:

Bună întrebare. Si eu mă-ntrebam dacă poate să devină vreunul miop; sau zbanghiu.

| RAY a răspuns:

Un robot nu este constient ca exista, el este doar ceva programat de om atat

| Theo94 explică (pentru RAY):

Asta o stiam din desene. filme, documentare, si aveam ani de ii numara-i pe degetele de la o mana.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, recunoașterea formelor, a configurațiilor vizuale, este o mică parte dintr-un proces mult mai complex care este vederea.
Astfel învață despre vedere, și apoi vino înapoi pe TPU să discutăm.