| Inferno a întrebat:

Presupunem ca jucati un joc a carui reguli sunt urmatoarele:
Sunt necesari doi jucatori. Exista 100 de carti de joc numerotate de la 1 pana la 100.
Fiecare (tu si adversarul) alegeti cate o carte. Jucatorul cu cartea cea mai mare castiga.

Amandoi aveti posibilitatea sa soliciti un schimb de carti intre voi, atat timp cat nimeni nu cunoaste ce carti are celalalt.
Amandoi aveti posibilitatea sa acceptati sau refuzati acest transfer.

De la ce numar de carti in jos are sens, din punct de vedere logic, sa apelezi la acesta functie?

Spre exemplu, daca ai in mana cartea cu numarul 100, nu are sens sa o schimbi. Este limpede ca ai castigat jocul.

7 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Zero, nu are niciun rost, avem sanse egale de castig sau pierdere.

| Inferno explică (pentru Celcestietot):

Pai de ce? Daca ti-a picat un 3 nu crezi ca ai avea mai multe sanse de castig schimband cartea cu a adversarului?

| Celcestietot a răspuns (pentru Inferno):

Ar putea fi posibil, dar din start avem șanse egale, de asta zic. Dacă adversarul are un 2, este blat, câștig la mustață.

| Inferno explică (pentru Celcestietot):

In cazul in care ti-a picat cartea cu numarul 3, daca alegi sa o pastrezi, probabilitatea sa castigi jocul este de aproximativ 2%
Daca o schimbi, probabilitatea sa castigi va fi aproximativ 98%.

| Celcestietot a răspuns (pentru Inferno):

Ce greu primesc notificările din partea ta...
Da, corect cu probabilitățile; nu te riști, nu câștigi, merge și un DM mai rapid.

| LoveSleep a răspuns:

Initial, ambii aveti 50% sanse de castig, fara sa vedeti ce carte aveti.
Daca tu ai o carte mai mica de 50, de exemplu, 30, ai 30% sanse sa castigi, deci o schimbi, ca chiar daca nu stii ce carte are adversarul, teoretic, el are inca 50% sanse de castig, mai mari decat sansele tale. Deci de la 50 in jos.

S-ar putea sa nu aiba logica ce am zis, am avut o zi grea, nu pot gandi prea bine acum.

Oricum, se aseamana cu asta:

Ai 3 usi din care sa alegi.
Intr-una este o masina. In celelalte 2 nu e nimic.
Alegi usa nr 2. Cel care stie unde este masina iti deschide usa nr 1 si iti arata ca acolo nu e nimic si te lasa sa iti schimbi decizia. Ce faci? O schimbi?

Initial ai 33, 3% sanse de castig.
Dupa ce iti spune ca o usa din cele 2 ramase este necastigatoare, sansele tale raman la 33, 3% daca ramai cu prima alegere si cresc la 50% daca iti schimbi alegerea.
Teoretic ar trebui sa o schimbi, dar ai putea s-o fi ghicit din prima.

| Inferno explică (pentru LoveSleep):

Daca schimbi cartile mai mici decat 50 probabilitatea sa castigi creste, deoarece exista mai multe carti cu valori superioara pe care le poti primi fata de cartile cu valori inferioare celei pe care o ai.

Spre exemplu, daca schimbi cartea cu numarul 30, exista 29 de carti mai proaste pe care le poti primi si 70 de carti mai bune.

Deci ar parea ca are sens sa schimbi carti cu valori mai mici decat 50, din moment ce acest lucru iti creste probabilitatea de a castiga jocul.

Asta presupunand ca adversarul este un idiot absolut, fara nici o strategie, care accepta sa schimbe absolut orice carte ar avea in mana, inclusiv cartea 100.

Daca adversarul este insa cel putin la fel de inteligent ca si tine, ar putea ajunge si el la aceeasi concluzie: si anume ca trebuie sa schimbe doar carti cu valori mai mici decat 50.

In acest caz, niciunul nu ati avea vreun avantaj. Amandoi pastrati cartile mai mari de 50 si amandoi le schimbati pe cele cu valoare mai mica decat 50. In concluzie amandoi aveti sanse egale de castig.

Pe de alta parte, daca adversarul este mai inteligent decat tine, s-ar putea gandi ca are sanse mai mari de castig daca schimba doar carti cu valoare mai mica de 25.

In acest caz, tu schimband carti cu valoare mai mica decat 50, te-ai afla in dezavantaj.

Pentru carti cuprinse intre 1-25 ai avea intr-adevar sansa sa primesti o carte mai mare, sau mai mica.
Dar pentru cartile cuprinse intre 25-50 pe care le schimbi ai sa primesti cu certitudine o carte mai mica ca si valoare.
per total, ai avea o probabilitate mai mica de castig.

Deci clar, strategia ta nu este atat de corecta.