| Meптαʟıтч a întrebat:

Pornind de la întrebarea lui extremer11, mai există români patrioţi? Sunteţi mândri că v-aţi născut în România? Care credeţi că e soluţia pentru ceea ce se întâmplă în ţară?

17 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

1-Never, toata lumea e cu gandul la furat (dambla nationala) dar numai unii poate.
2_ Nu am nici un merit si nu vad un motiv de mandrie locul unde te-ai nascut. E o intamplare.
- Avand in vedere raspunsul de la nr 1 nu vad nicio solutie.

| Kaℓi a răspuns:

Eu cred ca sunt un pic patrioata... ar trebui sa-mi fie rusine pentru asta? am un tricolor pe care il "arborez" pe terasa de 1 Decembrie (nu numai), mi se intampla sa ma emotionez cand se canta imnul Romaniei la competitii sportive (e drept ca tot mai rar, in ultima vreme), respect si admir cultura noastra, si pe ici colo si istoria...
Nu-s neaparat mandra ca sunt romanca, ca e o intamplare in care eu n-am niciun merit, dar nici rusine nu imi e.
Solutia nu stiu care e sad ar fi bine sa stim care e problema, pe urma sa vedem care ar fi solutia...

| RAY a răspuns:

Ce sa spun sunt corcitura de 2 nati, nu pot fi patriot pentru una si alta nu, Romania e o tara frumoasa plina de minuni naturale,munti,dealuri,pesteri, mare,lacuri,rauri, nu poti spune ca nu te simti mandru ca tara lasan la o parte hoti ce vina are tara ca hoti o conduc, Romania e o tara frumoasa putinele din europa ca Romania si ca resursce naturale, cred ca patriotismul inseamna sa apreciezi tara in care stai, nu sa fi rasist fata de alte nati, si daca te-ai nascut in america crezi ca acolo e asa bine, multi viseaza ce bine e acolo, isi dau un exemplu in Germania castigi 2000 de euro o mie isi ea statul platesti vreo 600 chiria plus cheltuili 300 ramai cu o suta vezi tu nu conteaza unde te nasti si cum te descurci in viata cat de duce mintea, cat noroc ai in viata, daca esti harnic, economic poti reusi

| Anonim a răspuns:

Sa se dea pastile pentru mandrie happy

| Karinakari99 a răspuns:

Da,mai există, dar mai mult cei de la ţară care au rămas cu vechiuri obiceiuri.

| sublime89 a răspuns:

Patrioti romani sigur mai exista, dar eu nu cred ca sunt unul dintre ei. Nu prea pot sa fiu mandru pentru ca s-a intamplat sa ma nasc aici. Eu nu am niciun merit. Adevaratii patrioti nu sunt cei care lauda toata ziua tara, ci cei care o critica, pentru ca doar asa putem indrepta problemele pe care le avem. Si adevarul e ca sunt multe lucruri de criticat in Romania.
Solutia este tot timpul educatia. Daca nu vom invata sa alocam suficiente fonduri pentru invatamant, pentru stiinta si cultura, atunci nu vom avea nicio sansa.

| PedoBarbie a răspuns:

Da.

| Duucu a răspuns:

Singurii români măndrii sunt cei de bani gata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, mai exista. Bine eu nu sunt, chiar urasc tara asta. Nu sunt deloc mandru ca m-am nascut in Romania. Nu mai exista o solutie, suntem prea inapoiati, de aceea toti vor sa plece in alte tari, inclusiv eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de ce ar fi romanii patrioti? Tu stii macar ce inseamna sa fii patriot? Cu exceptia manipularii maselor ai vreo explicatie logica pentru acest sentiment? Sa fii mandru ca te-ai nascut intr-un loc pe care nu tu l-ai ales, sa te mandresti cu oameni ale caror performante nu le-ai afectat si nu te privesc in niciun fel, sa te mandresti cu o limba pe care o vorbesti pentru ca nu ai avut nici o alta optiune, asta e patriotismul. Oamenii inteligenti nu au nevoie de patriotism sau religie, prefera sa se mandreasca cu propriile reusite.

Nu stiu daca sunt romani mandri ca s-au nascut in tara asta dar prefer la orice ora oameni care sunt mandri ca au facut un bine sau au schimbat viata celorlalti in bine, indiferent de rasa sau religie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La intrebarea lui, nu era niciun patriotism si nici nu cred ca e in stare cineva sa ramifice vreo idee din postarea aia, bine, tu esti doavada vie sau exceptia de la regula, vesnic existenta.
Da, sunt mandru. Daca eram dincolo in Burundi, trebuia sa trec toate masinile SH prin Mediterana.
Eu ma pot mandri cu Romania, avem orice aici, pana si vampiri pentru cei mai putin copti la minte, soareci de camp(singurii din EU care mai mananca natural in unele locuri).
Am doar un gard sau granita care ma desparte de celelalte natii si impedimentul lingvistic ce ma mai deosebeste de celelate natii.In schimb eu nu simt patriotism, mandrie, nas pe sus in alte state.

| manuel72 a răspuns:

Solutia,ar fi cea pe care au folosit-o cu mult succes stramosii nostri, adica sa o parjolim. Daca am incepe cu guvernul am putea vedea ceva rezultate.

| Awesom a răspuns:

Mai exista, dar unii dintre ei duc patriotismul asta spre fanatism(Exemplu Noua dreapta). Solutia ar fi o epurare.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

De ce as fi mandru ca m-am nascut in Romania, am facut ceva pentru tara? daca ma nasteam in mozambique, ce, eram mandru...lasand la o parte situatia tarii, nu ai niciun merit doar ca te-ai nascut intr-un loc, deci nu te poti numi mandru. vorbim de cliseu in sine, nu de situatia vreunei tari.
oricine ar veni la putere, daca nu e vreun dictator nenorocit nu mai ai cum sa scapi de toti graurii astia imbuibati de averi. na mandrie ca esti roman, toti analfabetii si-au facut averi, romanii sunt asociati cu tiganii in toata europa => hot, cersetor. te intreaba un englez de unde esti, zici cu juma de gura ca din Romania. ar trebui sa ne fie rusine ca suntem romani

| Swan39 a răspuns:

Nu ştiu de ce patriotismul(faptul de a te mândri că faci parte dintr-o anumită naţie) e privit de obicei cu ochi buni. Naţionalismul nu e un lucru bun, s-au dus multe războaie din cauza aceasta. De ce să mă mândresc cu faptul că suntem divizaţi între noi toţi şi că se fac atâtea diferenţieri din cauza locului unde ne naştem, pe motive de naţionaliate, rasă, bani?

Soluţia pentru toate problemele care au loc în lume, nu doar în această ţară, e o educaţie bună.